Gospodarka

Ulga podatkowa

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 18:15
Ulga podatkowa to rodzaj odliczenia, zmniejszenia podstawy opodatkowania, czyli dochodu, na który nakładamy podatek lub samego podatku.
Audio
  • Co to jest ulga podatkowa, jakie mamy w polskim prawie podatkowym i komu przysługują, wyjaśnia Andrzej Marczak, doradca podatkowy KPMG (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Ulga podatkowa prowadzi do sytuacji, gdzie płacimy podatku mniej, zmniejszamy nasze zobowiązanie podatkowe. 

W polskim systemie podatkowym te ulgi dotyczą odliczeń od dochodu, od dochodu przed opodatkowaniem, to jest np. ulga z tytułu darowizn, składek na ubezpieczenia społeczne czy ulga rehabilitacyjna.

Są też ulgi, które odliczamy od podatku, czyli wyliczamy najpierw podatek i ten podatek obniżamy o odpowiednie kwoty, tu przykładem jest ulga prorodzinna, czyli ulga z tytułu wychowywania dzieci.

Z ulg mogą korzystać podatnicy, którzy płacą podatek dochodowy i sami rozliczają i składają zeznania podatkowe.

Justyna Golonko


Zobacz więcej na temat: podatki ulga podatkowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT: będzie nowa ulga dla kupujących książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 07:43
Jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarni. Nawet kilkaset złotych – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ulga w PIT to dużo lepszy pomysł, niż jednolita cena książki"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:25
Jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarni. Nawet kilkaset złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że analizuje projekt Polskiej Izby Książki. Chce ona wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, która miałaby zachęcić rodaków do czytania. Izba postuluje, by wydatki w księgarniach dawały nawet kilkusetzłotowe odliczenie w ciągu roku.
rozwiń zwiń