X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sport

90 lat Polskiego Radia. Dobrze opowiadane audycje sportowe

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 17:03
"Kronika Sportowa" to nie jedyna sportowa audycja, którą przez lata można było usłyszeć na antenie radiowej Jedynki. Henryk Urbaś zaprasza na "podróż w czasie", podczas której przypomni, w jakich formach sport gościł na łamach Polskiego Radia.
Audio
  • Henryk Urbaś opowiada w "Kronice Sportowej" o dawnych audycjach sportowych Polskiego Radia (Kronika Sportowa/Jedynka)
90 lat Polskiego Radia. Dobrze opowiadane audycje sportowe
Foto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>

"Kronika Sportowa" to sztandarowa audycja sportowa Polskiego Radia, jednak na przestrzeni lat w ramówce gościły także inne programy, które dotyczyły sportu. Henryk Urbaś zaprasza na swoistą "podróż w czasie".

Wyścig Pokoju i Polskie Radio. Przez lata w maju w Polsce "rządzili" radiowcy i kolarze

Przy okazji wspominania audycji dotyczących sportu, nie można zapomnieć o "Gimnastyce Porannej", którą przez równe 25 lat przygotowywał i prowadził legendarny Karol Hoffman, zachęcający Polaków do codziennych ćwiczeń. Jego dzieło aż do końca lat 90. kontynuował dr Lech Erdmann. Zdarzyło się także, że o fizyczną aktywność rodaków dbał także... Włodzimierz Szaranowicz.

"Gimnastyka Poranna":

Źródło: YouTube/Stare radia lampowe

O pracy ludowych zespołów sportowych informowała audycja "Sportowcy wiejscy na start". Oprócz tego wyławiała też talenty w różnych dyscyplinach oraz była poradnikiem dla kół sportowych i klubów.

Co tydzień Konrad Gruda (jeden z pomysłodawców "Kroniki Sportowej") przygotowywał felieton pt. "Sportu blaski, sportu cienie, czyli Gruda na antenie", który był emitowany w audycji "Muzyka i aktualności".

Prowadzący opowiadał Henrykowi Urbasiowi, że w każdy poniedziałek rano szedł do publicznej łaźni przy ulicy Chmielnej w Warszawie i tam dowiadywał się, jakie wydarzenie sportowe najbardziej interesuje ludzi. Potem z tą wiedzą siadał przed radiowym mikrofonem.

Wielkich emocji dostarczało kibicom Studio S-13, które łączyło się ze stadionami, na których rozgrywane były mecze piłkarskiej ekstraklasy.

Studio S-13 - radość, emocje i szybkość przekazu

"Przy muzyce o sporcie", "Sport, Nauka, Technika", "Środek Tarczy" czy "Studio Relaks" to kolejne audycje, w których gościła tematyka sportowa.

Aby posłuchać fragmentów dawnych audycji i dowiedzieć się, jak Polskie Radio podejmowało sportową tematykę na przestrzeni lat, zapraszamy do wysłuchania Henryka Urbasia, który opowiadał o tym na łamach "Kroniki Sportowej".

60 lat "Kroniki Sportowej"

"Kronika sportowa" to codzienna audycja nadawana na antenie radiowej Jedynki, podsumowująca wydarzenia sportowe.

Audycja na antenie radiowej po raz pierwszy pojawiła się 30 listopada 1954. Pomysłodawcą "Kroniki sportowej" był Konrad Gruda, a tworzyli ją m.in. Bohdan Tomaszewski, Lesław Skinder, Bogdan Tuszyński, Bogdan Chruścicki, Henryk Urbaś, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Marek Rudziński, Tomasz Zimoch, Andrzej Janisz, Cezary Gurjew, Jarosław Idzi, Renata Susałko i Sylwia Urban.

<<< Wybitni sportowcy uhonorowani przez Polskie Radio >>>

Do usłyszenia codziennie o godzinie 22.30.

Zapraszają dziennikarze radiowej Jedynki.

ps, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak