EURO 2020

Euro 2020: Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadbało o kibiców. Poradnik pomoże fanom piłki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:03
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało "Poradnik kibica" z okazji rozpoczynających się w piątek mistrzostwach Europy. Można w nim znaleźć informacje m.in. o zasadach wjazdu i pobytu w poszczególnych krajach goszczących Euro 2020.
Strefa kibica w Sankt Petersburgu
Strefa kibica w Sankt PetersburguFoto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zostały przeniesione na 2021 r. z powodu pandemii Covid-19. Zmieniły się - w stosunku do planu z ubiegłego roku - miejsca, w których zawodnicy będą rozgrywać mecze.

Polska reprezentacja zagra 14 czerwca o godz. 18.00 z reprezentacją Słowacji w Sankt Petersburgu, 19 czerwca o godz. 21.00 z reprezentacją Hiszpanii w Sewilli oraz 23 czerwca o godz. 18.00 ze Szwecją ponownie w Sankt Petersburgu.

Kolejne mecze biało-czerwoni mogą zagrać w Glasgow lub Kopenhadze. W gronie miast-gospodarzy znalazły się również Budapeszt, Londyn, Baku, Monachium, Rzym, Amsterdam, Bukareszt.

"Poradnik kibica" MSZ można znaleźć pod adresem internetowym:

https://www.gov.pl/web/rosja/euro-2021---poradnik-kibica.

Znalazły się w nim m.in. numery telefonów i dane do kontaktu z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi oraz lokalnymi służbami.

Kibice z Polski, którzy planują odwiedzić Sankt Petersburg, w którym reprezentacja zagra ze Słowacją i Szwecją muszą wyrobić "paszport kibica", dzięki któremu będą mogli wjechać na terytorium Rosji bez wizy. Wniosek składa się na oficjalnej stronie internetowej www.fan-id.ru. Lokalne służby będą wymagały wydrukowanej i zalaminowanej wersji paszportu. Paszport będzie ważny od 29 maja do 2 lipca na wjazd do Rosji oraz od 29 maja do 12 lipca na wyjazd. Będzie można odebrać je w centrach dystrybucji w Moskwie i Sankt Petersburgu.

Ponadto kibice z Polski będą musieli okazać dokument medyczny potwierdzający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa metodą PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem. Konieczne będzie również wypełnienie odpowiedniego formularza.

baner grafika serwis Euro bez-Milika 1200 f.jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

W Rosji kibice będą musieli mieć ze sobą kartę migracyjną, którą otrzymają na granicy. To dowód legalnego przekroczenia granicy. Każdy z kibiców, który będzie przebywał w Rosji ponad 7 dni w innym miejscu niż hotel, musi spełnić obowiązek meldunkowy za pośrednictwem oddziałów Służby Migracyjnej.

Jedyny mecz fazy grupowej biało-czerwoni poza Sankt Petersburgiem zagrają w hiszpańskiej Sewilli. Żeby wjechać do Hiszpanii kibice będą musieli posiadać ważny dokument osobisty (wystarczy dowód osobisty), wypełniony formularz sanitarny na stronie internetowej www.spth.gob.es lub przez aplikację mobilną SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH oraz zaświadczenie o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19 lub negatywnym wyniku testu lub przebyciu COVID-19.

W Hiszpanii wymagane są testy na obecność koronawirusa metodą PCR lub testy antygenowe. Zaświadczenie o wyniku musi być jednak przetłumaczone na język hiszpański, angielski, francuski lub niemiecki.

Na terytorium całej Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej: w przestrzeni publicznej otwartej, w przestrzeni publicznej zamkniętej, w środkach transportu publicznego (dotyczy także podróżujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym).

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro.

Czytaj także:

Czytaj także

Euro 2020: która z drużyn postraszy gigantów? Oni mogą namieszać

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 09:58
Już dziś rozpocznie się piłkarskie święto, na które kibice Starego Kontynentu czekali od dawna. Czeka nas starcie gigantów na szczycie, czy może jedna z reprezentacji podąży śladem Greków z 2004 roku?
rozwiń zwiń