"Ukraina nadrabia zaległości w stosunkach z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 07:54
Tak kijowska prasa komentuje rozpoczynającą się dziś wizytę prezydenta Wiktora Janukowycza w Warszawie.
Audio

„Kommersant” zauważa, że po dojściu do władzy Janukowycza stosunki Warszawy i Kijowa straciły de facto status strategicznych. Nowy prezydent Ukrainy przez niemal rok - mimo zaproszeń - nie znalazł czasu, aby pojechać do Polski.

„Teraz Kijów stara się nadrobić straty” - pisze dziennik. Jest to o tyle ważne, że w drugim półroczu tego roku Polska będzie przewodniczyć Unii Europejskiej, a Ukraina liczy na pomoc Warszwy w negocjacjach z Brukselą.

Także „Komsomolska Prawda” zaznacza, że przyjazd Wiktora Janukowycza do Polski można uznać za próbę naprawy sytuacji. Stąd zdaniem dziennika, przyznanie się do polskich korzeni - w niedawnej rozmowie z polskimi dziennikarzami, ukraiński prezydent powiedział, że jego przodkowie byli Polakami. W czasie wizyty w Polsce mowa będzie przede wszystkim o gospodarce, Euro 2012, a także - niewykluczone - o stosunkach opozycji i władzy na Ukrainie.

„Segodnia” dodaje, że prawdopodobnie w obecności Wiktora Janukowycza zostanie ostatecznie przekazany Ukraińcom znacjonalizowany przez władze PRL Ukraiński Dom w Przemyślu. Może to oznaczać zielone światło dla podobnego kroku władz we Lwowie w stosunku do miejscowych Polaków.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Ukrainy: mój dziadek był Polakiem, babcia z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 01:50
Wiktor Janukowycz potwierdził, że jego przodkowie mieli polskie pochodzenie. Ukraiński prezydent w czwartek rozpoczyna wizytę w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odessa-Brody przez Białoruś do Gdańska?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 11:29
Polska powinna zaangażować się w rurociąg Odessa-Brody - mówi Wiktor Janukowycz. Białoruś wywalczyła zmianę kierunku tłoczenia - w kierunku Polski. Ropa popłynie w tym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Janukowycz: dziękujemy, że popieracie europejskie aspiracje Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 00:15
Wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to potwierdzenie wspólnego działania na rzecz podtrzymania i rozwijania partnerstwa strategicznego między naszymi krajami – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z ukraińskim przywódcą.
rozwiń zwiń