Gospodarka

Zielone obligacje, czyli green bonds

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:12
Zielone obligacje to standardowe papiery, jakie mogą wyemitować państwa, instytucje międzynarodowe, ale również podmioty prywatne, przedsiębiorstwa i banki, z jednym tylko zastrzeżeniem - zebrane w ten sposób pieniądze muszą trafić na cele proekologiczne.
Audio
  • Czym są zielone obligacje, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Piotr Dmuchowski z HSBC Bank Polska (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Podstawowe to energia odnawialna, czysty transport, poprawa efektywności energetycznej budynków oraz zalesianie, wyjaśnia Piotr Dmuchowski z HSBC Bank Polska.

Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała w ubiegłym roku zielone obligacje. Wartość emisji wyniosła 750 milionów euro. Ponad połowę kupili tak zwani inwestorzy dedykowani. Są to specjalne fundusze, które w swoich statutach mają zapisane to, że mogą inwestować tylko w projekty, które mogą poprawić jakość środowiska naturalnego. Polskie zielone obligacje wyemitowano na 5 lat.

Za nowatorską emisję obligacji proekologicznych Polska została ostatnio nagrodzona. Climate Bonds Initiative przyznał nam nagrodę w kategorii Green Bonds Pioneer Awards. Resort finansów zapowiada kolejne emisje zielonych obligacji.

Sylwia ZadrożnaTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zielone obligacje stają się polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 08:27
Miniony rok był przełomowym dla rynku obligacji. Po sierpniowej emisji tzw. panda bonds, czyli obligacji skarbowych w walucie chińskiej, pierwszej w Polsce i w Europie, a także jednej z pierwszych na świecie, w grudniu mieliśmy kolejną emisję, tym razem rządowych zielonych obligacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obligacje nie tylko mogą uchronić przed inflacją, ale też finansować inwestycje ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 20:44
W lutym Ministerstwo Finansów sprzedało nowe obligacje 30-letnie, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Popyt był większy niż podaż. To drugie „30-latki” w historii resortu finansów i to najdłuższy termin, na jaki Polska emituje obligacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pierwsza wyemitowała zielone obligacje. Nagroda w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 08:14
Polski rząd został nagrodzony w poniedziałek nagrodą "Climate Bonds Award" za pierwszą na świecie rządową emisję zielonych obligacji. "To kamień milowy dla tego rynku" - napisała w uzasadnieniu organizacja Climate Bond Initiative (CBI).
rozwiń zwiń