Jarosław Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2008 07:25
Jarosław Kaczyński uważa, że w sprawie emerytur pomostowych Platforma Obywatelska realizuje plan polityczny kosztem zwykłych obywateli.
Audio

Jarosław Kaczyński uważa, że w sprawie emerytur pomostowych Platforma Obywatelska realizuje plan polityczny kosztem zwykłych obywateli. Gość "Sygnałów Dnia" Programu I Polskiego Radia podkreślił, że Sejm jeszcze przed nowym rokiem jest w stanie uchwalić rozwiązania, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie obecnych zasad przyznawania wcześniejszych emerytur.

Lider Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że problem dotyczy tych, którzy znaleźli się w niejasnej sytuacji po decyzji Platformy Obywatelskiej, by nie uchwalać ustawy, przedłużającej funkcjonowanie obecnych przepisów o rok. Jarosław Kaczyński jest zdania, że Platforma Obywatelska traktuje tę grupę obywateli jako swoistych zakładników. "Takiej taktyki dotąd w Polsce nie stosowano" - podkreślił gość Polskiego Radia. Dodał, że oznacza to wzięcie na siebie wielkiej odpowiedzialności za tych ludzi i że ktoś kiedyś będzie chciał rozliczyć Platformę z takich działań.

Były premier odradza posłom Lewicy wspieranie koalicji rządzącej w obaleniu prezydenckiego weta wobec ustawy o pomostówkach. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego w Sojuszu Lewicy Demokratycznej są zwolennicy takiego działania. "Być może chęć współpracy z Platformą jest dla niektórych polityków SLD silniejsza, niż potrzeba uzyskania poparcia tak zwanego socjalnego elektoratu" - powiedział polityk PiS-u. Jego zdaniem mogłoby to oznaczać uznanie przez część SLD, że ta partia może działać tylko jako przystawka Platformy Obywatelskiej.

Klub poselski Lewicy ma dziś zdecydować, jak postąpić w czasie głosowania nad wetem. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski zapowiedział, że klub zbierze się po 18.00.

Jarosław Kaczyński zarzuca Platformie Obywatelskiej brak programu wyjścia z kryzysu finansowego.

Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" rząd stara się przerzucić na opozycję odpowiedzialność za brak koncepcji działań naprawczych. Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że za rządzenie jest dziś odpowiedzialny Donald Tusk i to on jest odpowiedzialny za zaniechanie takich działań. Dodał, że wejście do strefy Euro nie jest żadną receptą na kryzys.

W opinii Jarosława Kaczyńskiego partia rządząca obawia się przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia wspólnej, europejskiej waluty. Jego zdaniem ten lęk wynika ze świadomości braku popracia obywateli. Według gościa Polskiego Radia rząd forsuje szybkie przystąpienie do strefy Euro realizując zapotrzebowanie tylko niektórych grup społecznych.

Sprawa wprowadzenia Euro była tematem wczorajszego spotkania premiera Donalda Tuska z szefami klubów, partii i kół parlamentarnych. Prawo i Sprawiedliwość uzależnia swoją zgodę na zmiany w konstytucji, które pozwoliłyby na wprowadzenie wspólnej waluty od przeprowadzenia narodowego plebiscytu w tej sprawie. Zdaniem Platformy Obywatelskiej referendum jest dla PiS-u pretekstem do walki politycznej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak