"Wiedomosti": Iskandery w odpowiedzi na Patrioty

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 10:12
W odpowiedzi na rozmieszczenie w Polsce amerykańskich baterii obrony powietrznej Patriot Rosja może ulokować w obwodzie kaliningradzkim rakiety taktyczne Iskander - informuje w czwartek dziennik "Wiedomosti"

Możliwości takiej nie wyklucza cytowany przez rosyjską gazetę ekspert z Ministerstwa Obrony Rosji Igor Korotczenko. Zwraca on uwagę, że stanowiące odpowiednik rosyjskich systemów S-300 baterie Patriot, jeśli zostaną rozmieszczone u granic obwodu kaliningradzkiego, będą mogły kontrolować przestrzeń powietrzną nad rosyjską enklawą. Korotczenko zauważa jednocześnie, iż ulokowanie Patriotów w pobliżu rosyjskich granic może być korzystne dla Rosji z punktu widzenia rozpoznania radioelektronicznego i poznawania charakterystyk tych baterii.

Dotychczas Rosja groziła dyslokacją Iskanderów w Kaliningradzie w odpowiedzi na instalację przez Stany Zjednoczone elementów ich tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

We wrześniu 2009 roku, po odstąpieniu prezydenta USA Baracka Obamy od tych planów, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że jego kraj nie rozmieści rakiet Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim. W listopadzie 2008 roku Miedwiediew zapowiedział, że w wypadku ulokowania przez USA elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej - radaru w Czechach i 10 rakiet przechwytujących w Polsce - strona rosyjska podejmie "stosowne kroki" i m.in. rozmieści w enklawie kaliningradzkiej rakiety Iskander. Groźbę tę rosyjscy politycy i wojskowi powtarzali kilkakrotnie.

Rakiety Iskander w wersji przeznaczonej dla wojsk rosyjskich mają zasięg 500 km. 

pm, PAP

Czytaj także

Rosjanie wypuścili piratów czy zabili?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 11:52
Piraci, którzy porwali tankowiec Uniwersytet Moskiewski, nie żyją. Rosyjskie media - powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony - poinformowały, że piraci prawdopodobnie zginęli na otwartym morzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjna strategia Obamy. USA nie użyją atomu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 06:22
Rząd USA zamierza przyjąć nową strategię ograniczającą możliwość użycia broni nuklearnej, nawet w celu obrony przed atakiem - powiedział prezydent Barack Obama w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika "New York Times".
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ Rosji: rozmieszczenie rakiet budzi niepokój

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2010 12:33
Rosyjski MSZ uważa, że rozmieszczenie na stałe rakiet Patriot w Polsce "będzie naruszeniem umowy zasadniczej między Rosją i NATO z 1997 roku". Tak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji, cytowany przez radio Gołos Rosji.
rozwiń zwiń