WAM zamiast budować mieszkania dla żołnierzy sprzedawała działki?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 07:05
Raport NIK ujawnia szereg nieprawidłowości w działaniu agencji. WAM, między innymi, miała niezgodnie z prawem zajmować się pośrednictwem w handlu nieruchomościami.
Audio
  • Rzecznik NIK Paweł Biedziak o nieprawidłowościach w WAM

Najwyższa Izba Kontroli pisze w swoim raporcie o niskiej skuteczności Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Agencja w niewystarczającym stopniu, w stosunku do posiadanych możliwości, planowała i realizowała inwestycje mieszkaniowe.

NIK wyjaśnia, że zgodnie z "Programem budowy mieszkań dla żołnierzy zawodowych służby stałej", WTBS "Kwatera" miało wybudować 9 tysięcy mieszkań w latach 2003-2007. Tymczasem do końca 2006 roku wybudowano zaledwie niewiele ponad 2 200 mieszkań. W latach 2007-2009, zaznacza NIK, kontynuowano jedynie budowę 806 mieszkań rozpoczętych w 2005 roku.

Zamiast budować mieszkania, wojskowe instytucje zarabiały na handlu nieruchomościami i lokatach - ujawnia "Rzeczpospolita". W latach 2007-2008 WAM otrzymała z Ministerstwa Obrony Narodowej 75 mln zł dotacji. Ale nie zostały one wykorzystane na budowę mieszkań dla żołnierzy, pieniądze te zasiliły fundusz rezerwowy agencji - informuje dziennik.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" wyszło na jaw, że WAM niezgodnie z prawem zajmowała się pośrednictwem w handlu nieruchomościami. Dziennik wyjaśnia, że agencja otrzymuje za darmo od MON najlepsze działki i tereny pozwalniane przez jednostki wojskowe, ale zamiast na nich budować mieszkania, sprzedawała jej z zyskiem. A mieszkania, jak podkreśla gazeta, kupowała na wolnym rynku.

Celem kontroli NIK była ocena realizacji przez Wojskową Agencję Mieszkaniową zadań własnych oraz zadań zleconych przez MON, w tym wykorzystania dotacji budżetowych. Badaniem kontrolnym objęto w szczególności funkcjonowanie systemu zakwaterowania żołnierzy zawodowych i stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wojskowych.

IAR/PAP/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK demaskuje nieprawidłowości w kopalni: pracował 69 dni bez wolnego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 07:45
Najwyższa Izba Kontroli ujawniła szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu kopalni Wujek w Katowicach. Najważniejsze z nich dotyczą czasu pracy górników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK zbada proces powstawania "Orlików" w ministerstwie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 06:23
Najwyższa Izba Kontroli chce skontrolować proces powstawania specyfikacji na budowę "Orlików" w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport NIK: brakuje lokali socjalnych dla ponad 80 proc. oczekujących

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 09:10
Gminy budują nowe mieszkania, ale nie nadążają za rosnącymi potrzebami. Brakuje lokali socjalnych dla ponad 80 proc. oczekujących, a stan niektórych z nich zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń