X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sport

5 lat więzienia dla Oscara Pistoriusa za nieumyślne spowodowanie śmierci

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 13:00
5 lat więzienia dla Oscara Pistoriusa - taką karę lekkoatleta z RPA otrzymał za nieumyślne zabójstwo swojej partnerki. Sąd w Pretorii wymierzył mu też karę 3 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat w związku z użyciem broni.
Audio
  • Wyrok ogłosiła sędzia Thokozile Masipa. Tłum. "Wyrok za pierwszy zarzut - nieumyślnego zabójstwa - to 5 lat więzienia. Za drugi zarzut - nierozważne posługiwanie się bronią - oskarżony otrzymuje 3 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Wyrok zostanie odwieszony, jeśli w tym okresie dopuści się podobnego przestępstwa" (IAR)
  • Oscar Pistorius skazany na 5 lat za nieumyślne zabójstwo - w studio komentarz afrykanisty Błażeja Popławskiego z Kultury Liberalnej (Więcej Świata/PR1)
Oscar Pistorius podczas odczytywania wyroku
Oscar Pistorius podczas odczytywania wyrokuFoto: PAP/EPA/STR

- To byłby smutny dzień dla tego kraju, gdybyśmy stworzyli wrażenie, że biedni podlegają innemu prawu niż bogaci i znani. Kara inna niż pozbawienie wolności byłaby złą wiadomością dla społeczeństwa. Jednak długotrwały pobyt w więzieniu również nie byłby odpowiedni. Pistorius strzelając przez drzwi wiedział, że łazienka jest małym pomieszczeniem i nie ma z niej ucieczki - argumentowała Masipa.
Pełnomocnik rodziny ofiary Dup De Bruyn powiedział reporterom, że "sprawiedliwości stało się zadość".
Prokuratura żądała 10 lat pozbawienia wolności, a obrona wnioskowała o skazanie na prace społeczne. Prokuratura rozczarowania nie kryła już we wrześniu, kiedy Pistorius został oczyszczony z zarzutu morderstwa z premedytacją. Obie strony mają 14 dni na wniesienie apelacji. Żadna jednak jeszcze nie zapowiedziała, że ją złoży.
Obrońca Roxanne Adams przyznała, że Pistorius za kratkami może spędzić 10 miesięcy, a reszta kary zostanie zamieniona na areszt domowy. Zdaniem przedstawiciela prokuratury bardziej prawdopodobny jest 20-miesięczny pobyt w więzieniu.
Pogodzona z wyrokiem wydaje się być rodzina skazanego.

- Oscar wykorzysta ten czas by spłacić dług wobec społeczeństwa. My jesteśmy gotowi wspierać go w trakcie odbywania kary - podkreślił wujek sportowca Arnold Pistorius.
Jedyną reakcją Pistoriusa po usłyszeniu wyroku było wytarcie oczu. Z sali sądowej został odeskortowany przez policję do celi, a następnie opancerzonym pojazdem przetransportowano go do więzienia.
Do zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił pracującą jako modelkę partnerkę. Steenkamp zginęła zamknięta w toalecie, a Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi.
Prokurator oskarżył go o morderstwo z premedytacją. Sportowiec utrzymywał, że śmierć Steenkamp to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż pomylił ją z włamywaczem.
Jak tłumaczył w trakcie rozpoczętego 3 marca tego roku procesu, tragiczne wydarzenia sprawiły, że popadł w depresję, stracił na wadze i zaczął brać leki. Jednocześnie przeprosił rodzinę zastrzelonej i podkreślił, że próbował ją chronić, a nie zabić, gdyż ją kochał. Wystawił na sprzedaż dom, w którym doszło do tragedii.
W maju sędzia zdecydowała, że oskarżony zostanie poddany badaniom psychiatrycznym. Miały wykazać, czy cierpiał on na zaburzenia lękowe, na które powoływała się jego obrona. Według obrońców Pistoriusa, ze względu na chorobę nie był on w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji, a ich klient ma też podwyższoną skłonność do gwałtownych reakcji w poczuciu zagrożenia. Testy nie potwierdziły tych przypuszczeń.
Sprawa od wielu miesięcy elektryzowała media z całego świata. Wszystkie odsłony procesu były "na żywo" transmitowane w radiu i telewizji na specjalnie uruchomionym kanale.
Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec rywalizował ze sprawnymi lekkoatletami.

Źródło: CNN Newsource/x-news

ps

Zobacz więcej na temat: Oscar Pistorius RPA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak