Gospodarka

Wolumen obrotu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 14:38
Wolumenem obrotu możemy bezpośrednio nazwać, wyrażony w wartości kwotowej, obrót danym instrumentem finansowym. Najczęściej zwykło się mówić, że jest to ilość handlowanego danego instrumentu - wyjaśnia Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku.
Audio
  • O tym co to jest wolumen obrotu mówi Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Wolumen obrotu jest wyrażeniem kwotowym, bowiem jeśli mówimy o akcjach i na przykład 100 akcji o wartości 1 zł nie jest tyle samo warte, co 100 akcji o wartości 1000 złotych. Tak więc wolumen jest pojęciem użytecznym, ale jeszcze bardziej funkcjonalnym przy ocenie tego, co dzieje się na rynku, jest pojęcie wolumen obrotu.

Hossa czy bessa?

Daje on możliwości oceny zmian trendu. Na przykład, jeśli mamy do czynienia z mocnym trendem wzrostowym danego instrumentu i wolumen jego obrotu zwiększa się, czyli coraz więcej inwestorów kupuje dany instrument, to wówczas jest to oznaka, że powinniśmy mieć do czynienia z kontynuacją wzrostów. Jeśli ten wolumen obrotu wraz z upływem czasu maleje, to mamy z kolei sygnał, że zbliżamy się do końca trendu  wzrostowego.

Bardzo użyteczne jest również pojęcie wolumenu obrotu, w momencie gdy mamy do czynienia z jakimiś silnymi ruchami na rynku. Gdy te silne ruchy są poparte dużym wolumenem, jest to sygnał, że  trend powinien być kontynuowany. Jeśli natomiast mamy do czynienia z silnymi ruchami i zarazem obrót jest niewielki, to stanowi to sugestię, że dopiero większa aktywność inwestorów może poprowadzić ten trend na pierwotne tory.

Silne ruchy, przy niskim wolumenie

Taka sytuacja występuje często podczas różnego rodzaju świąt. Gdy rynek dla danego instrumentu jest dość płytki, możemy mieć do czynienia  z silniejszymi ruchami. Tak często się zdarza, jeśli mówimy o giełdzie, czy o polskim złotym, w  momencie gdy mamy święto krajowe, a międzynarodowy rynek walutowy cały czas handluje. W momencie nieobecności krajowych inwestorów, możemy mieć do czynienia z dużymi ruchami, ale gdy wracają krajowi uczestnicy rynku, to wówczas następuje powrót do pierwotnego trendu i te duże ruchy przy niskim obrocie są  wyrównywane (kompensowane). Dlatego też, ten obrót jest tak ważnym elementem, drugi, po chociażby,  zmianie ceny danego instrumentu.   

Dariusz Kwiatkowski      Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek kapitałowy ma do odegrania ważną rolę w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 19:10
W krajach starej Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych rynek kapitałowy, w tym giełdy, wywierają pozytywny wpływ na gospodarkę i odgrywają niebagatelną rolę w jej rozwoju. Podobnie może być w Polsce, uważają eksperci. 
rozwiń zwiń