Euro 2020

Euro 2020: Szwedzi i Czesi blisko awansu. Remis w "bitwie o Wielką Brytanię" [8. DZIEŃ EURO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 22:52
W pierwszym piątkowym meczu Szwedzi pokonali 1:0 Słowaków, co oznacza, że aby marzyć o awansie do 1/8 finału Euro Polacy muszą zapunktować w meczu z Hiszpanią. O godz. 18 Chorwaci zremisowali 1:1 z reprezentacją Czech, a w rozpoczętym o godz. 21 meczu Anglicy podzielili się punktami ze Szkotami.
Marcus Rashford (z lewej)
Marcus Rashford (z lewej)Foto: PAP/EPA/Laurence Griffiths / POOL

Plan spotkań 18 czerwca:

Szwecja - Słowacja 1:0

Chorwacja Czechy 1:1

Anglia - Szkocja 0:0

Euro 2020: jak zatrzymać Hiszpanię? W piłkarskim "mission impossible" Polacy mogą mieć niespodziewane wsparcie

>>> TERMINARZ EURO 2020

22:52

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro!

22:48

Koniec! Dzięki bezbramkowemu remisowi Szkoci pozostają w grze o awans!

22:45

W końcówce meczu obie drużyny nie zwalniają tempa. Szkoci i Anglicy walczą o zwycięstwo, ale obu zespołom brakuje precyzji pod polem karnym rywali.

22:30

Ofensywne wejście i strzał z dystansu Luke'a Shawa nie przyniosły gola Anglikom. W 75. minucie wciąż bez bramek.

22:19

Reece James wybija piłkę z linii bramkowej po strzale Dykesa! Szkoci odgryzają się rywalom, tempo meczu jest niesamowite!

22:04

Mocny początek Anglików - potężny strzał Masona Mounta zmierzał w światło bramki, ale doświadczony Marshall zdołał sparować go na rzut rożny.

21:47

Do przerwy na Wembley bez bramek, ale mecz nie rozczarowuje. Oglądamy żywe i ciekawe widowisko.

21:42

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique zapowiedział, że oczekuje od swoich podopiecznych, że w sobotnim meczu mistrzostw Europy z Polską zagrają tak samo jak w pierwszej kolejce ze Szwecją, ale z większą precyzją. "To jedyna rzecz do poprawy" - ocenił.

- Chcemy powtórzyć mechanizmy związane z zajmowaniem przestrzeni na boisku. Obszar do poprawy to kwestia precyzji na ostatnich metrach przed bramką - twierdzi.

>>> Euro 2020: Hiszpania - Polska. Enrique spokojny przed meczem w Sewilli. "Chcemy zagrać jak ze Szwecją"

21:32

"Synowie Albionu" wciąż nacierają, ale nie mogą przełamać oporu Szkotów. Niespodziewanie to właśnie goście mieli świetną szansę po strzale O'Donnella. Doskonale spisał się jednak Jordan Pickford, który obronił strzał obrońcy Motherwell.

21:13

Dwie fantastyczne szanse Anglików! Najpierw uderzenie Stonesa głową trafiło w słupek, a po chwili z bliskiej odległości spudłował Foden.

21:00

Zaczynamy wyspiarski pojedynek Anglia - Szkocja!

20:53

Mecz z Anglią to wielki dzień dla Billy'ego Gilmoura - 20-letniego pomocnika Chelsea. Młody zawodnik po raz pierwszy zagra od początku w barwach reprezentacji Szkocji. Do tej pory dwukrotnie wchodził z ławki rezerwowych.

20:35

Jaką strategię przygotował Paulo Sousa na jutrzejszy "mecz o wszystko" z Hiszpanią? Zbyt wielu zmian personalnych nie będzie...

>>> Euro 2020: Paulo Sousa uchylił rąbka tajemnicy przed meczem z Hiszpanią. Jak zagrają biało-czerwoni?

20:23

Wyjściowa "jedenastka" i ławka rezerwowych Szkotów prezentuje się tak:

Marshall; O’Donnell, Tierney, Hanley, McTominay, Robertson, Gilmour, McGregor, McGinn, Dykes, Adams.

Ławka: Gordon, McLaughlin, Christie, Fleck, Cooper, Armstrong, Nisbet, Fraser, Patterson, Hendry, Forrest, McKenna.

20:21

Przed nami kolejny mecz grupy D, w którym zmierzą się Anglicy i Szkoci. "Synowie Albionu" wyjdą w następującym składzie:

Pickford; James, Stones, Mings, Shaw, Rice, Phillips, Foden, Mount, Sterling, Kane.
Rezerwowi: Ramsdale, Johnstone, Maguire, Grealish, Henderson, Rashford, Trippier, Coady, Sancho, Calvert-Lewin, Chilwell, Bellingham.

20:18

W znacznie lepszej sytuacji po dzisiejszym remisie są Czesi, ale Chorwaci wciąż mają w zanadrzu mecz ze Szkocją.

19:54

Koniec meczu - Chorwacja i Czechy dzielą się punktami. Remis 1:1 sprawia, że obie drużyny wciąż mają szanse na awans do 1/8 finału Euro.

19:48

Doskonała szansa Petkovicia w końcówce, ale napastnik Dinama Zagrzeb skiksował w kluczowym momencie.

19:36

Dzięki bramce w pierwszej połowie Patrick Schick dołączył do grona legend czeskiej piłki na mistrzostwach Europy.

19:33

Chorwaci blisko objęcia prowadzenia, ale minimalnie chybia Nikola Vlasić!

19:30

W meczu Chorwacja - Czechy wciąż 1:1. W ostatnich minutach dłużej przy piłce utrzymują się nasi południowi sąsiedzi, ale podopieczni trenera Zlatko Dalicia umiejętnie się bronią i próbują kontratakować.

19:20

Trzyletni syn Matsa Hummelsa, który strzelił gola samobójczego w meczu z Francją udowodnił, że można celebrować nawet trafienie do własnej bramki.

On myśli, że kiedy piłka wpada do bramki, to zawsze jest dobrze. Dowiedziałem się, że ten gol bardzo go ucieszył - powiedział Hummels dziennikarzom.

19:13

Tak wyglądała akcja Perisicia, która przyniosła Chorwatom wyrównanie:

19:08

Wyśmienity początek drugiej połowy w wykonaniu Chorwatów! Lewą flanką pomknął Ivan Perisić, ograł Coufala i wyrównał wynik meczu. W Glasgow już 1:1!

19:02

Dobre wieści z obozu Duńczyków. Christian Eriksen, który podczas meczu z Finlandią doznał zawału serca opuścił szpital!

>>> Christian Eriksen opuścił szpital. "Dobrze było znów zobaczyć kolegów"

18:50

Do przerwy Czechy prowadzą z Chorwacją 1:0. Wicemistrzowie świata znaleźli się w bardzo trudnym położeniu.

18:48

Po jednym zwycięstwie i remisie oraz osiem porażek - to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski z Hiszpanią, jednym z grupowych rywali na Euro 2020. Bramki: 8-27 na niekorzyść biało-czerwonych.

Optymizmem nie napawa także bilans Paulo Sousy w roli selekcjonera reprezentacji Polski.

18:41

Schick wysunął się na prowadzenie w wyścigu po koronę króla strzelców Euro 2020 - to jego trzeci gol w turnieju i 14. trafienie w 28. występie dla kadry.

18:39

Sprawiedliwość wymierza sam poszkodowany! Schick pewnie trafia, Czesi prowadzą 1:0.

18:35

Rzut karny dla Czechów!

18:34

Groźne zderzenie w polu karnym Chorwatów. Dejan Lovre uderzył łokciem Patricka Schicka, a napastnik reprezentacji Czech upadł na murawę i zalał się krwią.

18:28

Tymczasem sytuacja Polaków w grupie po meczu Szwecji ze Słowacją zmieniła się ze złej w fatalną. Bez punktów z Hiszpanią nie mamy co liczyć na awans.

18:24

W odpowiedzi Chorwaci wykazali się dobrym schematem przy rzucie rożnym - Modrić podał do Perisicia, ale ze strzałem skrzydłowego bez trudu poradził sobie Vaclik.

18:20

Pierwsza dobra sytuacja dla Czechów - Coufal zagrał ze skrzydła do Schicka, ale strzał bohatera pierwszego meczu naszych południowych sąsiadów został zablokowany.

18:16

Zwycięstwo nad Słowacją 1:0 w drugim meczu grupy E zostało w Szwecji przyjęte jako kolejne wykonane zadanie i chociaż media nie ukrywają, że nie były pod wrażeniem gry swojej drużyny, to liczą się kolejne punkty.

Dziennik „Aftonbladet” napisał, że Szwecja przez 2/3 meczu pokazywała nudny i nieciekawy futbol ale wytrzymała presję Słowaków i wygrała. Do ostatnich minut rywal był niepokojąco „kąśliwy i niebezpieczny”.

Z kolei „Expressen” podkreślił, że pomimo przespanej pierwszej połowy meczu piłkarze Janne Anderssona kontrolowali wydarzenia na boisku, nie dali się zaskoczyć i nie stracili bramki: "Teraz bilet do 1/8 finału powinien zostać wykupiony i potwierdzony w ostatnim grupowym meczu, 23 czerwca z Polską”.

18:05

Polscy piłkarze przylecieli w piątkowe popołudnie do Hiszpanii, gdzie następnego dnia rozegrają z gospodarzami mecz grupy E mistrzostw Europy.

Do Sewilli udała się cała kadra, złożona z 26 piłkarzy, choć Grzegorz Krychowiak musi pauzować za dwie żółte kartki (w konsekwencji czerwoną), a rezerwowy w drużynie Sousy bramkarz Łukasz Fabiański jest kontuzjowany.

W momencie gdy Polacy dolecieli do Hiszpanii, kończył się w Sankt Petersburgu mecz Szwecji ze Słowacją. Reprezentacja "Trzech Koron" zwyciężyła 1:0, co oznacza, że biało-czerwoni nie mogą przegrać w sobotę z Hiszpanią w Sewilli. W przeciwnym razie stracą szansę awansu do 1/8 finału.

Na godz. 19.15 w piątek zaplanowano w Sewilli wideokonferencję z Paulo Sousą i obrońcą Kamilem Glikiem. Następnie biało-czerwoni wybiegną na trening.

18:02

Gramy! Przed pierwszym gwizdkiem Chorwaci mieli na koncie 0 punktów po porażce z Anglią (0:1), natomiast Czesi dzięki wygranej ze Szkocją (2:0) prowadzili w grupie z dorobkiem 3 "oczek".

17:52

Z kolei Czesi wyjdą w następującym zestawieniu:

Vaclik; Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Holes, Soucek, Darida, Masopust, Jankto, Schick.
Rezerwowi: Mandous, Koubek, Kaderabek, Brabec, Barak, Krmencik, Sevcik, Zima, Hlozek, Vydra, Kral, Pekhart

17:43

Znamy skład reprezentacji Chorwacji na mecz z Czechami. Oto on:

Livaković; Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol, Kovacić, Modrić, Perisić, Brekalo, Kramarić, Rebić,
Rezerwowi: Kalinić, Sluga, Caleta-Car, Brozović, Vlasić, Pasalić, Orsić, Badelj, Petković, Juranović, Bradarić, Ivanusec

17:40

Najlepszym graczem meczu Szwecja - Słowacja wybrano Alexandra Isaka.

17:27

Tak mecz Szwecji ze Słowacją podsumowano na antenie Polskiego Radia:

01:00 Podsumowanie meczu Szwecja - Słowacja.mp3 Podsumowanie meczu Szwecja - Słowacja
17:13

W kolejnym meczu zmierzą się dwie drużyny z grupy D: Chorwacja i Czechy. Tak piątkowy mecz zapowiadają media naszych południowych sąsiadów:

00:55 Czeskie media przed meczem z Chorwacją.mp3 Czeskie media przed meczem z Chorwacją
16:54

Zwycięstwo Szwecji oznacza, że z Hiszpanią Polacy muszą zdobyć co najmniej punkt, by utrzymać się w grze o awans do 1/8 finału Euro 2020.

>>> Euro 2020: Szwecja uporała się ze Słowacją. Polacy z nożem na gardle przed meczem z Hiszpanią

16:52

Szwedzi wygrywają 1:0 ze Słowacją i obejmują prowadzenie w "polskiej" grupie E.

16:43

Wielkie zamieszanie w polu karnym Szwedów - Słowacy kilkukrotnie próbowali "przebić się" przez gąszcz nóg obrońców "Trzech Koron", ale ostatecznie im się nie udało. W 88. minucie wciąż prowadzą podopieczni trenera Anderssona.

16:37

Szwedzi mogli prowadzić już 2:0, ale Isak zamiast podawać do lepiej ustawionego rywala postawił na indywidualną akcję. Ostatecznie piłkę wybili Słowacy i wynik nie uległ zmianie.

16:33

Pomocnik RB Lipsk w ten sposób otworzył wynik meczu:

16:32

Do piłki podszedł Emil Forsberg i pewnie umieścił ją w siatce! Na 13 minut przed końcem regulaminowego czasu gry Szwedzi prowadzą 1:0.

16:30

Rzut karny dla reprezentacji Szwecji! Dubravka przewrócił Robina Quaisona, który wyszedł na czystą pozycję.

16:27

Niesamowity solowy rajd Isaka! Ograł 4 rywali i zakończył akcję strzałem, ale Dubravka był na posterunku!

16:23

Alexander Isak wygrywa pojedynek główkowy w polu karnym Słowaków, ale przenosi piłkę minimalnie nad poprzeczką, w 68. minucie gry na Gazprom Arena wciąż bez bramek.

16:16

Kapitalna interwencja Martina Dubravki! Słowacki bramkarz ratuje kolegów po groźnej główce Ludwiga Augustinssona.

16:13

Bramkarz reprezentacji Szwajcarii Yann Sommer został po raz drugi ojcem. Córka Nayla przyszła na świat w środę, a piłkarz w piątek wrócił do kolegów z boiska. Kadrę opuścił tuż po meczu drugiej kolejki grupy A mistrzostw Europy z Włochami (0:3), bo chciał być przy żonie.

"Witamy w rodzinie małą siostrzyczkę NAYLA. 16.06.2021" - napisał w mediach społecznościowych bramkarz, który na co dzień gra w niemieckiej Bundeslidze w Borussii Moenchengladbach.

16:05

Groźny strzał Ondreja Dudy w 50. minucie gry. Piłka jednak przeleciała nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Robina Olsena i wciąż mamy 0:0.

15:46

Po pierwszej połowie w meczu Szwecji ze Słowacją bez bramek. W pierwszych 45 minutach oglądaliśmy tylko jeden celny strzał - poza tym w Petersburgu było sporo "klinczu" w środku pola i szarpanych akcji. Liczymy na więcej w drugiej odsłonie meczu!

Statystyki po pierwszej połowie meczu Szwecja - Słowacja Statystyki po pierwszej połowie meczu Szwecja - Słowacja
15:38

W Petersburgu, gdzie obecnie toczy się mecz Szwecji ze Słowacją nie brakuje też polskich akcentów. W związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy, w Petersburgu działa stoisko promujące polską kulturę i sport. Od tygodnia, codziennie pracownicy Instytutu Polskiego opowiadają mieszkańcom miasta nad Newą i turystom o naszym kraju.

00:49 Polskie stoisko w Petersburgu.mp3 Polskie stoisko w Petersburgu
15:30

Mimo przegranej ze Słowacją prezes PZPN Zbigniew Boniek nie traci nadziei.

Porażka ze Słowacją bardzo skomplikowała nam sytuację w grupie, bo nie przypominam sobie, aby po przegranej w pierwszym meczu jakiegoś turnieju reprezentacja Polski odniosła później sukces. Nie przeszkadza nam to jednak myśleć pozytywnie. Dopóki są szanse i nadzieje, dopóty trzeba grać. Wierzę, że nasze marzenia będą trwały jak najdłużej - powiedział.

15:20

Spokojny początek z obu stron. Ani Szwedzi, ani Słowacy nie zdołali zagrozić bramce rywali w pierwszych 20 minutach gry.

15:03

Na stadionie w Petersburgu mierzą się dwie niepokonane w 2021 roku drużyny. Słowacy zaliczyli 4 remisy i 2 zwycięstwa, natomiast Szwedzi zwyciężali 5 razy, remisując tylko raz.

15:00

15.00 - ZACZYNAMY!

14:58

14.57 - Mecz poprowadzi niemiecki sędzia Daniel Siebert.

14:54

14.54 - Piłkarze Szwecji i Słowacji wchodzą na murawę stadionu w Sankt Petersburgu. Za chwilę hymny narodowe!

14:49

14.50 - Informacja z obozu Hiszpanii przed meczem z Polską.

Kapitan Sergio Busquets uporał się z koronawirusem i będzie mógł zagrać w sobotę.

14:46

14.45 - Dzisiaj dzień pełen ekstraklasowych akcentów na mistrzostwach Europy.

14:41

14.40 - Szwedzi mierzyli się ze Słowakami dotąd pięciokrotnie.

Bilans jest korzystny dla "Trzech Koron": trzy zwycięstwa i dwa remisy. Słowacy zaledwie raz zdołali pokonać szwedzkiego golkipera.

Jak będzie tym razem?

14:34

14.35Wynik tego spotkania może mieć duży wpływ na losy reprezentacji Polski, która drugie spotkanie w ME rozegra w sobotę z Hiszpanią.

W piątek biało-czerwoni powinni ściskać kciuki za Słowaków, gdyż ich zwycięstwo będzie dla nich korzystniejsze.

Przypomnijmy, że w pierwszej kolejce grupy F biało-czerwoni ulegli Słowacji 1:2, a Hiszpania bezbramkowo zremisowała ze Szwecją

14:31

14.30 - Znamy już skład na mecz Szwecji ze Słowacją.

W takim zestawieniu rozpoczną Skandynawowie:

A oto wyjściowy skład naszych niedawnych pogromców:

14:28

14.28 - Czekają nas dzisiaj trzy spotkania.

Już o 15 w Sankt Petersburgu Szwecja zagra ze Słowacją w meczu "polskiej" grupy E.

O 18 i 0 21 obejrzymy natomiast spotkania grupy D. Najpierw Chorwacja zagra z Czechami w Glasgow, a potem przyjdzie czas na brytyjskie derby w Londynie - Anglia zmierzy się ze Szkocją.

14:26

14.25 - Witamy i zapraszamy na naszą relację z wydarzeń ósmego dnia piłkarskich mistrzostw Europy. Dzisiaj kolejne trzy mecze fazy grupowej.