Gospodarka

Uprawnienia do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:15
Uprawnienia do emisji CO2 to element Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS). Uprawniania są instrumentem do realizacji europejskiej polityki klimatyczno- energetycznej.
Audio
  • Czym są uprawnienia do emisji CO2, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

W Unii Europejskiej firmy przemysłu energochłonnego są zobowiązane do zakup uprawnień do emisji CO2 na giełdzie. W praktyce polega to na tym, że wszyscy emitenci (np. elektrownie, linie lotnicze, przemysł), którzy emitują CO2, mają zapłacić za tonę danej jednostki, danego gazu ustaloną cenę. Cena jest ustalana przez rynek, ale wolumen, możliwość zakupu uprawnień do emisji C02 jest sztywno ustawiona przez Unię Europejska. Emitent korzysta z ograniczonego rynku uprawnień, co wpływa na ich cenę.

Dane przedsiębiorstwo jest zobowiązane do raportowania emisji, ile wyemituje ton CO2. Oznacza to, że ile ton pyłów wyemituje, tyle też musi zakupić uprawnień do emisji. Dziś cena uprawnienia kształtuje się w okolicach 6,5 euro za każdą tonę CO2 wyemitowaną do atmosfery.

Uprawnienia do emisji CO2 są dodatkowym ciężarem dla funkcjonujących na rynku podmiotów, elektrowni, które wykorzystują źródła kopalne, węglowe i emitują CO2.  Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie ma spowodować, że w pewnym momencie przedsiębiorstwom przestanie się opłacać korzystanie z określonych paliw, które nie mieszczą się w europejskiej polityce klimatyczno-energetycznej.

Justyna Golonko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE przegłosował stanowisko ws. emisji gazów cieplarnianych. Zapisy częściowo korzystniejsze dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 19:43
Parlament Europejski przegłosował w środę stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (ETS). Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę, ale nie wszystkie ich poprawki przeszły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2. Cena energii wzrośnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 14:47
Parlament Europejski przegłosował w środę stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2. Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę, ale nie wszystkie ich poprawki przeszły.
rozwiń zwiń