Gospodarka

Cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 21:07
Cyberbezpieczeństwo, pojmowane jako stan, to sytuacja, w której systemy informatyczne oraz przetwarzane w nich informacje są bezpieczne i nie zagrażają im cyberprzestępcy.
Audio
  • Co to jest cyberbezpieczeństwo, jak je zapewnić, wyjaśnia Michał Kurek, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa EY (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Najczęściej jednak definiowane jest jako proces, czyli zestaw inicjatyw, działań mających na celu uzyskanie bezpieczeństwa w sieci.

Cyberbezpieczeństwo dzisiaj jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla firm, jak i osób fizycznych z uwagi na dynamiczny rozwój technologii, ale także rozwój nowych technik cyberataków stosowanych przez hakerów.

Najczęstsze cyberzagrożenia to kradzież i wyciek poufnych danych, utrata integralności danych często w przypadku klientów banków oraz tzw. ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane użytkownika w celu wyłudzenia okupu, które obecnie stanowi największe zagrożenie dla firm na całym świecie.

Elżbieta Szczerbak


Zobacz więcej na temat: hakerzy cyberbezpieczeństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KNF: będzie nowa strona internetowa eksponująca kwestie cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 09:58
Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje nową stronę internetową, by lepiej wyeksponować kwestie bezpieczeństwa klientów, którzy korzystają z usług instytucji finansowych - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia cyberbezpieczeństwa Polski, czyli rząd kontra hakerzy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 08:16
Ministerstwa kończą pracę nad strategią cyberbezpieczeństwa Polski. Zakłada ona ścisłą współpracę z samorządami i sektorem prywatnym. Ocenia się, że ataki hakerów kosztują świat 500 mld dol. rocznie – czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń