Gospodarka

Krajowa Administracja Skarbowa

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 09:55
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) to połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Ale zmieni się nie tylko nazwa i struktura, z początkiem marca zaczną obowiązywać nowe zasady prowadzenia kontroli i postępowań podatkowych oraz rozpatrywania odwołań od decyzji wydanych przez organy nowej administracji skarbowej.
Audio
  • O KAS mówi Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Nowa administracja celno-skarbowa nie będzie już zawiadamiać o zamiarze wszczęcia kontroli. Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorcy dowiedzą się o niej w chwili otrzymania upoważnienia do jej przeprowadzenia. Czynności kontrolne będzie można przeprowadzać w firmie, w mieszkaniu kontrolowanego, w siedzibie urzędu czy każdym innym miejscu związanym z działalnością kontrolowanego podatnika. W ramach nowych uprawnień pracownicy KAS uzyskają możliwość żądania udostępnienia akt, ksiąg oraz dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, również za okres inny niż ten objęty kontrolą.

Kontrola powinna być prowadzona bez względnej zwłoki, ale nie dłużej niż 3 miesiące, chociaż czas ten może jednak zostać wydłużony w szczególnych sytuacjach. Jasne określenie terminu trwania tych czynności jest bez wątpienia korzystną zmianą dla podatników.

Kontrola bez uprzedzenia, ale też dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą i wykorzystanie psów tropiących - to część nowych uprawnień. Przepisy zniosą terytorialność postępowań.

Ustawa o KAS wprowadzi również zmiany dotyczące wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. Po 1 marca to dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej stanie się jedynym organem upoważnionym do wydawania interpretacji, rozpatrywania wezwań do usunięcia naruszenia prawa, stwierdzenia wygaśnięcia interpretacji oraz jej uchylenia. Taka zmiana ma się przyczynić do zwiększenia jakości wydawanych interpretacji oraz zapewnić ich spójność.

Celem zmian, które nastąpią 1 marca, jest między innymi walka z wyłudzeniami podatkowymi.

Sylwia ZadrożnaTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Krajowa Administracja Skarbowa pomoże uszczelnić system podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 08:03
Uszczelnienie systemu podatkowego - to cel powołania Krajowej Administracji Skarbowej, w skład której wejdą Służba Celna, Administracja Podatkowa i Urzędy Kontroli Skarbowej. Projekt w tej sprawie jest gotowy, MF pokaże go na początku kwietnia - mówi wiceszef MF Wiesław Jasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 marca niezapowiedziane kontrole skarbowe. Rusza Krajowa Administracja Skarbowa

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 11:28
1 marca zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa. To połączenie administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Ale nie chodzi tylko o zmianę nazwy i struktury. Urzędnicy KAS zyskają nowe uprawnienia, aby walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła kontrolować bez uprzedzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 20:45
1 marca zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa, która połączy administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową. Ale zmieni się nie tylko nazwa i struktura, pojawią się także nowe uprawnienia pracowników KAS, chociażby w zakresie kontroli u przedsiębiorców.
rozwiń zwiń