Gospodarka

Cło

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 15:34
Cło to opłata nakładana przez państwa na towary, które są importowane bądź eksportowane poza granice kraju.
Audio
  • Czym są cła, jaką rolę pełnią w gospodarce poszczególnych krajów, wyjaśnia Adam Ruciński, prezes zarządu BTFG Business Consulting (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Najczęściej stosuje się cła na towary, które są importowane do kraju, bo cła mają charakter wybitnie ochronny, a coraz rzadziej ich rolą jest zwiększenie wpływów do budżetu.

Gospodarka nie rozwija się równomiernie na świecie, więc poszczególne państwa na określone towary wprowadzają opłaty, czyli cła.

Jest to opłata, która ma na celu ekonomiczne zablokowanie wpływu danych towarów do kraju, po to by chronić rodzimy rynek i przemysł.

W prosty sposób powoduje to podwyższenie ceny, który jest importowany do kraju i tym samym lokalne towary stają się bardziej konkurencyjne.

Ma to na celu przede wszystkim ochronę przedsiębiorstw, które wytwarzają towary w kraju i ochronę rodzimych miejsc pracy.

Światowa Organizacja Handlu stale namawia do zmniejszenia wysokości ceł, by zapobiec dyskryminacji jednych krajów przez grupy innych, mającej miejsce właśnie za sprawą zbyt wysokiego oclenia.

Justyna Golonko


Zobacz więcej na temat: handel eksport import
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak