"Zła ustawa". Jaka ilość narkotyku jest legalna?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 09:00
Przepisy pozwalające na posiadanie małych ilości narkotyków na własny użytek są nieprecyzyjne.
Audio

Zapisy ustawy o narkotykach mogą być nieskuteczne, projekt należałoby poprawić – zauważa Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej. O tej sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według  Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej projekt powinien zostać uzupełniony o tabelę wymieniającą, o jakie narkotyki chodzi i precyzującą ich dozwoloną ilość w gramach, sztukach czy mililitrach.

Organizacja poleciła specjalistom opracować takie zestawienie. Mogłoby ono być wprowadzone w drodze rozporządzenia. Zdaniem przedstawicieli Sieci, pomogłoby to w pracy policji i prokuratorom, którzy często nie są fachowcami w tym zakresie.

Twórcy ustawy nie widzą jednak potrzeby uzupełniania przepisów o tabelę - pisze "DGP".

Według nowego projektu ministerstwa sprawiedliwości, przyjętego w sierpniu przez rząd, możliwe będzie umorzenie postępowania w przypadku osób, które nie są dilerami, a mają przy sobie nieznaczną ilość narkotyków. Musi być przy tym spełniony jeszcze warunek niskiej szkodliwości społecznej.

Dotychczasowe przepisy nie przyczyniły się do skutecznego ścigania dilerów. Karanie skazanych tylko za posiadanie narkotyków kosztowało budżet państwa 80 mln zł rocznie.


agkm, Dziennik Gazeta Prawna

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narkotyki legalne w Czechach, niepokój ONZ

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 07:01
U naszych południowych sąsiadów można od dziś bezkarnie mieć określone ustawą ilości narkotyków i roślin halucynogennych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewielka ilość narkotyku? Sprawa do umorzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 07:54
Do więzień mają trafić przede wszystkim dilerzy i producenci, nie osoby uzależnione - rząd chce złagodzić prawo o przeciwdziałaniu narkomanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewielka ilość narkotyków też będzie nielegalna

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 13:15
Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji mówi, że w myśl nowych przepisów do wiezień mają trafiać dilerzy, a nie narkomani.
rozwiń zwiń