Gospodarka

Internet Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 14:40
Internet Rzeczy (czyli Internet of Things, IoT) to pojęcie używane w odniesieniu do szerokiego i coraz większego stosowania możliwości stwarzanych przez istnienie sieci. To nie tylko komunikacja między ludźmi, ale też między różnym i urządzeniami.
Audio
  • Czym jest Internet Rzeczy, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Jakub Oracki, manager w firmie Deloitte (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Bardziej lapidarna definicja mówi o zbiorze urządzeń połączonych ze sobą w sieci.

- Istotą Internetu Rzeczy jest przepływ danych, a także to, w jaki sposób inteligentne urządzenia komunikują się ze sobą i współpracują, jak są w stanie dane generować, odbierać, analizować, podejmować autonomiczne decyzje i na podstawie tych decyzji wykonywać pewne działania - wyjaśnia Jakub Oracki, manager w firmie Deloitte.

Tworzenie inteligentnych przestrzeni

Głównym celem Internetu Rzeczy jest tworzenie inteligentnych przestrzeni, czyli inteligentnych domów, miast, systemów monitorujących w fabrykach pracę maszyn, a tym samym mogących wykrywać usterki i zamawiać wizyty serwisantów. Inne tego rodzaju systemy mają na przykład zastosowanie w kontrolowaniu wykorzystania wody, co pozwala uniknąć marnotrawstwa w tym obszarze gospodarowania. Podobnie jest z wykorzystaniem energii, na przykład w sytuacjach, gdy można je ograniczyć stosownie do potrzeb. Stąd duże znaczenie IoT dla gospodarki.

W biznesie Internet Rzeczy jest znakomitym źródłem informacji o klientach. Umożliwia analizowanie i definiowanie nowych strategii komunikacji, a także angażowanie klientów w większym stopniu w kontakt z marką. Z drugiej strony IoT poprzez swoją innowacyjność stanowi wyzwanie dla firm, chociażby ze względu na wprowadzanie zmian do mechanizmu konkurencyjności. Systemy związane z Internetem Rzeczy mogą pomagać w podejmowaniu szybszych i bardziej trafnych decyzji, na przykład  sprzedażowych, a z drugiej strony mają też wpływ na optymalizację kosztów, w tym zużycia surowców.

W roku 2020 w użyciu będzie ponad 50 mld urządzeń IoT

Szacuje się, że w roku 2020 w użyciu będzie ponad 50 mld urządzeń IoT. Główne obszary ich zastosowania to cała gama produktów konsumenckich, na przykład automatyka domowa,  przemysł, gdzie zarządzają różnymi funkcjami, a także systemy komunikacji publicznej i prywatnej.

Podkreślając korzyści, jakie płyną z zastosowania Internetu Rzeczy, warto też pamiętać o zagrożeniach. W analizie przygotowanej przez Deloitte stwierdza się, że kraje Europy Środkowej w zbyt małym stopniu dbają o bezpieczeństwo systemów IoT. Cyberstrategie tworzone w tych krajach skupione są głównie na ochronie systemów wojskowych, obronnych, a te ze sfery "cywilnej" nie budzą takiego zainteresowania administracji rządowych, choć jest to oczekiwane i potrzebne, podkreśla Jakub Oracki.

Odpowiedzialność za funkcjonowanie tych systemów jest przerzucana na podmioty prywatne. Tych ostatnich nie stać na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Tymczasem ataki, związane z  wykorzystaniem urządzeń inteligentnych, mogą mieć poważne skutki gospodarcze.

Dariusz Kwiatkowski


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szacowana wartość Internetu rzeczy w Polsce przekroczyła już 1,5 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 23:55
Wokół nas funkcjonuje Internet rzeczy, którego nie jesteśmy świadomi, a mimo tego jego wartość rynkowa przekroczyła już 1,5 mld dolarów w Polsce. Obecność takich urządzeń podłączonych do sieci spotykamy na każdym kroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet rzeczy: za 3 lata rynek będzie wart ponad 3 mld dol.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 19:00
Rozwiązania technologiczne obejmujące rozmaite formy łączenia się urządzeń między sobą poprzez sieć www (tzw. internet rzeczy) są w Polsce na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Teoretycznie mogą mieć jednak bardzo szerokie zastosowanie: od monitoringu funkcji ludzkiego organizmu, przez nadzorowanie sprzętów gospodarstwa domowego, aż po kontrolę warunków w jakich odbywa się transport. Według firmy IDC Polska w 2018 roku krajowy rynek tego rodzaju rozwiązań będzie wart ponad 3 mld dol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet rzeczy przyniesie rewolucję w sektorze energetyki?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 11:53
Przed polską elektroenergetyką wielkie wyzwanie, jakim jest cyfrowa transformacja. Jej kluczowymi czynnikami są: dekarbonizacja, deregulacja, decentralizacja, większa efektywność energetyczna oraz tzw. internet rzeczy.
rozwiń zwiń