Gospodarka

Dług alimentacyjny

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:24
Dług alimentacyjny to zobowiązanie wynikające z niezapłaconych alimentów, których nie uiszcza się na rzecz dziecka lub dzieci osoba do tego zobowiązana.
Audio
  • Czym jest dług alimentacyjny, jak powstaje i dlaczego jest tak trudny w Polsce do ściągnięcia, wyjaśnia Mariusz Hildebrandt z BIG InfoMonitor S.A. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

W Polsce kwota niezapłaconych alimentów, zarejestrowana w bazie BIG InfoMonitor, wynosi prawie 10,5 mld złotych. Stanowi ona tylko pulę wypłaconą przez Fundusz Alimentacyjny, która nie została zwrócona przez dłużników. W rzeczywistości należy stwierdzić, że skala niezapłaconych alimentów jest trzy-, a może nawet czterokrotnie większa, gdyż liczba osób zwlekających z płaceniem, zarejestrowanych w bazie InfoMonitora, wynosi zaledwie 300 tysięcy i odnosi się do około 330 tysięcy dzieci. Tymczasem ocenia się, że problem niezapłaconych alimentów dotyczy około miliona dzieci.

Środki z Funduszu Alimentacyjnego

W sytuacji, gdy rodzic nie wywiązuje się z płacenia alimentów, poszkodowanym wskutek tego, może pomóc gmina. Dzieje się tak wówczas, gdy dochód na rodzica i dziecko które utrzymuje, wynosi nie więcej niż 725 złotych. Wtedy gmina może wypłacić środki z Funduszu Alimentacyjnego z przeznaczeniem na pomoc dla dziecka.

Aby dostać środki z Funduszu osoba zainteresowana musi przeprowadzić postępowanie egzekucyjne z udziałem komornika. Jeśli to postępowanie jest bezskuteczne, rodzic wychowujący dziecko otrzymuje wsparcie. Może też zgłosić się do gminy z prośbą o pomoc w ściganiu dłużnika alimentacyjnego. W gestii gminy leży zarejestrowanie dłużnika alimentacyjnego jako osoby bezrobotnej albo poszukującej pracy, lub wydanie wniosku o odebranie prawa jazdy. Gmina może też wesprzeć postępowanie karne, to znaczy zgłosić z urzędu, że dłużnik uchyla się od płacenia alimentów. To może z kolei doprowadzić do nałożenia kolejnej grzywny, ograniczenia wolności lub też do pozbawienia wolności dłużnika na okres dwóch lat. 

Rodzic wychowujący dziecko może też skorzystać z pomocy Biura Informacji Gospodarczej. BIG, jako podmiot udostępniający informacje o dłużnikach i długach szerokiemu gronu odbiorców na rynku, może tym samym wesprzeć działania zmierzające do odzyskania należności. Znalezienie swoich danych w rejestrze motywuje dłużnika do spłaty zobowiązania, ponieważ jako osoba napiętnowana ze względu na swoją niesolidność w płaceniu alimentów może mieć duże kłopoty z uzyskaniem kredytu czy z zakupami w systemie ratalnym.

Obecnie z takiej możliwości zarejestrowania niesolidnego partnera korzysta około siedmiuset osób. Ich starania dotyczą odzyskania około czterech milionów złotych, z tego w ciągu ostatnich kilku miesięcy odzyskano już prawie 220 tysięcy złotych.

Przedawnienie długu alimentacyjnego

Dług alimentacyjny ulega przedawnieniu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy osoba wychowująca dziecko mając wyrok, zasądzający alimenty nie podejmuje z komornikiem żadnych czynności mających na celu odzyskanie należności. Wówczas zobowiązanie alimentacyjne przedawnia się w ciągu trzech lat. Jeśli wspomniane czynności zostaną podjęte w porę, wówczas nawet w przypadku bezskutecznej egzekucji, dług przedawnia się dopiero po dziesięciu latach. Każda taka czynność zmierzająca do odzyskania długu, zatrzymuje bieg przedawnienia i termin dziesięcioletni jest wówczas przesuwany.

Alimenty przysługują dzieciom do osiemnastego roku życia, bądź do 25., jeśli uczą się w szkole wyższej. Dług  alimentacyjny istnieje do momentu, gdy nie nastąpi jego przedawnienie. Jednak nawet w takiej sytuacji nie przestaje on całkiem istnieć, lecz staje się tak zwanym długiem naturalnym. Oznacza to, że nie można jego spłaty dochodzić przed sądem, jeśli zostanie podniesiony zarzut przedawnienia, ale można oczekiwać jego uiszczenia w sposób naturalny, czyli gdy dłużnik sam uzna za stosowne dokonanie spłaty zobowiązania. Może w tym pomóc właśnie współpraca z Biurem Informacji Gospodarczej.

Dariusz Kwiatkowski


Zobacz więcej na temat: alimenty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w prawie karnym. Surowsze przepisy dla kierowców i alimenciarzy   

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 15:41
Odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów zmian w prawie karnym. Pierwszy dotyczy kierowców, drugi – alimenciarzy. I w jednym, i w drugim przypadku będzie surowiej. O nowelizacjach mówił w Polskim Radiu 24 mec. Krzysztof Dmowski, ekspert prawa karnego i drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile komornik musi zostawić dłużnikowi na koncie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:47
W tym roku dłużnikom zostanie więcej na koncie - kwoty wolne od zajęć komorniczych w poszły w górę.
rozwiń zwiń