Gospodarka

Pozaodsetkowe koszty kredytu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 14:52
Na pozaodsetkowe koszty kredytu/ pożyczki składają się koszty, które nie są oprocentowaniem, czyli: prowizja, opłaty za udzielenie kredytu i wszelkie inne dodatkowe koszty, które konsument ponosi w związku z zaciągnięciem kredytu/ pożyczki.
Audio
  • O tym co składa się na pozaodsetkowe koszty kredytu mówi Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny portalu Fintek.pl (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

W marcu 2016 roku w życie weszła ustawa, która reguluje maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu. - Gwarantuje ona konsumentom to, że pożyczając np. 1000 złotych nie będą oddawali 3000 zł po jakimś okresie - wyjaśnia Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny portalu Fintek.pl - Parametry, które zostały ustalone w ustawie, stosują pewne blokady na różnego typu funkcje, w zależności od tego, czy jest to długi czy krótki okres spłaty. Czyli np. jeśli pożyczamy 1000 zł na 30 dni, to oferty, które są droższe niż 1280 zł z hakiem są w zasadzie nielegalne. W długim okresie, np. 2 lat, wartość łączna kosztu kredytu nie może przekroczyć 100 proc. pożyczanej kwoty, czyli jeżeli pożyczymy 1000 zł na dwa lata, to łączny koszt kredytu nie może przekroczyć 2000 zł.

- Maksymalny pułap kosztów pozaodsetkowych został wprowadzony dlatego, że bardzo często dochodziło do sytuacji, że oprocentowanie było niskie, ale nie informowano o innych kosztach związanych z udzieleniem kredytu. Dlatego ustawodawca stwierdził, że należy również uregulować parametr związany z całkowitym kosztem kredytu i ustalić maksymalny pułap - mówi ekspert.

Karolina Mózgowiec, abo


Zobacz więcej na temat: pożyczka NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK ostrzega przed firmą pożyczkową IP Group

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:59
UOKiK ostrzega przed działalnością Roberta Kałuży, prowadzącego działalność pod nazwą IP Group. Nieuczciwy przedsiębiorca prowadzi strony w internecie pod bardzo różnymi adresami, reklamując się jako firma pożyczkowa.
rozwiń zwiń