Sport

PŚ w Planicy: Kamil Stoch pewniakiem do zdobycia Kryształowej Kuli

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:40
Jan Szturc, pierwszy trener Adama Małysza, jest przekonany, że Kamil Stoch powtórzy osiągnięcie jego wychowanka i zdobędzie Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata w skokach narciarskich.
Kamil Stoch
Kamil StochFoto: Wikipedia/Tadeusz Mieczyński

Finałowe zawody - od piątku do niedzieli w słoweńskiej Planicy.
- Sprawa pierwszego miejsca w PŚ jest już rozstrzygnięta. Przecież Kamil nie jedzie do Planicy, by zajmować pozycje w drugiej czy trzeciej dziesiątce, ale po lokaty na podium, a nawet kolejne wygrane. Czasem, nawet będąc w wysokiej formie, zawodnik może mieć troszkę słabszy dzień, ale w przypadku Stocha nawet tego nie zakładam - powiedział Szturc, który uczył skakać Małysza, czterokrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli.
26-letni Stoch, podwójny mistrz olimpijski z Soczi i ubiegłoroczny mistrz globu z Val di Fiemme, jest bardzo blisko kolejnego sukcesu. W pucharowej klasyfikacji ma 168 punktów przewagi nad Słoweńcem Peterem Prevcem i 197 nad Niemcem Severinem Freundem, a do zdobycia pozostało 200. Nawet, gdyby w piątek wygrał zawodnik gospodarzy, to już ósme miejsce zapewni Polakowi końcowy triumf.
- Stoch od dłuższego czasu jest w znakomitej dyspozycji i na pewno podobnie będzie w Planicy. Jak my, trenerzy, mówimy, "pod stopami ma twardo", czyli świetnie wyczuwa odbicie na rozbiegu. Do tego podczas lotu czuje się niczym ryba w wodzie, wykorzystując prądy powietrza. A to jak potrafi ułożyć ciało stanowi majstersztyk - ocenił Szturc zawodnika pochodzące z Zębu.
Ze względu na modernizowaną skocznię mamucią, rywalizacja w PŚ odbywać się będzie na obiekcie K-125. Największa skocznia w kompleksie ma być gotowa we wrześniu.
- Nie ma to znaczenia, bo przecież trzy lata temu Stoch pokazał w Planicy, że świetnie radzi sobie też na mamucie. Wygrał konkurs, który był ostatnim w karierze Adama. Zresztą mieliśmy dwóch Polaków na podium, gdyż Małysz był trzeci - przypomniał szkoleniowiec.

Koronacja Stocha, pożegnanie gwiazd. Koniec sezonu w skokach narciarskich

/Foto Olimpik/x-news

man

Zobacz więcej na temat: Skoki narciarskie sporty zimowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także