Kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że jeśli Rosja próbuje swoimi działaniami w Donbasie testować zwartość NATO, to dzisiejsze spotkanie ją wykazało. - Jesteśmy zjednoczeni i zdecydowani. Moje ostatnie rozmowy z przywódcami państw sojuszu dowiodły, że przemawiamy jednym głosem - zaznaczył.
Niemcy wysyłają dodatkowych żołnierzy na Litwę
W obliczu kryzysu na rosyjsko-ukraińskim pograniczu polityk SPD wskazał na konieczność wzmocnienia batalionu NATO na Litwie. - Około 500 niemieckich żołnierzy wspiera już swoich litewskich kolegów. Dziś zadecydowaliśmy o wzmocnieniu tego kontyngentu - powiedział Olaf Scholz.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przypomniał, że Rosja "trzęsie filarami europejskiej architektury bezpieczeństwa", co wymaga także zdecydowanych sygnałów ze strony Niemiec. O potrzebie bardziej stanowczych działań Berlina wobec "rosnących apetytów" Moskwy mówiła także premier Estonii Kaja Kallas.
Zaangażowanie w regionie
Wcześniej w wywiadzie dla mediów grupy Funke niemiecka minister obrony Christine Lambrecht wskazała, że Niemcy już teraz są silnie zaangażowane na Litwie, bo stacjonuje tam dowodzona przez Niemców jedna z grup bojowych NATO.
W odpowiedzi na zajęcie Krymu przez Rosję w 2014 roku NATO wysłało cztery międzynarodowe grupy bojowe do Polski, Estonii, na Litwę i Łotwę. W ich skład wchodzi około 5 tysięcy żołnierzy.
00:56 11551031_1.mp3 Olaf Scholz zapewnił, że Niemcy zasilą trzon wielonarodowego batalionu NATO na Litwie. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
Czytaj także:
Zobacz również: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"
kp