Ile trzeba zarabiać żeby zaprosić gościa z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 10:06
Jeśli to jest trzyosobowa rodzina, to na Podkarpaciu najmniej 2400 zł. Mieszkaniec Krakowa co najmniej 3900.
Audio

Andrzej Komar z Przemyśla ma rodzinę na Ukrainie, którą planował zaprosić do Polski.  "Poszedłem do Urzędu Miejskiego po druki na zaproszenie dla trzech osób. Od pani w urzędzie usłyszałem, że powinienem wykazać się dochodem 800 zł na każdą z zaproszonych osób. Mimo, że rozliczam się razem z żoną, razem wychowujemy dwoje dzieci pod uwagę brany jest mój dochód, bo to ja zapraszam" - opowiada pan Andrzej.

Obywatel Ukrainy starający się o wizę nie musi mieć zaproszenia. Ale jeśli wjeżdża do Polski z zaproszeniem nie musi udowadniać, że ma wystarczające środki na pobyt i ewentualne leczenie. "Gdy ktoś zaprasza do siebie obywatela Ukrainy bierze na siebie utrzymanie i leczenie gości. To oznacza, że musi mieć wystarczające dochody" - mówi Stanisław Łyszczek, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. To w tym wydziale przyjmuje się wnioski i wydaje zaproszenia.

Dyrektor przyznaje, że dosyć trudne było ustalenie granicy według, której można by uznać, że kogoś stać na przyjęcie gości z zagranicy. "Nie ma precyzyjnych wytycznych. Uznaliśmy, że na Podkarpaciu będzie to 800 zł na osobę. W innych województwach są inne kwoty" - dodaje dyrektor Łyszczek.

rzeszow.gazeta.pl,kg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostra odpowiedź Prezydenta na Ukraińską decyzję

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 21:27
Prezydent Lech Kaczyński skrytykował decyzję prezydenta Wiktora Juszczenki przyznającą członkom OUN/UPA status kombatantów oraz nadanie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę! "To kpina"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 06:54
Autorzy przewodnika "Ukraińskie miejsca w Polsce" twierdzą między innymi, że Kraków to staroukraińskie miasto, a Mikołaj Rej, Juliusz Słowacki i Jan III Sobieski to Ukraińcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Juszczenko jedzie do Polski samochodem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2010 09:39
Do Polski wybierają się Wiktor Janukowycz, Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko oraz kuzyni prezydenta z Odessy i Połtawy. Juszczenko jedzie samochodem. W pogrzebie Lecha Kaczyńskiego w Krakowie mają wziąć udział przedstawiciele obecnych i byłych władz Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na przejściach granicznych na Wschodzie paraliż

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 08:33
Przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Dorohusku nie zmniejsza się kolejka ciężarówek. Na wyjazd z kraju kierowcy czekają 18 godzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Euro 2012 pozostały 2 lata (Zobacz)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 18:20
Na dwa lata przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy prace na polskich stadionach przebiegają zgodnie z planem. Poprawa nastąpiła na Ukrainie, która do tej pory miała duże opóźnienia. Zobacz galerię
rozwiń zwiń