X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Uprawnienia do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:15
Uprawnienia do emisji CO2 to element Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS). Uprawniania są instrumentem do realizacji europejskiej polityki klimatyczno- energetycznej.
Audio
  • Czym są uprawnienia do emisji CO2, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

W Unii Europejskiej firmy przemysłu energochłonnego są zobowiązane do zakup uprawnień do emisji CO2 na giełdzie. W praktyce polega to na tym, że wszyscy emitenci (np. elektrownie, linie lotnicze, przemysł), którzy emitują CO2, mają zapłacić za tonę danej jednostki, danego gazu ustaloną cenę. Cena jest ustalana przez rynek, ale wolumen, możliwość zakupu uprawnień do emisji C02 jest sztywno ustawiona przez Unię Europejska. Emitent korzysta z ograniczonego rynku uprawnień, co wpływa na ich cenę.

Dane przedsiębiorstwo jest zobowiązane do raportowania emisji, ile wyemituje ton CO2. Oznacza to, że ile ton pyłów wyemituje, tyle też musi zakupić uprawnień do emisji. Dziś cena uprawnienia kształtuje się w okolicach 6,5 euro za każdą tonę CO2 wyemitowaną do atmosfery.

Uprawnienia do emisji CO2 są dodatkowym ciężarem dla funkcjonujących na rynku podmiotów, elektrowni, które wykorzystują źródła kopalne, węglowe i emitują CO2.  Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie ma spowodować, że w pewnym momencie przedsiębiorstwom przestanie się opłacać korzystanie z określonych paliw, które nie mieszczą się w europejskiej polityce klimatyczno-energetycznej.

Justyna Golonko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE przegłosował stanowisko ws. emisji gazów cieplarnianych. Zapisy częściowo korzystniejsze dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 19:43
Parlament Europejski przegłosował w środę stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (ETS). Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę, ale nie wszystkie ich poprawki przeszły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2. Cena energii wzrośnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 14:47
Parlament Europejski przegłosował w środę stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2. Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę, ale nie wszystkie ich poprawki przeszły.
rozwiń zwiń