Kraków: rusza kampania "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 07:16
Pod hasłem „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” pod Wawelem rusza kampania informacyjna, która ma skłonić mieszkańców do wymiany pieców węglowych i przypomnieć, że od 1 września 2019 r. w mieście wprowadzony będzie całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania.
Od 1 października obowiązywać będzie zakaz sprzedaży kopciuchów.
Od 1 października obowiązywać będzie zakaz sprzedaży „kopciuchów.Foto: Srdjan Randjelovic/Shutterstock.com

Na Rynku Głównym – w pobliżu Bazyliki Mariackiej i Wieży Ratuszowej – stanęły już tzw. "cube" czyli ogromne kostki z informacjami dla mieszkańców m.in. o tym, że wciąż mogą składać wnioski o dotację na wymianę pieców.

Na kampanię tą przeznaczono z budżetu miasta 300 tys. zł. W jej ramach w przestrzeni publicznej pojawi się także 50 billboardów, 120 tzw. citylightów na przystankach i kilka tysięcy plakatów różnych formatów. Oklejony zostanie jeden tramwaj i osiem autobusów. - Chcemy jeszcze raz przypomnieć mieszkańcom, kiedy wchodzi w życie całkowity zakaz palenia węglem i co mogą zrobić, by wymienić piece węglowe. Są też wskazówki, co powinni zrobić, by powietrze, którym oddychamy było czystsze - powiedział Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Według danych Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta do wymiany w najbliższych dwóch latach pozostało w Krakowie jeszcze ok. 8 tys. pieców. Od początku tego roku złożono ponad 1,1 tys. wniosków o przyznanie dotacji na ten cel, a w 2016 r. - 5,3 tys. Jeśli ktoś złoży wniosek do końca roku, może uzyskać dotację w wysokości do 80 proc. kosztów, w 2018 r. będzie to do 60 proc. kosztów.

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraków walczy ze smogiem. Miasto kupi oczyszczacze powietrza do szkół i przedszkoli?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:54
Oczyszczacz powietrza w każdym żłobku, przedszkolu oraz szkole podstawowej - to plan krakowskich radnych. Wkrótce pod głosowanie Rady Miasta trafi uchwała, która pozwoli ogłosić przetarg na zakup filtrów powietrza dla placówek edukacyjnych w mieście.
rozwiń zwiń