Gospodarka

Backlog

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
Backlog, czyli portfel zamówień, to termin używany przede wszystkim w spółkach informatycznych do określenia, jak wyglądają perspektywy sprzedaży w kontraktach na rok następny.
Audio
  • Czym jest backlog, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Patryk Wasilewski z Asseco Poland (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Jest to wartość podpisanych przez spółkę zamówień, które będą realizowane w następnym roku albo następnym okresie sprawozdawczym.

Zazwyczaj służy do tego, żeby pokazać, jak będą zachowywały się przychody danej spółki.

Najlepiej, by portfel zamówień rósł, bo to oznacza, że spółka rozwija się i z roku na rok zwiększa grono klientów oraz zwiększa zakres prac, który wykonuje.

Zdecydowanie niepokojąca dla akcjonariuszy jest sytuacja, kiedy backlog zmniejsza się, bo to oznacza, że mogą być kłopoty z popytem na produkty, czy usługi, które dana spółka oferuje.

Elżbieta Szczerbak


Zobacz więcej na temat: Elżbieta Szczerbak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dom maklerski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 19:28
Dom maklerski to instytucja finansowe, która zajmuje się pośredniczeniem w obrocie instrumentami finansowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone obligacje, czyli green bonds

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:12
Zielone obligacje to standardowe papiery, jakie mogą wyemitować państwa, instytucje międzynarodowe, ale również podmioty prywatne, przedsiębiorstwa i banki, z jednym tylko zastrzeżeniem - zebrane w ten sposób pieniądze muszą trafić na cele proekologiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 15:15
Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne (BIZ) to szczególny rodzaj inwestycji, który jest definiowany jako międzynarodowy transfer kapitału w celu utworzenia przedsiębiorstwa i sprawowania nad nim długotrwałej kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swoboda działalności gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:46
Idea wolności ekonomicznej dała znać o sobie pod koniec XVII wieku w Anglii. Przybrała wtedy postać programu gospodarczego, który stworzyli prekursorzy tak zwanej szkoły klasycznej ekonomii politycznej. Pojęcie to nabrało praktycznego znaczenia w XIX wieku, kiedy to powszechne stało się przekonanie, że wolność gospodarcza i wolność konkurencji są niezbędne dla rozwoju państwa i społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 20:18
Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Przeciwnym zjawiskiem jest deflacja.
rozwiń zwiń