Sport

Orzeł może wrócić szybciej niż się wydawało

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:51
Na zjeździe PZPN szykuje się walka o godło państwowe na strojach reprezentantów Polski. Delegaci ze Śląska chcą przegłosować uchwałę przywracającą orzełka.
Audio

Plan jest prosty: do porządku zjazdowych obrad zostanie wprowadzona kwestia godła narodowego na koszulkach reprezentantów Polski.

Grzegorz Lato i jego prawnicy oczywiście zrobią wszystko, by wniosek storpedować w zarodku i w ogóle nie dopuścić do jego roztrząsania, jednak mimo wszystko szansa na skuteczną realizację pomysłu istnieje. Zgodnie ze związkowym statutem to Walne Zgromadzenie (czyli Zjazd) jest najwyższą władzą w PZPN i właśnie tylko jemu w każdym przypadku prezes Grzegorz Lato musi się bezwzględnie podporządkować. Oznacza to, że jeżeli uchwała zostanie przyjęta, kierowany przez Latę zarząd ma obowiązek ją wypełnić.

Na razie akcja dolnośląskich delegatów, którzy już w przeszłości pokazali, że potrafią być twardą opozycją w stosunku do ekipy Grzegorza Laty, przygotowana jest w tajemnicy. Dlatego trudno od nich wydobyć jakąkolwiek oficjalną wypowiedź. Z wiarygodnego źródła  wiadomo, że delegaci, z prezesem Dolnośląskiego ZPN Andrzejem Padewskim na czele, są oburzeni decyzją zastąpienia godła innym emblematem i nie zamierzają biernie się przyglądać, jak zewsząd krytykowany za chybiony pomysł PZPN uparcie brnie w ślepy zaułek.

Dlaczego w sprawę tak mocno angażują się akurat dolnośląscy delegaci? Bo to właśnie na ich terenie kadra po raz pierwszy zagrała bez orzełka.

Domagamy się powrotu orzełka

- Głośno protestuję i wzywam do jak najszybszego wycofania tych niefortunnych strojów reprezentacji. Godło narodowe musi wrócić na koszulki reprezentantów Polski, ponieważ wiążą się z nim takie wartości jak honor, etyka i historia. Głęboko wierzę, że obecni polscy reprezentanci wraz z trenerem usłyszą głos kibiców i wraz z nimi zaprotestują przeciwko prowadzonym działaniom – napisał Jacek Gmoch w oświadczeniu w sprawie nowych  koszulek reprezentacji Polski.

Sprawą zainteresował się także Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski. W Święto Niepodległości na antenie radiowej Jedynki prezydent gościł w "Sygnałach Dnia" i zajął stanowisko ws. orła na koszulkach.

- Nie do końca rozumiem decyzję PZPN - stwierdził prezydent.

Nawet producent koszulek był za orzełkiem

O zamieszczenie godła na strojach dla reprezentacji producent  koszulek walczył z PZPN  przez cztery miesiące. Niestety bezskutecznie.

- Osobami odpowiedzialnymi za taką decyzją są działacze związku, ponieważ to oni wskazują producentowi, jaki logotyp ma znaleźć się na strojach. Tak jest skonstruowany kontrakt pomiędzy firmą a federacją. My mogliśmy tylko zaopiniować projekt, ostateczna decyzja należała do przedstawicieli PZPN.

Producent tłumaczył prezesom, że strój bez orła może być odebrany przez kibiców bardzo negatywnie i miał rację. 

- Teraz wszyscy widzą, jak cała sprawa się skończyła - wyjaśniła na łamach Faktu osoba związana z koncernem Nike.

Transparent
Transparent kibiców ŁKS domagający się powrotu godła na koszulki piłkarzy kadry Polski wywieszony podczas meczu koszykarskiej Tauron Basket Ligi, ŁKS Łódź - Siarka Jezioro Tarnobrzegah, PAP, IAR, PR 1, Przegląd Sportowy, FaktTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Listkiewicz: jeszcze możemy doszyć orzełka

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 09:09
Według byłego prezesa PZPN Michała Listkiewicza, w kwestii koszulek dla reprezentacji Polski na Euro 2012, PZPN powinien kierować się przede wszystkim tradycją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PZPN: Orzełek nie odleciał, tylko się zmienił

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 18:58
Dyrektor departamentu spraw zagranicznych, marketingu i PR PZPN Piotr Gołos broni zmian na koszulkach reprezentacji Polski w piłce nożnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smudzie podobają się koszulki bez orła

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 20:25
W piątek Polacy już w nowych strojach zagrają mecz towarzyski z Włochami. Trenerowi Franciszkowi Smudzie podobają się koszulki z logiem PZPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: nie do końca rozumiem decyzję PZPN

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 13:00
Na koszulkach piłkarzy reprezentacji Polski godło narodowe zostało zastąpione logiem PZPN. - Zanim się znany i lubiany symbol wyśle na emeryturę, należy się dziesięć razy zastanowić - komentuje tę decyzję prezydent.
rozwiń zwiń