X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sport

Marcel Korkuś: rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim pobiliśmy, teraz wpis do Księgi Guinnessa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 08:00
- Pył po wyprawie na Cazadero jeszcze nie opadł, a my mamy już w głowie kolejne wyprawy - mówi portalowi PolskieRadio.pl Marcel Korkuś. Polakowi udało się zejść 5 metrów pod wodę na wysokości 5990 m. n.p.m. w Andach i ustanowić rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim.
Audio
  • Członkowie wyprawy Cazadero Diving Expedition 2016 przywieźli ze sobą filmy i zdjęcia jeziora, które do tej pory nie zostało sfotografowane przez człowieka - mówił Marcel Korkuś (IAR)
  • Nurkowanie przebiegło bez komplikacji, przede wszystkim dlatego, że nie trzeba było przebijać się przez pokrywę lodu - dodał Korkuś (IAR)
  • Cały wyczyn zarejestrowały specjalne komputery - wyjaśnia Marcel Korkuś (IAR)
Ekipa Cazadero Diving Expedition 2016 w akcji
Ekipa Cazadero Diving Expedition 2016 w akcji Foto: Cazadero Diving Expedition 2016

Uczestnicy Cazadero Diving Expedition 2016, Marcel Korkuś i Bartosz Wnęk zanurzyli się w najwyżej na świecie położonym jeziorze kraterowym i pobili rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim.

Jezioro, w którym Polacy nurkowali znajduje się w Andach, na zboczu wulkanu Cerro Tipas. Znajduje się ono na wysokości 5990 metrów. Członkowie wyprawy niewiele wiedzieli o jeziorze. Nikt go do tej pory nie sfotografował, a jedyne informacje pochodziły ze zdjęć satelitarnych.

- Jest to teren, który nigdy wcześniej nie był eksplorowany - wyjaśnia Marcel Korkuś w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. - Sami musieliśmy wytyczyć drogę, aby dotrzeć do celu w jak najkrótszym czasie - wyjaśnia płetwonurek.


Zdjęcie: Cazadero Diving Expedition 2016/facebook - obóz bazowy

Śmiałkowie pierwszy obóz założyli na wysokości 5700 m n.p.m. Tam przetransportowali sprzęt nurkowy i wrócili na wysokość 5300 m. - Tam zrobiliśmy jeden dzień przerwy. W dalszą drogę zamierzaliśmy wyruszyć kolejnego dnia. Zatrzymała nas jednak niekorzystna pogoda, wiatr w porywach do 120 km/h skutecznie uniemożliwił dalszą akcję - opowiada Marcel Korkuś.

Gdy pojawiło się okno pogodowe ekipa ruszyła - tym razem z namiotami, śpiworami i prowiantem do obozu pierwszego. - W C1 spędziliśmy jedną noc i kolejnego dnia ruszyliśmy już nad jezioro - wyjaśnia Korkuś. 

To stopniowe przemieszczanie się po górze miało oczywiście na celu uzyskanie właściwej aklimatyzacji. - Jeżeli w dniu nurkowania czułbym się źle nie mógłbym podjąć próby - podkreśla płetwonurek.

PolskieRadio.pl/Paweł Kurek

Aby rekord mógł być wpisany do Księgi Guinnessa uczestnicy Cazadero Diving Expedition 2016 musieli spełnić szereg wytycznych. - Postępowaliśmy według listy i sprostaliśmy tym wymaganiom. Posiadamy dokumentację fotograficzną i materiał wideo zarówno z powierzchni jak i spod wody i w najbliższych dniach rozpoczniemy proces składania dokumentów.

Dotychczas na wysokości powyżej 5500 m n.p.m. nurkowało sześć osób na świecie, wyczyn ten należy do najbardziej ekstremalnych. Z powodu szybkiego przyrostu ciśnienia pomiędzy atmosferą a środowiskiem podwodnym jest niebezpieczne i zwiększa ryzyko wystąpienia u nurka choroby dekompresyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z pierwszym na świecie człowiekiem, Polakiem, któremu udało się zejść 5 metrów pod wodę na wysokości 5990 m. n.p.m. 

ah


Zobacz więcej na temat: góry nurkowanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Jamkowski - podwodny poszukiwacz skarbów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 12:30
Stanowisko redaktora naczelnego "National Geographic Polska" zamienił na niepewny los obieżyświata. - Uwielbiam podróżować, fotografować, nurkować, wspinać się, pisać, robić reportaże. Tego nie da się pogodzić z pracą za biurkiem - mówi Marcin Jamkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pobił rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 16:00
Polak rekordzistą świata w nurkowaniu wysokogórskim. Płetwonurkowi Marcelowi Korkusiowi udało się zejść 5 metrów pod wodę na wysokości 5990 m. n.p.m. w argentyńskich Andach.
rozwiń zwiń