Sport

Smuda nadal będzie stawiał na młodzież (Posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2010 18:13
Bezbramkowe remisy z Finlandią i Serbią oraz porażka 0:6 z Hiszpanią to efekt dwutygodniowego zgrupowania...
Audio

"Nadal będę stawiał na młodzież i ofensywny styl gry" - stwierdził selkcjoner reprezentacji Polski Franciszek Smuda.

Przyczyn dotkliwej porażki w Murcji szkoleniowiec dopatrzył się już w... spotkaniu z Serbią, które odbyło się sześć dni wcześniej.

"Graliśmy wtedy z ulewnym deszczu, na bardzo grząskim boisku, co kosztowało piłkarzy dużo sił. A tych sił moi zawodnicy nie mieli zbyt wiele, bo nad tym nie pracowaliśmy. Co innego Hiszpanie. Oni szykowali się do mistrzostw świata i +pary+ musi im wystarczyć na miesiąc. Fizycznie znacznie od nich odstawaliśmy. A do tego doszła znaczna różnica w umiejętnościach technicznych, doświadczeniu i stąd taki wynik".

Zaznaczył, że nie ma jednak pretensji do piłkarzy. "Grali na ile mogli, nie mogę im nic zarzucić. Raczej próbowałem ich przytulić niż opie...".

Smuda ma świadomość, że polska reprezentacja nigdy nie będzie grała tak ładnie, jak Hiszpania czy Brazylia. "Ale przy dobrym przygotowaniu fizycznym możemy nawiązać walkę z drużynami tej klasy. A w Hiszpanii pod tym względem znacznie odstawaliśmy od rywali" .

Smuda podkreślił, że niezależnie od wyników nie zmieni stylu gry zespołu. "Od tego nie ma odejścia. To, co nieźle funkcjonuje z przeciętnymi drużynami, musi zacząć dobrze działać w spotkaniach z najlepszymi. Będziemy nasz ofensywny styl ćwiczyć i doskonalić, choć pewnie zdarzą się jeszcze jakieś wpadki. Zresztą już dawno mówiłem, że w drodze do Euro-2012 ktoś nas pewnie +dorwie+, bo jesteśmy na początku budowy drużyny" .

"Budujemy młody zespół. Szukam piłkarzy, którzy mają umiejętności, którzy dysponują odpowiednią szybkością, dynamiką. I z takimi będziemy pracować. Mam nadzieję, że ten zespół za dwa lata będzie się prezentował dużo lepiej" - dodał.

Do końca roku drużyna Smudy pojawi się na boisku jeszcze sześciokrotnie. Jedynym w stu procentach pewnym rywalem jest Ukraina, a spotkanie odbędzie się 4 września w Łodzi.

Wcześniej biało-czerwonych czeka mecz w kraju 11 sierpnia, ale przeciwnik nie jest jeszcze znany. Wydawało się, że będą nim Włochy, ale obecnie więcej wskazuje na Kamerun. "Wszystko zależy od rozstrzygnięć na mundialu. Mecz raczej odbędzie się w Krakowie, chyba, że stadion nie będzie gotowy" .

Kolejne terminy spotkań towarzyskich reprezentacji to 7 września w kraju oraz 8 i 12 października na wyjeździe. 17 listopada drużyna narodowa zagra w Poznaniu, by uświetnić uroczyste otwarcie zmodernizowanego stadionu, a rywalem będzie Holandia bądź Rosja.

 

dm, PAP

Czytaj także

Hiszpania rozgromiła Polskę 6:0 (Zobacz galerię zdjęć)

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 23:50
Polska przegrała z Hiszpanią 0:6 towarzyski mecz reprezentacji piłkarskich. To jedna z najwyższych porażek "biało-czerwonych" w historii. Spotkanie zostało rozegrane w Murcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa gole Adama Matuszczyka dla FC Koeln

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2010 20:29
Adam Matuszczyk zdobył dwa gole dla FC Koeln w wygranym 2:0 wyjazdowym meczu niemieckiej ekstraklasy z Hoffenheim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trener kadry obserwował ligowy mecz na szczycie (posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2010 19:44
"To nie był hit" - twierdzi Franciszek Smuda po meczu Legii z Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Matuszczyk powołany do kadry

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 16:56
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszek Smuda powołał 21-letniego Adama Matuszczyka z FC Koeln na towarzyskie mecze z Finlandią (29.05), Serbią (2.06) i Hiszpanią (8.06).
rozwiń zwiń
Czytaj także

28. urodziny Rogera Guerreiro

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 08:25
Sportowy Kalendarz Biograficzny Radia Euro - 25 maja 2010
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spud Webb kończy 47 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 08:59
Sportowy Kalendarz Biograficzny Radia Euro - 13 lipca 2010
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anglicy wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2010 23:56
Piłkarska reprezentacja Anglii zawiodła po raz kolejny
rozwiń zwiń