Blisko 350 cudzoziemców nielegalne przekroczyło granicę. Większość to obywatele Iraku i Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:18
349 osób, przede wszystkim obywateli Iraku i Afganistanu, które nielegalnie dostały się do Polski z Białorusi, zatrzymali w ostatnich dniach funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z kilku placówek - podała w poniedziałek SG. Największą grupę - 85 osób - zatrzymano w minioną sobotę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz, funkcjonariusze Straży Granicznej od minionego piątku do niedzieli zatrzymali na polsko-białoruskiej granicy 349 osób.

samolot forum 1200 (1).jpg
Palił papierosa w pobliżu tankowanego samolotu i był agresywny. 40-latek ukarany grzywną

- Zatrzymani cudzoziemcy to przede wszystkim obywatele Iraku i Afganistanu - dodała.

Działania - jak podała mjr Katarzyna Zdanowicz - prowadzone były przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z kilku placówek: w Lipsku, Nowym Dworze, Szudziałowie Krynkach, Kuźnicy i Michałowie. Największą grupę nielegalnych migrantów - 85 osób - zatrzymali w sobotę funkcjonariusze z placówki SG w Kuźnicy.

- Zatrzymani cudzoziemcy poddawani są testom na COVID-19, ustalana jest ich tożsamość, kraj pochodzenia, wiek, a następnie decyzją sądu umieszczani są w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców - poinformowała Zdanowicz.

Na podstawie postanowień sądowych mogą w tych ośrodkach przebywać cudzoziemcy m.in. zatrzymani podczas nielegalnego przekroczenia granicy, uchylający się od wykonania decyzji o wydaleniu, przebywający na terytorium RP bez wymaganych dokumentów czy wykonujący pracę bez odpowiedniego zezwolenia.

straż graniczna free 1200.jpg
Straż Graniczna zatrzymała grupę nielegalnych migrantów. To kolejny taki przypadek na granicy z Białorusią

Osoby zatrzymane w miniony weekend to kolejni cudzoziemcy, którzy w ostatnich dniach nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę. Zdanowicz w miniony piątek informowała o grupie 71 zatrzymanych osób, a w miniony czwartek o grupie liczącej 62 nielegalnych migrantów.

Czytaj także:

Jak wynika ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku funkcjonariusze tego oddziału na polsko-białoruskiej granicy zatrzymali 871 osób, które nielegalnie przekroczyły tę granicę. W całym ubiegłym roku było to łącznie 114 osób.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik mówił w minionym tygodniu w mediach o wzmożonych w ostatnich dniach zatrzymaniach nielegalnych migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Rząd - jak mówił Wąsik - traktuje to jako reakcję na udzielenie pomocy białoruskiej sprinterce, Kryscinie Cimanouskiej. W ocenie Wąsika, władze Białorusi posługują się migrantami jako "żywą bronią".

bf

Czytaj także

Wspólna akcja polskich i niemieckich służb. Rozbiły gang akcyzowy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 08:25
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną oraz prokuraturą z Wrocławia rozbili gang, którego celem były przestępstwa akcyzowe związane z obrotem tytoniem. Polskie służby nawiązały współpracę również z niemiecką służbą celną. Zatrzymano pięć osób i przejęto 21 ton nielegalnego tytoniu. Śledztwo ma charakter rozwojowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kokaina warta milion zł ukryta w samochodzie. Przemyt udaremniła Straż Graniczna

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:15
Przemyt blisko 3,5 kg kokainy udaremnili w Suwałkach funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej. Wartość narkotyków oceniono na ponad 1 mln zł, były ukryte w skrytce w aucie osobowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszef MSZ: Kryscina Cimanouska jest pod opieką polskiej służby dyplomatycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 08:35
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że białoruska biegaczka Kryscina Cimanouska jest pod opieką polskiej służby dyplomatycznej. Biegaczka, która otrzymała polską wizę humanitarną, miała przylecieć z Tokio do Polski, ale rano odleciała ze stolicy Japonii do Wiednia.
rozwiń zwiń