Sport

Kijów na rok przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 10:00
Na rok przed Euro 2012 w Kijowie nie ma jeszcze gotowego ani stadionu ani lotniska na europejskim poziomie. Zmorą ukraińskiej stolicy jest także wyjątkowo źle zorganizowana komunikacja miejska.
Audio
  • Piotr Pogorzelski, PR Kijów o przygotowaniach do Euro 2012

Na stołecznym lotnisku w Boryspolu działają obecnie 3 terminale. Wciąż jednak jest budowany nowy, największy, który ma przyjmować większość lotów. Ma on zostać oddany do użytku pod koniec roku.

Stołeczne władze muszą sobie także dać radę z tłumami taksówkarzy, którzy napadają na potencjalnych klientów od razu po przylocie i zorganizować cywilizowany transport do położonego 40 kilometrów od Boryspola centrum Kijowa.

Zarządzający stolicą Ołeksandr Popow zapewnia, że za rok podróż z lotniska do stadionu zajmie jedynie 45 - 50 minut. Władze chcą przygotować 60 komfortowych autobusów, które będą z Boryspola odjeżdżać co minutę do najbliższej stacji metra. Pociągi będą jeździć co 2 minuty.

Stołeczne władze nie mówią na razie o tym, jak rozwiązać problem tłumów w metrze, szczególnie w godzinach szczytu i tworzących się na stacjach przesiadkowych ogromnych kolejek przy przejściach z jednej stacji na drugą, czasem sięgających ¼ peronu. Tutaj może pomóc tylko ogłoszenie dni spotkań piłkarskich dniami wolnymi od pracy lub wcześniejsze zakończenie roku szkolnego, taką propozycję dla szkół i uczelni skierowało Ministerstwo Oświaty.

Więcej o sytuacji na 365 dni przed mistrzostwami Europy:

Raport na rok przed Euro 2012 dotyczący Polski - Czeka nas pracowity rok przed Euro 2012

Podsumowanie przygotowań do Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie - Zamiast narzekać poczujmy atmosferę Euro 2012

 

ah, man

Czytaj także

Lwów na rok przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 07:30
Lwów należy do tych ukraińskich miast, które jeszcze od czasów ZSRR, ma wizerunek głównego ośrodka nacjonalizmu na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charków na rok przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 07:45
Charków jest jedynym ukraińskim miastem, które może pochwalić się nowym terminalem lotniska oraz zmodernizowanym stadionem. Na te dwa obiekty zwraca uwagę przede wszystkim UEFA oceniając stan przygotowań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeka nas pracowity rok przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:00
Opóźnienia w budowie niektórych stadionów nie zmniejszają naszej wiary w powodzenie projektu - powiedział dokładnie rok przed inauguracją piłkarskich mistrzostw Europy sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań na rok przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:00
Rok przed Euro 2012 w Poznaniu i nie tylko, w budowie jest jeszcze prawie wszystko. Drogi, linie kolejowe i dworce. Poznań jest już jednak dumny ze swojego stadionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdańsk na rok przed Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:05
Rok przed inauguracyjnym meczem piłkarskich mistrzostw Europy opóźnione jest otwarcie gdańskiego stadionu PGE Arena.
rozwiń zwiń