"Symbol okrucieństwa rosyjskiego wojska". Wołodymyr Zełenski o zbrodni w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 18:04
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do Seimasu Republiki Litewskiej powiedział, że cały świat zapamięta Buczę, jako symbol okrucieństwa, którego dopuściło się rosyjskie wojsko na terytorium Ukrainy. Zaznaczył, że miejsc jeszcze gorszych zbrodni dokonanych na Ukraińcach wokół Kijowa i w okupowanych regionach państwa, jest więcej.
Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do Seimasu: świat zapamięta Buczę, jako symbol okrucieństwa rosyjskiego wojska
Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do Seimasu: świat zapamięta Buczę, jako symbol okrucieństwa rosyjskiego wojskaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Wołodymyr Zełenski mówił, że Kreml nazywa dowody mordów "inscenizacją", a jednocześnie spala ciała pomordowanych w mobilnych krematoriach i deportuje Ukraińców w głąb Federacji Rosyjskiej.

- Wywieźli już setki tysięcy ludzi. Trzymają ich w obozach filtracyjnych, zabierają im dokumenty, przesłuchują ich i poniżają. Nie wiadomo ile osób zostało zamordowanych. Deportowanych rozdzielają po regionach Rosji, zabraniają im wyjeżdżać. Oczywiście to wszystko ma pomóc w pozbyciu się świadków rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Czy to możliwe, że rosyjscy żołnierze robią to wszystko bez rozkazu od wyższych dowódców? Niemożliwe! - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wiedza Moskwy

Zdaniem prezydenta Ukrainy niemożliwe jest również, by dowódcy wydawali takie rozkazy bez wiedzy najwyższych rosyjskich władz. Wołodymyr Zełenski podkreślił także, że cała Europa musi wziąć na poważnie głoszone przez siebie wartości, porzucić egoistyczne interesy i nałożyć najsurowsze sankcje na rosyjską gospodarkę, blokując banki i zaprzestając importu gazu oraz ropy naftowej. Podziękował też Litwie, która zrezygnowała już z importu energii z Rosji.

- Państwo rosyjskie powinno odpowiedzieć za tę wojnę. Rosyjskie władze, wojskowi i dowódcy, wszyscy zbrodniarze wojenni muszą odpowiedzieć za to, co zrobili. Organizatorzy i wykonawcy deportacji muszą odpowiedzieć. Rosja musi zostać pozbawiona możliwości terroryzowania sąsiadów - powiedział ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że w planach Kremla Ukraina to tylko początek podporządkowywania państw dawnego Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego, a groźby zostały wystosowane także w stronę Finlandii i Szwecji.

Prezydent Ukrainy zapowiedział też pogłębianie współpracy z Litwą w ramach Trójkąta Lubelskiego, do którego należy też Polska oraz ogłosił, że po zakończeniu wojny zaprosi społeczeństwo i przedsiębiorstwa państwa zaprzyjaźnionych do odbudowy Ukrainy.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

dz

Czytaj także

Spotkanie szefów MSZ krajów UE. Głównym tematem wojna na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 01:19
O godz. 9.30 rozpocznie się dziś spotkanie szefów MSZ krajów Unii Europejskiej. Wśród głównych tematów są kolejne sankcje wobec Rosji oraz pomoc dla Ukrainy. Spodziewane jest zielone światło dla zwiększenia z miliarda do półtora miliarda euro funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domańska: celem prowadzonej propagandy w Rosji jest dehumanizacja Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 15:33
- Rosjanie w oficjalnej propagandzie przekazują swojemu społeczeństwu to, że nie dokonali oni agresji na Ukrainie, a jedynie próbują zakończyć 8-letnią wojnę, którą rzekomo Ukraina, czyli Kijów toczył z rosyjskojęzyczną ludnością Donbasu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Domańska (Ośrodek Studiów Wschodnich).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie odpowiedzialni za zbrodnie na cywilach. Ukraiński wywiad ujawnił dane funkcjonariuszy Rosgwardii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:00
Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował we wtorek dane 10 funkcjonariuszy rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii) z jednostki stacjonującej w Niżnym Nowogrodzie, odpowiedzialnych według ukraińskiego sztabu za zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej.
rozwiń zwiń