Za opłaty urzędowe zapłacisz kartą kredytową

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 07:26
Mandat drogowy, podatek dochodowy i inne opłaty urzędowe będzie można zapłacić kartą kredytową - planuje rząd.
Audio

Jednak terminale płatnicze pojawią się w radiowozach najwcześniej w przyszłym roku, a w urzędach skarbowych być może dopiero za trzy lata - zapowiada "Metro".

Obecnie mandaty drogowe lub za inne drobne wykroczenia trzeba płacić w banku lub na poczcie, bo policjanci nie mogą przyjmować gotówki. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji propaguje pomysł zmiany kodeksu postępowania ws. wykroczeń, aby mandaty można było płacić od ręki, kartą. Wystarczy wyposażyć policję w terminale. MSWiA ma nadzieję, że poprawi się ściągalność mandatów.

Płacenie kartą nie będzie obowiązkowe. Kierowca zostanie obciążony kosztami prowizji transakcji (do 3%) oraz połączenia telefonicznego, co może odstraszyć chętnych.

MSWiA właśnie zakończyło założenia do zmiany ustaw. Jest więc szansa, że polscy policjanci dostaną terminale w przyszłym roku.

Nie tylko policja sięga po plastikowy pieniądz. Zgodnie z przygotowaną przez Ministerstwo Finansów rządową strategią do 2013 r. gotówka ma być stopniowo wypierana z relacji obywatel-urząd i całej gospodarki. To ma przynieść państwu oszczędności, bo nie będzie potrzeba tylu kasjerów, konwojów bankowych czy skarbców, co teraz. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że obecnie obsługa gotówki pochłania aż jeden proc. naszego PKB.

Więcej we wtorkowym wydaniu "Metra".

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finanse domowe odc.10 - Możliwości jakie daje nam karta kredytowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 08:40
Karta kredytowa to narzędzie, które nie tylko pozwala na wygodne dokonywanie zakupów, ale także daje nam szansę uzyskania dodatkowych dochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse domowe odc. 11 - Jak ocenić zdolność kredytową

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 08:41
Kiedy chcemy pożyczyć od banku pieniądze bank sprawdza naszą zdolność kredytową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega usługa cash back?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 08:40
Usługa cash back daje możliwość wypłaty gotówki w wybranych punktach handlowo-usługowych w momencie, kiedy płacimy kartą debetową za towary lub usługi.
rozwiń zwiń