X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polak pomaga: indywidulanie – od siebie, w pracy w ramach wolontariatu pracowniczego

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 16:49
70 proc. Polaków deklaruje, że w dzisiejszych czasach potrzebna jest empatyczna postawa – wrażliwości i gotowości do pomocy.
Audio
  • Jak pomagają Polacy - indywidualnie i w ramach wolontariatu pracowniczego, mówi gość radiowej Jedynki Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Czym jest wolontariat pracowniczy, jakie korzyścio przynosi pracownikom, firmom, mówi gość Polskiego radia Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
  • Jakie korzyści przynosi wolontariat pracownicy pracodawcom i firmom, wyjaśnia Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Jak rośnie wolontariat pracowniczy w polskich firmach, mówi Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Jakie korzyści z wolontariatu osiąga odpracować, mówi Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz z fundacji BGŻ BNP Paribas./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • O praktycznym wolontariacie w Banku BGŻ PNB Paribas, mówi Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz z fundacji BGŻ PNB Paribas./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wolontariat pracownicy obejmuje w Polsce  ok 6-9 procent pracowników, szczególnie w dużych firmach, w takich krajach jak Holandia czy Dania ten odsetek zaangażowanych w wolontariat pracowników wynosi nawet 50 procent.
Wolontariat pracownicy obejmuje w Polsce ok 6-9 procent pracowników, szczególnie w dużych firmach, w takich krajach jak Holandia czy Dania ten odsetek zaangażowanych w wolontariat pracowników wynosi nawet 50 procent.Foto: pixabay

Niemal co drugi pytany uważa, że pomaganie innym to wręcz obowiązek każdego człowieka, wynika z badania „Pomaganie jest fajne”, przeprowadzonego przez Kantar Public.

Jak wynika z badania, Polacy najchętniej pomagają bliskim i nieznajomym wyręczając ich w różnych życiowych obowiązkach, przekazują ubrania lub żywność, jeśli angażują się w pomoc finansową, to najchętniej przekazują 1 proc. podatku.

Deklaruje pomoc dwa razy więcej osób, niż ją wykonuje

 Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, pytany o tę postawę naszych rodaków zauważa, że z drugiej strony, rzeczywistą pomoc realizuje, wg GUS, 35 proc. Polaków.

− Czyli nasze deklaracje trochę rozmijają się z rzeczywistością – mówi.

I tłumaczy że, inne badania, wykonane przez CBOS, dotyczące społecznej aktywności Polaków, wskazuje, że najbardziej pochłaniają nas codzienne sprawy – praca zawodowa, rodzina, rekreacja.

− Jak więc widać koncentrujemy się przede wszystkim na sobie i dopiero, gdy mamy jakiś wolny kapitał, to przeznaczamy go na innych.

I dodaje, że widać to w badaniach – kto pomaga.

 – Najchętniej robią to osoby jeszcze nie zatrudnione, dysponujące mniejszymi obowiązkami, natomiast ci którzy wejdą na rynek pracy, już na pomaganie mają mniej czasu, im priorytety się zmieniają - mówi ekspert.

Co innego z pomocą w ramach wolontariatu pracowniczego

Indywidualna pomoc to jedno, ale jest jeszcze wolontariat pracowniczy  - ten jest w Polsce coraz bardziej popularny

− Co innego jest natomiast z aktywnością społeczną, zdobywającą coraz większą popularność w Polsce, jaką jest wolontariat pracowniczy, podkreśla gość radiowej Jedynki.

Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczy, czym jest tak naprawdę wolontariat pracowniczy.

− Jest to rozwiązanie, które ma na celu nakierowanie energii i działań pracowników, nie tylko w sferze służbowej i zawodowej, ale w kierunku działania na rzecz wspólnego dobra. Pracownicy, często w ramach czasu pracy, mogą działać na rzecz innych, bardziej potrzebujących osób, wyjaśnia Kubisiak.

Dwa sektory wiodą w wolontariacie prym – bankowy i telekomunikacyjny

Jak podkreśla Karol Krzyczkowski, dwa sektory – telekomunikacyjny oraz bankowy, są wiodące w tej działalności.

− Już w tej chwili każda firma z tej branży dba o swoich pracowników w ten sposób, że oferuje im możliwość przeznaczania kilku dni pracy lub budżetu, aby wesprzeć ich w działaniach społecznych, mówi Karol Krzyczkowski.

To sprawia, że nawet osoby, które indywidualnie mniej angażują się w pomaganie, mają tu, dzięki inicjatywom firmowym, większe pole do popisu, mówi Karol Krzyczkowski.

Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz z fundacji BGŻ BNP Paribas, podkreśla, że prowadzony w jej firmie wolontariat jest dostosowany do potrzeb i oczekiwań pracowników.

− W ramach indywidualnego wolontariatu każdy pracownik może się udać do organizacji, którą chciałby wesprzeć i na tę formę pomocy udzielamy naszym pracownikom dwa dni wolne w roku, w ramach swojego czasu pracy – mówi Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz.

Gość radiowej Jedynki, mówi też o wolontariacie zespołowym, w ramach którego angażuje się coraz więcej pracowników. Przykładem jest akcja „Szlachetna paczka”.

Ciekawe, że to na ogół nie firma wychodzi z inicjatywą, ale sami pracownicy, odkrywają obszary wsparcia.

Lepiej, kiedy firma pyta i pomaga, nie narzuca

−To bardzo dobrze, że to nie firma odkrywa to przysłowiowe koło, ale działanie inicjują sami pracownicy – podkreśla Karol Krzyczkowski.

− Lepiej kiedy firma zamiast narzucać swoje pomysły, po prostu pyta – co robicie po pracy, czy można wam jakoś pomóc – tak jest po prostu prościej i bardziej efektywnie, mówi gość radiowej Jedynki.

Ponadto, jak dodaje, przykład „Szlachetnej Paczki” wskazuje, że nie wszystko trzeba wymyślać i robić samemu.

Warto w pomaganiu łączyć siły

− Są organizacje, które już działają, mają swoje pomysły, struktury i wystarczy je wesprzeć i połączyć siły, aby ta efektywność pomagania była jeszcze lepsza, mówi Karol Krzyczkowski.

Wolontariat pracownicy – od krótkiej akcji do wolontariatu kompetencyjnego

Gość Polskiego Radia pytany, jakie formy pomocy i wolontariatu pracowniczego mają najczęściej miejsce zauważa, że często zależy to od wielkości firmy.

I dodaje, że najlepiej zacząć od wolontariatu akcyjnego, czyli krótkiej akcji – jedno-dwudniowej, gdy pracownicy udają się do jakiejś organizacji, tam pomagają i co ważne, pod koniec tego działania widzą efekty swojej akcji.

− To bardzo motywuje tak organizacje, jak i samych pracowników, mówi Karol Krzyczkowski.

Jak kontynuuje, gdy te akcje się rozwijają, jest ich coraz więcej, to dochodzimy do wolontariatu kompetencyjnego – gdzie wolontariusze dzielą się z potrzebującymi swoimi kompetencjami, najczęściej profesjonalnymi.

I to na ogół nie jest akcja, ale wsparcie długofalowe, dopowiada ekspert.

Ile jest warte polskie pomaganie?

O wartości pomagania, i tego w ramach odruchu serca, jak i w ramach wolontariatu ,świadczą efekty, ale także realne liczby.

W przypadku gospodarki, jak wylicza Karol Krzyczkowski, gdyby zebrać całą pracę wolontariuszy w Polsce, to PKB Polskie wzrosłoby o 1,2 procent.

Jak szacuje Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wolontariat pracownicy obejmuje ok 6-9 procent pracowników, szczególnie w dużych firmach. W takich krajach jak Holandia czy Dania, ten odsetek zaangażowanych w wolontariat pracowników wynosi nawet 50 procent.

Co na wolontariacie zyskuje firma

W przypadku pracodawców wolontariat sprawia zyskuje on zadowolonego pracownika rozwija u pracownika tzw. umiejętności miękkie – pomysłowość, współprace itd.

Jak dodaje Kubisiak, warto przypomnieć, że takie zaangażowanie społeczne firmy, jest bardzo dobrze odbierane chociażby przez konsumentów i ich klientów.

Ci, chętnie identyfikują się również markami, a których działanie jest nakierowane na cele społeczne, mówi  Kubisiak.

−Ponadto, budzi to zaufanie do firmy, z badań wynika, że największe zaufanie jest do firm, które mocno angażują się w takie działania – akcje prospołeczne, edukacyjne, a w dodatku może to bezpośrednio wspierać działalność biznesową, gdy np., bank prowadzi akcje edukacyjna dotycząca np. oszczędzania – mówi Kubisiak.

Przypomina, że od tego roku pojawił się wymóg w spółkach giełdowych, aby w raportach ujmować również ich działania społeczne.

NRG, Jarosław Krawędkowski,  Sylwia Zadrożna, Elżbieta Szczerbak


Logo NBP Logo NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święta sprzyjają dobroczynności. Warto pomagać sercem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:14
Tuż przed Bożym Narodzeniem wiele osób zgłasza się jako wolontariusze do pracy w organizacjach charytatywnych lub organizuje zbiórki prezentów w pracy lub wśród znajomych. Czy same dobre chęci wystarczą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paczka dla Bohatera". Bezinteresowna pomoc bez blasku fleszy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:42
Weterani, kombatanci, bohaterowie. Często zbyt skromni, żeby pozwalać nazywać się w ten sposób. Wielu z tych, którzy walczyli o naszą wolność, żyje dziś w ogromnej biedzie i samotności. Jak im pomagać? Wiedzą to wolontariusze i organizatorzy stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera". Po raz 8. bezinteresownie poświęcają swój czas i serca tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Tym, którym ta przedświąteczna pomoc należy się szczególnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy być całkowicie bezinteresowni?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:10
Altruizm to kierowanie się w swoim postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń i nieoczekiwanie niczego w zamian. Ale czy na pewno nie czerpiemy zysków z zachowań altruistycznych? 
rozwiń zwiń