X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Brexit: coraz więcej pytań, coraz więcej scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 21:11
Niezależnie od ostatecznych ustaleń – Brexit wprowadzi chaos dla przedsiębiorców. Młode demokracje błądzą, ale na tym przykładzie widać, że zbłądziła też dojrzała. To, zdaniem ekspertów, sygnał dla kolejnych państw, że do UE się wchodzi i można ją opuścić, ale niekoniecznie na własnych zasadach, tak jak to chciała uczynić Wielka Brytania.
Audio
  • Jakie znaczenie ma porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie warunków wyjścia z UE, a jakie brak tego porozumienia dla naszej gospodarki i polskich przedsiębiorców działających na brytyjskim rynku? – mówił dr Grzegorz Tchorek z Katedry Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Warszawskiego /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
  • Jakie mogą być konsekwencje brexitu dla krajów unijnych? Kto najbardziej odczuje skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
  • Bez względu na rodzaj brexitu, czy będzie twardy czy miękki w interesie polskich firm działających w Wielkiej Brytanii leży jak najszybsze unormowanie sytuacji mówi prof. Tomasz Rostkowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie/Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
  • Warto być przygotowanym na twardy brexit - uważa prof. Tomasz Rostkowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie/Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
  • Jeżeli opuszczenie UE przez Wielką Brytanię będzie miało charakter uporządkowany, to dla polskich przedsiębiorców fakt ten nie będzie miał natychmiastowych konsekwencji, dzięki okresowi przejściowemu - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich/Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
  • Sytuacja będzie diametralnie inna, gdy Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy, czyli w ramach tak zwanego brexitu "no deal" - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich/Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

 Dość często utyskujemy na naszą młodą demokrację ale okazuje się, że te dojrzałe też niekiedy błądzą. Spójrzmy chociażby na to skąd wziął się Brexit i to całe zamieszanie, które toczy się od 2016 roku. Wręcz można dojść do wniosku, że jest to dyskusja o niczym. Jesteśmy w tym samym punkcie, w którym byliśmy w momencie podejmowania przez Brytyjczyków decyzji w referendum – komentował w radiowej Jedynce Grzegorz Tchorek z Katedry Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem  podejmowanie decyzji o Brexicie nie było do końca świadome. Już wiadomo, że Brytyjczycy zastanawiają się nad ponownym referendum i w ogóle nad tym czy nie warto byłoby jeszcze raz poddać pod dyskusję wyjścia z Unii Europejskiej.

Przedterminowe wybory

Jak podkreślił Grzegorz Tchorek – jeśli spojrzymy na obecny stan rzeczy to umowa nie zostanie przyjęta w takim kształcie w jakim została wynegocjowana (potwierdziło to wtorkowe głosowanie w Izbie Gmin – red.)

Zdaniem eksperta – można teraz wyobrazić sobie kilka scenariuszy rozwoju sytuacji. Jednym z nich, najczęściej wskazywanym przez analityków  jest możliwość przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii. 

W zasadzie nie wiadomo do czego one doprowadzą i tak już niezwykle zawiłą sytuację – stwierdził ekspert.

Już teraz mamy paraliż polityczny a wkrótce będziemy mieli do czynienia ze skutkami gospodarczymi tzw. no deal, czyli wyjścia bez umowy.

– To byłoby najgorsze rozwiązanie – ocenił ekspert. Trudno ocenić skalę zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce. Firmy już wcześniej zaczęły przygotowywać się do nowej sytuacji. Ale też – zdaniem Grzegorza Tchorka  Polska doświadczyła także pozytywnych efektów. Niektóre firmy już przenosiły swoje centrale się z Wielkiej Brytanii do Warszawy. Działały z wyprzedzeniem niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji.

Zdaniem Tchorka twardy Brexit „wcale nie musi być taki twardy, jak sobie to wyobrażamy”.

Chaos i trudne czasy dla przedsiębiorców 

Sami przedsiębiorcy mówią, że sytuacja jest chaotyczna i bardzo trudna. I właśnie z tego powodu trudno się przygotować do Brexitu.

– Jest to duży obszar niepewności i stoimy przed wieloma niewiadomymi, które moglibyśmy wyjaśnić dopiero po tym jak Wielka Brytania w sposób nieuporządkowany, bez żadnej umowy opuściłaby Unię Europejską. Z pewnością byłby to okres chaotyczny i bardzo trudny dla przedsiębiorców. Na pewno utrzymanie dotychczasowej pozycji na brytyjskim rynku stałoby się trudnym, wręcz niemożliwym wyzwaniem dla polskich firm. Biorąc pod uwagę skalę polskiego eksportu na Wyspy miałoby poważne skutki dla polskich przedsiębiorców a co za tym idzie dla polskiej gospodarki – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Tomasz Rostkowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie uważa, że powinniśmy przygotować się na twardy Brexit. 

Bez względu na rodzaj Brexitu, czy będzie twardy czy miękki w interesie polskich firm działających w Wielkiej Brytanii leży jak najszybsze unormowanie sytuacji  mówi Rostkowski.

Czarny scenariusz, czyli relacje handlowe pod znakiem zapytania 

Pewne jest, też że przy tym czarnym scenariuszu twardego Brexitu pod znakiem zapytania stanęłoby dalsze kształtowanie się relacji handlowych.

 Na przykład wyobraźmy sobie powrót do ceł, czyli opłat pobieranych  na granicy. To zdecydowanie negatywnie uderzy w handel. Szacunki są różne i wpływu na handel i na wzrost gospodarczy. Głównymi partnerami handlowymi Wielkiej Brytanii są Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Irlandczycy – a największe obroty są notowane w sektorze automotive oraz żywności – zwrócił uwagę gość radiowej Jedynki.

Pamiętajmy, że Wieka Brytania jest wyspą i przez to nie jest samowystarczalna. Większość produktów musi sprowadzić z zewnątrz.

Jeśli chodzi o polskich przedsiębiorców to Brexit wpłynąłby pośrednio i bezpośrednio na możliwość wejścia na ten rynek. Bezpośrednio, bo jednak Polacy założyli wiele firm na Wyspach a pośrednio poprzez relacje handlowe z Niemcami, Francją czy Hiszpanią – podkreślił Grzegorz Tchorek.

 Ale chciałbym powiedzieć o czymś pozytywnym. Po raz pierwszy od dłuższego czasu Unia Europejska mnie zaskoczyła. W czasie kryzysu gospodarczego widzieliśmy chaos, brak możliwości podjęcia decyzji, która leżała po stronie instytucji europejskich. Teraz okazało się, że w obliczu Brexitu UE potrafiła się zjednoczyć i przyjąć w miarę jednolity zestaw wspólnych reguł i wspólnego stanowiska wobec Wielkiej Brytanii  stwierdził Tchorek.

Jego zdaniem jest to sygnał dla kolejnych krajów, że do UE wchodzi się na zasadach i podobnie z niej wychodzi. 

A Wielka Brytania miała przekonanie, że zrobi to na własnych zasadach. To jest przykład żeby każdy kolejny kraj, który będzie chciał opuścić UE miał ku przestrodze doświadczenia Wielkiej Brytanii – podkreślił.

Czarny scenariusz mówi o tym, że PKB Wielkiej Brytanii mógłby spaść o 8 proc. To jest oczywiście skrajny scenariusz. Takie prognozy zwykle się nie sprawdzają, ale trzeba je robić, żeby mieć wyobraźnie co do kierunku i skali zmian – podkreślił.

Zdaniem ekspertów najlepiej będzie wyglądał rynek pracy po Brexicie, niezależnie od scenariuszy. Zagwarantowane są korzystne okresy przejściowe. Tak jak i Polska dostrzega korzyści pozytywnego wpływu siły roboczej z zewnątrz na nasz kraj, tak i Wielka Brytania ma świadomość, że Polacy i inne nacje wykonują pewne prace, których sami Brytyjczycy nie chcą wykonywać, więc niezależnie do porozumień czy ich braku ten rynek będzie funkcjonował.

Warto pomyśleć, co będzie po przegranym przez May głosowaniu

 To jest kluczowy moment, bo jednak od referendum do dziś były tylko trzy scenariusze: Wielka Brytania dogada się z Unią Europejską i w jakiś uzgodniony sposób odejdzie od Unii  drugi, że się nie dogadają i z dnia na dzień Wielka Brytania wyjdzie z Unii z wielkim hukiem  lub trzeci wariant, że w ogóle nie dojdzie do Brexitu – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

Jego zdaniem od samego początku problem było to, że każdy z tych scenariuszy jest politycznie niemożliwy.

– Nie jest wykluczone że decyzja zostanie odroczona do czerwca – dodał.

Ciągle też – zdaniem Michała Dembińskiego  możliwe jest drugie referendum. 

–  Jest wiele istotnych czynników, które sugerowałyby, że powinno się odbyć – podkreślił.

Chodzi przede wszystkim o demografię. Od czasu pierwszego referendum liczba starszych osób, które głosowały za Brexitem zmalała o około 680-700 tys. Najstarsza grupa wiekowa była najbardziej za Brexitem i miała najwyższą frekwencję przy urnach. Z drugiej strony najmłodsze pokolenie – 18-24 lata, aż w 73 procentach głosowało za pozostaniem w Unii. Od czasu referendum w tej grupie wiekowej doszło 400-500 tys. zwolenników pozostania w UE.

Poza tym już wiemy, że trudno wystąpić z Unii bez szwanku dla gospodarki. Większość Brytyjczyków głosując za Brexitem nie miała o tym pojęcia.

Chcieli po prostu zrobić krzywdę Cameronowi (były premier Wielkiej Brytanii - red.) nie zważając na konsekwencje wpływu Brexitu na ich miejsca pracy i inwestycje. Dlatego uważam, że obecnie jest większa grupa ludzi, którzy teraz głosowaliby za Brexitem – podkreślił ekspert.

Katarzyna Walterska, Justyna Golonko, Karolina Mózgowiec, Tomasz Matusiak, ak. NRG

. 
Zobacz więcej na temat: Brexit Unia Europejska NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie ma brytyjskiej decyzji w sprawie Brexitu, ale konsekwencje ponosi cała Unia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:34
To dziś (11.12.2018 r.) miał być ten wielki dzień, historyczne głosowanie nad umową brexitową w brytyjskim parlamencie. Zostało ono jednak przesunięte, i to nawet o ponad miesiąc, pomimo wcześniejszych zapowiedzi z Downing Street, że termin głosowania jest ostateczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: przyspieszone wybory w Wielkiej Brytanii realnym scenariuszem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 10:38
- Musimy zdawać sobie sprawę, że rozwiązaniem dla Londynu jest albo zaostrzenie kursu wobec Brukseli, albo jego znaczące złagodzenie. Potrzebna jest rewizja dotychczasowej linii. Konieczny jest nowy rodzaj legitymizacji władzy, który mogą zapewnić przyspieszone wybory albo kolejne referendum ws. Brexitu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: wielu brukselskich urzędników chce zrobić z Polski kozła ofiarnego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 09:16
Wielu brukselskich urzędników chce zrobić z Polski kozła ofiarnego i narzucić własną wizję współpracy centralnych urzędów UE i poszczególnych krajów członkowskich Unii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według niego konflikt z Brukselą podlega ciągłemu procesowi upolitycznienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theresa May ws. Brexitu: opuścimy Unię Europejską 29 marca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:40
Brytyjska premier Theresa May wykluczyła w środę opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca. Jednocześnie wezwała posłów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków Brexitu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o Brexicie: to trudny proces, ale taki ma być

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 08:00
- Możliwość wyjścia z UE istnieje dopiero od 2009 r. Stosowny przepis wprowadzono jednak w taki sposób, żeby członków do tego nie zachęcać. Stąd właściwie niemożliwy termin wynegocjowania wyjścia z Unii w ciągu dwóch lat, o ile wszyscy nie zgodzą się na jego wydłużenie - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Cianciara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Szymańska: Theresę May czeka kolejna potyczka o premierostwo

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 20:23
- Jeśli Theresa May nie wygra tego głosowania, będzie mogła zaproponować jakiś alternatywny plan. Pytanie czy jest na to przygotowana - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa brexitowa odrzucona. Jest wniosek o wotum nieufności dla Theresy May

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 20:46
Izba Gmin zagłosowała przeciw proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciw propozycji opowiedziało się 432 posłów przy 202 głosach poparcia. Głosowanie nad wnioskiem nieufności dla brytyjskiej premier odbędzie się w środę.
rozwiń zwiń