X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sport

Koniec akcji poszukiwawczej polskiego narciarza Olka Ostrowskiego w Karakorum

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 23:59
Zakończyła się akcja poszukiwawcza polskiego skialpinisty w Karakorum. Nie udało się odnaleźć Olka Ostrowskiego - dowiedziało się Polskie Radio.
Audio
  • Jerzy Natkański, prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki w rozmowie z Polskim Radiem mówi o zakończeniu akcji poszukiwawczej Olka Ostrowskiego (IAR)
  • Jerzy Natkański tłumaczy, że Polaka do szczeliny mogła zepchnąć lawina, jednak akcja ratunkowa była niemożliwa (IAR)
Olek Ostrowski
Olek Ostrowski Foto: Olek Ostrowski

Olek Ostrowski zaginął podczas zjazdu na nartach z obozu drugiego, po nieudanej próbie zdobycia w Karakorum szczytu Gaszerbruma II (8035 m). Prawdopodobnie wpadł do szczeliny. Akcja poszukiwawcza trwała od sobotniego wieczoru czasu lokalnego.

Możliwe jest, że Olka Ostrowskiego do szczeliny zepchnęła lawina, o czym mówił Jerzy Natkański, kierownik kilku polski wypraw himalajskich i prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego imienia Jerzego Kukuczki.

- Nie ma stuprocentowej pewności, że spadające masy śniegu wepchnęły Olka do lodowej szczeliny, ale z doniesień z Pakistanu wynika, że ta wersja jest wielce prawdopodobna. O lawinie mówili m.in. Hiszpanie, którzy schodzili z sąsiedniej góry Gaszerbrum I - powiedział Natkański, który brał udział w kilkunastu wyprawach w góry wysokie.

Koniec akcji poszukiwawczej. Komunikat w sprawie akcji poszukiwawczej Olka Ostrowskiego.Jak przekazał Jerzy Natkański ...

Posted by Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki on 27 lipca 2015

Akcję koordynowała himalaistka - 39-letnia Kinga Baranowska, która w piątek 17 lipca stanęła na wierzchołku Gaszerbruma II.

Gasherbrum II (8035 m ) to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski działali na górze od początku lipca. Wspinali się drogą normalną, czyli drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, południowo-zachodnim żebrem. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

Czytaj dalej
Olek Ostrowski 1200 F.jpg
Gaszerbrum II: ta wyprawa była dla Olka spełnieniem marzenia

Olek i Piotr atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Po dwóch dniach zespół dotarł do obozu III. 24 lipca podjęli próbę wejścia na szczyt, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu musieli zawrócić z wysokości ok. 7600 m.

Olek Ostrowski pochodzi z Wetliny. Jest ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członkiem KW Kraków. 27-latek na nartach jeździł od 3 roku życia. W 2014 roku samotnie, bez pomocy (bo nie pozwalał na to budżet) zorganizował "Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014". Na szczycie ośmiotysięcznika stanął we wrześniu, po czym jako pierwszy Polak zjechał z niego na nartach. Ten wyczyn zyskał uznanie kapituły konkursu "Travelery”. Olek na koncie miał też inne trudne zjazdy – z Kazbeka (z trójką innych Polaków) i samotnie z Piku Lenina.

Rodzina i przyjaciele kibicowali mu od zawsze.

- Czasami się oczywiście denerwują i martwią, ale już się do tych moich eskapad przyzwyczaili - mówił niedawno Olek w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.

Każdą wyprawę w góry poprzedzał domowy rytuał.

- Od mamy zawsze dostaję latarkę na dynamo i dobre słowo. Tata, który pokazał mi ten świat gór, trochę spokojniej podchodzi do tematu, ale zawsze mocne klepnięcie w plecy jest - opowiadał.

ps, mr, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olek Ostrowski przed wyjazdem na Gaszerbrum II: rodzina martwi się, ale się przyzwyczaili

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 18:15
- Jazda niestokowa towarzyszy mi całe życie. W Bieszczadach, w których się urodziłem, nie ma za dużo wyciągów - mówił w maju w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl Olek Ostrowski. Narciarz zaginął podczas zjazdu na nartach po nieudanej próbie zdobycia w Karakorum szczytu Gaszerbruma II. Akcja poszukiwawcza została w poniedziałek zakończona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaszerbrum II: ta wyprawa była dla Olka spełnieniem marzenia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 18:03
Poszukiwania zaginionego w Karakorum Olka Ostrowskiego zostały zakończone niepowodzeniem. Narciarz razem z Piotrem Śnigórskim próbował dokonać pierwszego polskiego zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika Gaszerbrum II. W Polskim Radiu 24 o Olku Ostrowskim mówił Andrzej Szozda z portalu PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadki Polaków w Himalajach i Karakorum. Wielu zginęło bądź zaginęło

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 17:38
W najwyższych górach świata - Himalajach i Karakorum - zginęło bądź zaginęło kilkudziesięciu polskich alpinistów, między innymi Jerzy Kukuczka (1989), Wanda Rutkiewicz (1992), Piotr Morawski (2009), Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski (2013 zimą), Artur Hajzer (2013 latem), a ostatnio Aleksander Ostrowski.
rozwiń zwiń