X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sport

Pogoń Lwów - klub, który przekracza granice

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:40
Dla reaktywowanej w 2009 roku Pogoni Lwów ważny jest zarówno sukces sportowy, jak i pamięć o swoich korzeniach. Najstarszy Polski klub musi jednak walczyć o to, by przetrwać.
Audio
  • Reportaż Adriana Bąka o Pogoni Lwów (Świat w Jedynce/PR1)
Pogoń Lwów po zdobyciu mistrzostwa Lwowa w 2010 roku
Pogoń Lwów po zdobyciu mistrzostwa Lwowa w 2010 rokuFoto: Wiki Commons/CC BY-SA 3.0/Arvedui89

W październiku 2009 roku, dzięki inicjatywie młodych Polaków ze Lwowa i wsparciu Konsulatu Generalnego RP, udało się reaktywować jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej piłki nożnej - Pogoń Lwów. 

Ukraińskie miasto zajmuje szczególne miejsce na mapie polskiej piłki nożnej - można powiedzieć, że tutaj narodził się ten sport w naszym kraju. W tym mieście powstały pierwsze polskie kluby (Lechia, Czarni i właśnie Pogoń) oraz pierwszy Związek Piłki Nożnej - mówi autor reportażu o reaktywowanym klubie, Adrian Bąk.  

Od 2009 roku Pogoń przeszła drogę od najniższych ligowych szczebli do 3. ligi krajowej. Przez te sześć lat związani z klubem ludzie starają się, by futbol przekraczał granice. Od początku działalności prowadzona jest szkółka piłkarska, która dba także o poznanie korzeni, popularyzując pamięć o gwiazdach przedwojennej piłki i organizując wyjazdy na turnieje i obozy do Polski.

W zespole nie ma ograniczeń - grają w nim zarówno Polacy, jak i Ukraińcy i zawodnicy z rodzin mieszanych. 

- Mamy we Lwowie dwie polskie szkoły, teatr polski, radio, gazety i organizacje harcerskie. Nie było natomiast organizacji sportowej, ale Pogoń tak naprawdę nie przestała istnieć, bo nie ma żadnego dokumentu świadczącego o tym, że została rozwiązana - przyznał Marek Horbań, prezes klubu. 

- Bardzo się cieszę, że mogę tu pracować, to dla mnie cenne doświadczenie. Co prawda ta dzisiejsza Pogoń gra na innym szczeblu, ale może kiedyś... dlaczego nie? Młodzi zawodnicy muszą być świadomi, że grają w najstarszym polskim klubie, to też nasza motywacja, żeby grać o wyższe cele - mówił trener Witalij Łobasiuk

15 grudnia na spotkaniu prezydenta Andrzej Dudy z Polakami na Ukrainie wiceprezes klubu Piotr Leusz wręczył mu szalik zespołu.

Borykający się z problemami finansowymi klub prosi o pomoc. Wspierają go między innymi kibice z Polski. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Adriana Bąka. 

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Przygotował: Jarosław Kociszewski

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 12.19

ps, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Futbol II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 08:00
Posłuchaj, jak wyglądały futbolowe relacje polsko-ukraińskie w 20-leciu międzywojennym i jaka panowała atmosfera na ówczesnych piłkarskich trybunach.
rozwiń zwiń