Sport

Powstanie Warszawskie. "Mówiąc o Pokoleniu Kolumbów zapominamy o sporcie"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:19
W Powstaniu Warszawskim zginęło ponad 120 zawodników. O sporcie przed wybuchem wojny i w jej trakcie w "Trzeciej Stronie Medalu" opowiadała pisarka Agnieszka Cubała.
Audio
  • Wojenny sport w Warszawie. Rozmowa z Agnieszką Cubałą w "Trzeciej Stronie Medalu" (PR3)
Uroczystość zorganizowana w hołdzie ludności cywilnej Woli odbyła się, 5 bm. przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.
Uroczystość zorganizowana w hołdzie ludności cywilnej Woli odbyła się, 5 bm. przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim udział brało ok. 800 sportowców, zginęło ponad 120. W 73. rocznicę wybuchu Powstania przypomnieliśmy ich historie w portalu Sport.PolskieRadio.pl.

- Sport był bardzo związany wtedy z patriotyzmem. Mówiąc o Pokoleniu Kolumbów często zapominamy zapominamy o nim - mówiła w "TSM" Cubała, autorka książek o Powstaniu Warszawskim.

- Sport w II RP był zupełnie inny. Zawodnicy byli celebrytami, ale nie był tak związani z zarabianiem pieniędzy, jak to dzieje się teraz. Byli bardziej ideowy - dodała.

Przypomniała, że "sport w okupowanej Warszawie był zakazany. To był jedyny kraj w Europie, gdzie tak było".

Czytaj więcej
kanal1200.jpg
Sportowcy, którzy przelali krew za stolicę

Sportsmeni nie zawiesili jednak butów na kołku, rozgrywając często konspiracyjne mecze i zawody. Dużą rolę odegrali tenisiści skupieni wokół Ignacego Tłoczyńskiego. W 1939 roku uznawany był za dziesiątego tenisistę świata. W tej grupie był m.in. legendarny dziennikarz Bohdan Tomaszewski, pseudonim "Mały". - Po wojnie będziemy potrzebni tenisowi - mówił Tłoczyński.

Więcej w całej rozmowie z Agnieszką Cubałą.

Trzecia strona medalu na antenie Trójki w każdą niedzielę między 17.05 a 19.00.

kbc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także