Gospodarka

Dom maklerski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 19:28
Dom maklerski to instytucja finansowe, która zajmuje się pośredniczeniem w obrocie instrumentami finansowymi.
Audio
  • Czym zajmuje się dom maklerski, jaka jest jego funkcja w obrocie giełdowym, wyjaśnia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Najczęściej są to akcje, mogą być to akcje krajowe czy też zagraniczne, które w ostatnim czasie pojawiły się w ofercie biur maklerskich.

Na rynku mamy dziś do czynienia z zauważalną tendencją, że domy maklerskie stają się częścią banków, a nazywane są poprawnie biurami maklerskimi.

Przedmiotem działalności domu maklerskiego może być między innymi: oferowanie papierów wartościowych w obrocie pierwotnym, nabywanie i sprzedaż papierów wartościowych na własny lub cudzy rachunek, a także zarządzanie portfelem papierów wartościowych i doradztwo inwestycyjne dla swoich klientów.

Co ważne, domy maklerskie nie działają jedynie na korzyść inwestorów indywidualnych, ale także przeprowadzają emisje pierwotne akcji, przygotowują prospekty emisyjne.

Te instytucje działają zarówno na korzyść klientów indywidualnych, czyli tych, którzy inwestują na rynku kapitałowym, jak i firm, które szukają kapitału na giełdzie.

Domy maklerskie prowadzą także działalność analityczną, prowadzą portale informacyjne, które udostępniają wiedzę związaną z rynkiem kapitałowym.

Justyna Golonko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak