X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sport

Korupcja w Koronie Kielce. Wśród skazanych - piłkarz Ekstraklasy i syn byłego selekcjonera

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 17:21
W sprawie korupcji w Koronie Kielce skazanych zostało 13 osób, w tym m.in. Andrzej B., zwany "Małym Fryzjerem" i Brazylijczyk Hermes N.S., były kapitan tej drużyny - podał blog pilkarskamafia.blogspot.com.
Korupcja w Koronie Kielce. Wśród skazanych - piłkarz Ekstraklasy i syn byłego selekcjonera
Foto: flickr/ndlon

Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Kielcach. Sąd wymierzył Andrzejowi B. karę 2 lat więzienia w zawieszeniu na pięć. Sąd zastosował też przepadek 20 tys. zł korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw korupcyjnych, B. musi też zapłacić 45 tys. zł grzywny. Dodatkowo sąd zastosował wobec B. 5 lat zakazu uczestnictwa w profesjonalnych zawodach sportowych, a także ich organizacji.

W poniedziałek sąd skazał też byłych piłkarzy kieleckiej drużyny, Brazylijczyka Hermesa N. S., Macieja P. oraz Dariusza M. Wszystkich uznał za winnych uczestnictwa w procederze korupcyjnym. Hermes N. S. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Musi też zapłacić 25 tys. zł grzywny. Maciej P. usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 6 tys. zł grzywny, a Dariusz M. - rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i 3 tys. zł grzywny. Sąd odstąpił w ich przypadku, o co wnioskował prokurator, o zastosowanie zakazu uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych.

Hermes N.S. to obecny zawodnik Zawiszy Bydgoszcz. W trakcie występów w Koronie Kielce redakcja tygodnika "Piłka Nożna" w corocznym plebiscycie uhonorowała go - wybierając Brazylijczyka do "jedenastki obcokrajowców Orange Ekstraklasy" za rok 2006.

Rzecznik prasowy Zawiszy Bydgoszcz Mariusz Chełminiak poinformował polskieradio.pl, że wyrok w sprawie Hermesa N. S. nie wpłynie na pozycję zawodnika w drużynie Ryszarda Tarasiewicza. Brazylijczyk nadal będzie mógł występować w barwach zespołu Ekstraklasy. - Sprawa jest nam znana od dłuższego czasu. Jesteśmy w stałym kontakcie z adwokatem piłkarza i śledziliśmy proces. W myśl wyroku - Hermes N.S. może dalej wykonywać swój zawód. Zawisza Bydgoszcz nie przewiduje wyciągnięcia żadnych konsekwencji wobec zawodnika odnośnie tej sprawy - podał oficjalne stanowisko klubu w kwestii korupcji w Koronie Kielce - Chełminiak.

Maciej P. przez wiele lat występował w Koronie Kielce. Obecnie broni barw IV-ligowego Partyzanta Radoszyce.

Dariusz M. po sezonie 2003/04 opuścił Koronę Kielce i grał w niższych ligach. Ostatnio występował w Grybovii Grybów.

Wyrok usłyszał też Jerzy E. jr., syn byłego selekcjonera reprezentacji Polski. On został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, musi też zapłacić grzywnę w wysokości 22,5 tys. zł, sąd i w jego przypadku zastosował też przepadek 10 tys. zł z działalności korupcyjnej. Poza tym orzekł też wobec niego 4-letni zakaz uczestnictwa w profesjonalnych zawodach sportowych, a także ich organizacji. Jerzy E. jr. obecnie pełni funkcję koordynatora szkolenia w zespole mistrza Cypru - APOEL-u Nikozja.

W poniedziałek wyroki usłyszeli też ówcześni sędziowie i obserwatorzy zamieszani w proceder korupcyjny. Prokurator jest zadowolony z wyroku, choć nie jest on jeszcze prawomocny.

Akt oskarżenia w sprawie Korony Kielce trafił do sądu w grudniu 2008. Początkowo oskarżone zostały 43 osoby  (19 piłkarzy, 12 sędziów, 6 obserwatorów PZPN oraz 6 trenerów i działaczy), jednak ostatecznie 29 z nich dobrowolnie poddało się karze i zostało już skazanych.

Więcej szczegółów na blogu Piłkarska Mafia

Skazani za korupcję w Koronie Kielce:

1. Andrzej B. nazywany "Małym Fryzjerem" (pośrednik) wyrok 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, przepadek 20 tys. zł przyjętych z Korony, 45 tys. zł grzywny oraz 5 lat zakazu działania w profesjonalnym futbolu

2. Hermes N.S. (obecny piłkarz Zawiszy Bydgoszcz) wyrok: 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 25 tys. zł grzywny

3. Maciej P. (obecny piłkarz Partyzanta Radoszyce) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny

4. Dariusz M. (piłkarz - ostatnio występował w Grybovii Grybów) - rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 3 tys. zł grzywny

5. Jerzy E. Jr. - (pośrednik, obecnie koordynator szkolenia w APOEL-u Nikozja) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, zwrot 10 tys. zł, 22,5 tys. zł grzywny, 4 lata zakazu działania w profesjonalnej piłce

6. Albert S. (sędzia) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, przepadek 3 tys. zł przyjętej łapówki, zakaz działania w profesjonalnym futbolu przez 3 lata

7. Władysław Ł. (sędzia) - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu

8. Bartosz Ś. (sędzia) - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu

9. Witold R. (sędzia) - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu

10. Krzysztof P. (obserwator) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, zwrot 3 tys. zł przyjętej łapówki oraz 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu

11. Ryszard K. (obserwator) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, zwrot 2 tys. zł przyjętej łapówki oraz 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu

12. Ireneusz M. (obserwator) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, zwrot 3 tys. zł przyjętej łapówki oraz 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu

13. Marian S. (obserwator) - nadzwyczajne złagodzenie kary - 1,5 tys. zł grzywny

Zbigniew K. (obserwator) - zmarł w trakcie postępowania. Sąd umorzył więc postępowanie wobec tego oskarżonego.

_________________________________________________________________________

Sprawa dotyczy sezonu 2003/2004 kiedy Korona Kielce drugi rok z rzędu walczyła o awans do drugiej ligi. To wtedy miało dojść do ustawienia większości spotkań. Pierwsze spotkania z Wisłą II Kraków - Korona jednak przegrała u siebie 0 -1. Według prokuratorów - po tym spotkaniu piłkarze mieli spotkać się i uznać, że nie dadzą rady sami awansować do drugiej ligi. Zdecydowali się za pieniądze ze swoich premii przekupywać sędziów i obserwatorów PZPN. Główną rolę w tym procederze miał grać pośrednik Andrzej B. Trenerem Korony był wówczas (skazany już Dariusz Wdowczyk), obecnie szkoleniowiec Pogoni Szczecin.

Marcin Nowak, mr, polskieradio.pl, pilkarskamafia.blogspot.com

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
magon2014-01-01 19:41 Zgłoś
Nie wiem czy hurtowe - czytałem że faktycznie dowody wyparowały, nie widziałem uzasadnienia wyroku. Możliwe, że sąd bazował na zeznaniach, z których później się wycofano? Trochę to śmieszne.
pakso2013-12-20 13:32 Zgłoś
Na jakiej podstawie skazano Engela skoro już dawno temu pisano w mediach, że nie ma zeznać przeciwko niemu? To było hurtowe zakończenie sprawy?
noma662013-12-09 18:01 Zgłoś
Bagno przez duże "B".

Czytaj także

Ekstraklasa: Maciej Iwański ukarany za korupcję!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 13:16
Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej ukarała Macieja Iwańskiego za ustawienie meczu Zagłębia Lubin z Cracovią Kraków. Piłkarz dobrowolnie poddał się karze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nawałka nowym selekcjonerem kadry? Trenował klub zamieszany w korupcję

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 23:33
Szkoleniowiec Górnika Zabrze - Adam Nawałka wymieniany jest jako główny kandydat do objęcia stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski. Przyglądamy się jego przeszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w futbolu. Damian B. oskarżony o ustawienie meczu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:28
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Bytomia - Damianowi B. Zarzuca mu się ustawienie jednego z meczów miejscowej Polonii - dowiedziało się polskieradio.pl.
rozwiń zwiń