Sport

Angelika Cichocka: mają zostać wprowadzone normy testosteronu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 13:56
- Nawet ci, którzy na co dzień nie interesują się lekkoatletyką pytają, dlaczego dziewczyny startują z mężczyznami. Ja nie mogę tego skomentować ... startują ponieważ zostały dopuszczone do rywalizacji przez światową federację lekkoatletyczną - mówi Angelika Cichocka w audycji "Trzecia Strona Medalu".  
Audio
  • Angelika Cichocka w "Trzeciej Stronie Medalu" (Trójka)
Angelika Cichocka
Angelika CichockaFoto: Wikimedia Commons/Erik van Leeuwen

Rekordy życiowe, rekord Polski, dwa finały mistrzostw świata - Angelika Cichocka ma za sobą bardzo udany sezon.

- To coś bardziej pięknego niż to, o czym marzyłam - mówi lekkoatletka, która w tej chwili odpoczywa po ciężkiej pracy. Angelika Cichocka podkreśla, że tegoroczne bardzo dobre wyniki to efekt ciężkiej pracy, a także współpracy. - Od czterech lat pracuję z trenerem Tomaszem Lewandowskim. Ten trening, poznanie się, doświadczenie wreszcie zaprocentowało - podkreśla lekkoatletka. 

Angelika Cichocka w tym sezonie zdecydowała się na bieganie i na 1500 i na 800 metrów. Występ Polki w finale mistrzostw świata na 800 metrów znów wywołał komentarze, że na tym dystansie zawodniczki mierzą się z nietypowymi rywalkami.

Kontrowersje dotyczą poziomu męskości. Po raz pierwszy pojawiły się one w rywalizacji zawodniczek w 2009 roku, gdy pochodząca z RPA Caster Semenya odniosła pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Świata. Po tym triumfie do IAAF (Światowa Federacja Lekkoatletyczna) został złożony wniosek o inwazyjne badanie płci zawodniczki.

Zdecydowano, że kobiety z wyższym poziomem testosteronu niż dopuszczalny próg (arbitralnie ustalono go na 10 nmol/l), mogą konkurować z rywalkami, ale po zastosowaniu terapii hormonalnej. 

Czytaj więcej
Semenya 1200.jpg
Caster Semenya, oszustka czy ofiara biologicznej pułapki?W 2015 roku Sportowy Sąd Arbitrażowy zawiesił te reguły. Argumentowano, że "nie było dowodów łączących wyższy poziom testosteronu z wydolnością.

- Nawet ci, którzy na co dzień nie interesują się lekkoatletyką pytają, dlaczego dziewczyny startują z mężczyznami. Ja nie mogę tego skomentować ... startują ponieważ zostały dopuszczone do startów przez światową federację lekkoatletyczną i ja nie mogę tego podważać, ale podobno w przyszłym sezonie mają zostać wprowadzone normy testosteronu i faktycznie wtedy może coś się zmieni. Ja się jednak skupiam na sobie i na walce, aby dać z siebie wszystko - podkreśla Polka. 

Jak lekkoatletka ocenia miniony sezon? Gdzie Angelika Cichocka najlepiej odpoczywa po ciężkiej pracy na bieżni i jak spędza wolny czas?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Z lekkoatletką rozmawiał Krzysztof Łoniewski. 

Trzecia strona medalu na antenie Trójki w każdą niedzielę między 17.05 a 19.00.

(ah)

        

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak