"Prosimy o odpowiedzialność wobec drugiego człowieka". Piotr Gliński apeluje do rodziców i uczniów o szczepienie się

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 14:55
- Apeluję o przestrzeganie wszystkich narzuconych reżimów, o szczepienie się - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: Roman Zawistowski/PAP

- Apeluję o przestrzeganie wszystkich narzuconych reżimów, o szczepienie się (red. przeciw COVID-19). My nikogo do szczepień nie zmuszamy, ale bardzo prosimy o odpowiedzialność - wobec bliźniego, wobec drugiego człowieka - mówił wicepremier.

1200 piotr glinski forum.jpg
List ministra kultury na nowy rok szkolny. "Pandemia zmusiła szkoły do podjęcia wyzwań na nieznaną dotąd miarę"

- To jest szalenie ważne, abyśmy byli solidarni. Pamiętajmy, że są granice naszej wolności - tymi granicami jest wolność drugiego człowieka. Nie możemy zagrażać innym ludziom i całej naszej wspólnocie - podkreślił Piotr Gliński podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w szkole muzycznej w Łodzi.

Wicepremier przeprosił, że w tak uroczystym dniu wspomina o tematach związanych z pandemią, jednak - jak zaznaczył - są one ściśle związane z możliwością powrotu szkół do normalnego funkcjonowania.

- Są stuprocentowe dowody na to, że jedynym środkiem na poradzenie sobie z pandemią, z ewentualną czwartą falą - która niestety na pewno nadejdzie, ale miejmy nadzieję, że będzie łagodna - są szczepienia - mówił minister.

Czytaj także:

- Najnowsze specjalistyczne badania, prowadzone także w Polsce, wskazują jednoznacznie, że w 98 proc. chorują i trafiają do szpitala osoby niezaszczepione. Jeżeli wśród chorych zdarzają się osoby zaszczepione to z chorobami współistniejącymi - podkreślił Gliński.

Wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wicepremier był pod wrażeniem nowej sali koncertowej w Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego, która została zmodernizowana i oddana do użytku w grudniu 2020 roku, dzięki środkom z resortu kultury.

- Nasz resort razem z Centrum Edukacji Artystycznej opiekuje się szkolnictwem artystycznym i możemy być dumni, że w ostatnich latach udało się zrealizować tak wiele inwestycji, jeśli chodzi o warunki do funkcjonowania. Bo to, co jest w tych szkołach to już zasługa grona pedagogicznego, rodziców i samych uczniów. Cieszymy się, że możemy takie piękne rzeczy realizować - podkreślił wicepremier.

Zdaniem ministra kultury, nowoczesna infrastruktura pomaga uczniom szkół artystycznych w realizacji marzeń.

para prezydencka free 1200.jpg
"Pomóżmy sobie nawzajem w powrocie do normalności". List pary prezydenckiej na rozpoczęcie roku szkolnego

- Wszyscy w tej szkole muzycznej to osoby, które mają talent. A talent - jak wiemy także z opowieści biblijnych - musi być zadbany. Jeśli ktoś posiada talent, to ma obowiązek - wobec siebie i innych - go kształtować, z niego korzystać - powiedział.

Czytaj także:

We wtorek w Łodzi wicepremier Gliński uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego w kilku placówkach edukacyjnych - Szkole Podstawowej nr 79, Szkole Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata, a po wizycie w szkole muzycznej zaplanowano także spotkanie w szkole plastycznej.

ng

Czytaj także

Piotr Gliński: jeżeli nie będziemy się szczepili, ludzie będą umierali

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 16:32
- Mamy olbrzymi problem z pandemią, ponieważ ona w tej chwili trochę przycichła, ale czwarta fala pandemii jest za progiem i najprawdopodobniej w ciągu miesiąca uderzy w Polskę. Apelujemy do wszystkich o to, żeby się szczepili, bo szczepienie jest jedynym remedium na tę sytuację - podkreślił Piotr Gliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odeszła legenda sceny operowej, cześć jej pamięci". Minister kultury żegna Teresę Żylis-Garę

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 14:45
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnał zmarłą śpiewaczkę operową Teresę Żylis- Garę. "Odeszła Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog. Cześć Jej pamięci!" - napisał minister Piotr Gliński na Twitterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wicepremier o słowach Nitrasa: nie uda się wykorzenić wartości chrześcijańskich z polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 21:52
- My, katolicy, mamy taki los, że musimy często znosić różnego typu razy. Mało tego - naszym obowiązkiem jest jeszcze wybaczać i kochać człowieka, który nawet takie głupstwa mówi - powiedział Piotr Gliński na antenie TVP Info.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji". Gliński o budowie Muzeum Pola Bitwy Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:47
- Jest takie miejsce, gdzie dziesiątki broniły się przed tysiącami, karabiny zatrzymywały okręty, a sześć godzin przerodziło się w siedem dni - powiedział o Westerplatte w rocznicowym nagraniu wideo wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji - dodał. 
rozwiń zwiń