Kim Dzong Il może umrzeć w ciągu trzech lat

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 08:35
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il może umrzeć w ciągu najbliższych trzech lat - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu USA Kurt Campbell, którego cytuje w środę południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo".
Audio

Campbell miał powiedzieć ambasador USA w Korei Południowej Kathleen Stephens podczas wizyty w tym kraju w ubiegłym miesiącu, że wątpi, by Kim Dzong Il żył dłużej niż do 2013 roku. Było to podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami z południowokoreańską parlamentarzystką i grupą działaczy.

Według dziennika "Dzoson Ilbo", który powołuje się na anonimowe źródła, Campbell opierał swą opinię na informacjach medycznych.

Kim Dzong Il przeszedł udar?

Rzecznik ambasady USA w Korei Płd. Aaron Tarver powiedział, że nie dysponuje szczegółami. Opozycyjna parlamentarzystka Park Sun Jung, która była obecna na spotkaniu 3 lutego, oświadczyła, że nie skomentuje tych doniesień.

Także państwowy think tank południowokoreański, Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego, napisał w styczniowym raporcie, że Kim Dzong Il najprawdopodobniej nie będzie żył dłużej niż do 2012 roku. Nie przytoczył przy tym argumentów na potwierdzenie tej prognozy.

Przypuszcza się, że w 2008 roku 68-letni obecnie Kim Dzong Il przeszedł udar. Istnieją obawy, że jego nagła śmierć mogłaby zdestabilizować sytuację w Korei Północnej i doprowadzić tam do walki o władzę.

to, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przywódca Korei Płn. w końcu wyjechał z kraju

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 06:52
Oficjalne media potwierdziły w piątek, że lider Korei Płn. złożył wizytę w Chinach i w piątek wrócił do kraju - podała agencja Reutera.
rozwiń zwiń