X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. "Polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 20:50
Wyniesieni na ołtarze byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku - tak o nowych świętych mówił w czasie mszy kanonizacyjnej papież Franciszek. W uroczystości wziął udział także jego poprzednik - Benedykt XVI.
Audio
  • Papież Franciszek: Orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (IAR)
  • Polscy pielgrzymi czekali na ten moment dziewięć lat. Papież Franciszek ogłosił świętymi Jana Pawła II i Jana XXIII. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Kazanie papieża Franciszka. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
W uroczystościach w Watykanie wzięło udział około 800 tysięcy wiernych
W uroczystościach w Watykanie wzięło udział około 800 tysięcy wiernychFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża.

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście: "Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

(źródło: ENEX/x-news)

Formułę tę poprzedziły trzykrotne prośby ze strony kardynała Angelo Amato, prefekta Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszyli mu postulatorzy procesów beatyfikacyjnych - ks. Sławomir Oder i ojciec Giovangiuseppe Califano. - Ojcze Święty, Święta Matka Kościół usilnie prosi, aby Wasza Świątobliwość zaliczyła do katalogu świętych błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i aby jako tacy mogli być czczeni jako święci przez wszystkich wiernych - mówił kardynał Amato.
(źródło: ENEX/x-news)

Po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej przez papieża Franciszka przy ołtarzu wraz ze świecami umieszczono relikwie nowych świętych. Relikwiarze przyniosła Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II. Następnie kardynał Angelo Amato podziękował Ojcu Świętemu za ogłoszenie świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. - Jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji - dodał kardynał Amato.

(źródło:ENEX/x-news)

Zanim papież rozpoczął mszę, podszedł do obecnego na placu emerytowanego papieża Benedykta XVI i serdecznie się z nim przywitał, co zebrani wierni uczcili oklaskami.

Benedykt
Benedykt XVI uczestniczył w uroczystej mszy kanonizacyjnej. FOTO.: EPA/ETTORE FERRARI

Przy ołtarzu wraz z papieżem Franciszkiem są przyjaciele i współpracownicy Jana Pawła II: kardynałowie Stanisław Dziwisz, Angelo Sodano i Giovanni Battista Re.

Kazanie Franciszka

W homilii wygłoszonej podczas mszy papież Franciszek nazwał nowych świętych  "ludźmi mężnymi". - Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia. Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg. Silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii. Silniejsze było w nich miłosierdzie Boga - mówił.

Podkreślił, że obaj nowi święci otrzymali w darze od Jezusa nadzieję i radość, a następnie "przekazali je obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną".

(źródło: ENEX/x-news)

- Tą nadzieją i tą radością żyła pierwsza wspólnota wierzących w Jerozolimie, o której mówią nam Dzieje Apostolskie. Jest to wspólnota, w której żyje się tym, co najistotniejsze z Ewangelii, to znaczy miłością, miłosierdziem, w prostocie i braterstwie - zauważył papież przypominając, że taki obraz Kościoła miał przed sobą Sobór Watykański.

Homilia papieża Franciszka [cały tekst]>>>

- Jan XXIII i Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków - dodał papież.

Według niego, zwołując Sobór Watykański II, Jan XXIII "okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu". Franciszek nazwał go "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu". - Dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła - podkreślił Franciszek. Papież przypomniał, że "to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija".

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Z kolei o Janie Pawle II mówił, że on był papieżem rodziny. - Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera - mówił papież, odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.

Swoją homilię papież zakończył słowami: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny. Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje".

Tłumy w Watykanie

FOT.:
Tłumy w Watykanie. FOTO: EPA/CLAUDIO PERI

W liturgii wzięło udział około 800 tysięcy wiernych. Na zakończenie uroczystości papież Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom. Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Następnie dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata.
- Moją wdzięczność kieruję ku delegacjom oficjalnym z wielu krajów, które przybyły, aby złożyć hołd dwóm papieżom, którzy przyczynili się trwale dla sprawy rozwoju ludów i pokoju. Specjalne podziękowania kierujemy do władz włoskich za cenną współpracę. Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie - powiedział.
Wyraził wdzięczność władzom Rzymu i diecezji rzymskiej, służbom porządkowym i wolontariuszom. - Moje pozdrowienie kieruję do wszystkich pielgrzymów - tu, na placu Świętego Piotra, na sąsiednich ulicach i w innych miejscach Rzymu, a także tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji - zaznaczył.
Papież dziękował też mediom. - Szczególne pozdrowienie niech dotrze do chorych i osób w podeszłym wieku, którym nowi święci byli szczególnie bliscy - dodał na zakończenie.

Najwięksi papieże XX wieku

Jan
Jan Paweł II i Jan XXIII FOTO.: EPA/CLAUDIO PERI

Proces kanonizacyjny Jana Pawła II był najkrótszy w historii Kościoła katolickiego. Trwał zaledwie 9 lat. W tym czasie biuro postulatora otrzymało kilkadziesiąt tysięcy sygnałów o różnego typu łaskach doznanych za wstawiennictwem Jana Pawła II. Ksiądz Manuel Dorantes tłumaczy, że świadectwa dotyczące Wojtyły zaczynają się już w czasie, kiedy był studentem. - Opowiadano nam, że na uczelni jego koledzy, gdy go widzieli, często mówili - patrzcie, to jest przyszły święty - dodał.

W czasie procesu beatyfikacyjnego, a później kanonizacyjnego przesłuchano w sumie 114 osób, w tym byłych polskich prezydentów -  Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz generała Wojciecha Jaruzelskiego. Podstawą do beatyfikacji polskiego papieża było cudowne uzdrowienie chorej na Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Do kanonizacji wybrano uzdrowienie z tętniaka mózgu Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.

Gdy w 1978 roku metropolita krakowski wstępował na Stolicę Piotrową, nie przypuszczano, że dokona tak wielu rzeczy niezwykłych w Kościele, a także na arenie międzynarodowej. Nie przywracając papiestwu władzy świeckiej, Jan Paweł II odmienił polityczną mapę świata, przyczyniając się do upadku komunizmu.

Dzięki 104 zagranicznym podróżom poszerzył granice Kościoła, dokonał postępu w jego relacjach z innymi wyznaniami i religiami, w szczególności judaizmem i islamem. Był pierwszym papieżem, który przekroczył progi synagogi (w Rzymie) i meczetu (w Damaszku).

W czasie Wielkiego Jubileuszu w roku 2000, Jan Paweł II przeprosił za grzechy, jakich chrześcijanie dopuścili się w ciągu wieków, poczynając od Inkwizycji. Rozwinął katolicką naukę społeczną, między innymi dzięki doświadczeniu "Solidarności" i występował w obronie życia ludzkiego oraz rodziny. Był wspaniałym człowiekiem, dobrym i pogodnym.

Jan Paweł II często odwoływał się do wielkiego swojego poprzednika: Jana XXIII. To właśnie on, wybrany jako papież "przejściowy" dokonał swoistej rewolucji w  Kościele, jaka została zapoczątkowana przez Sobór Watykański II.

Był skromny, otwarty, życzliwy i dowcipny. To on na pytanie, ile osób pracuje w Watykanie, odpowiedział bez wahania: połowa. Zaraz po wyborze uznał jednak, że należy wszystkim podnieść zarobki. Jan XXIII wprowadził południowe spotkanie na Anioł Pański w niedziele i święta i jako pierwszy od upadku Państwa Kościelnego w roku 1870 opuścił Watykan, by pojechać do Asyżu i Loreto.

Jako delegat apostolski w Bułgarii pielgrzymował w latach 20. XX wieku na Jasną Górę, a kiedy umierał w 1963 kazał ustawić przy swoim łóżku kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Historyczna kanonizacja

Zdaniem biskupa Tadeusza Pieronka, niedzielna uroczystość przejdzie do historii ze względu na swoją wyjątkowość. Z jednej strony z uwagi na fakt, iż w trakcie jednej mszy dwóch papieży zostało świętymi, zaś z drugiej strony: po raz pierwszy w uroczystości wziął udział urzędujący Ojciec święty oraz jego poprzednik. Pieronek mówił, że cieszy się, iż dożył momentu, w którym świętość Jana Pawła II, po zakończeniu procesu kanonizacyjnego, stała się faktem.

Drugie czytanie podczas mszy kanonizacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie wygłoszono w języku polskim. Odczytano fragment I Listu św. Piotra Apostoła. (źródło: ENEX/x-news)

- Dla mnie jest to wielka sprawa, bo byłem blisko Jana Pawła II i miałem możliwość wieloletniego z nim kontaktu. Spotykamy wielokrotnie ludzi moralnie doskonałych, nawet o tym nie wiedząc, ale Jan Paweł II był wyjątkowym przypadkiem. Może dlatego, że to był mój biskup i profesor - człowiek, który wywarł na mnie ogromne wrażenie - powiedział biskup.
Wspominał też Jana XXIII. - Przebywałem przez cały rok jego pontyfikatu w Rzymie. Byłem na otwarciu, zwołanego przez niego Soboru Watykańskiego II, a dla nas, wówczas młodych księży, było to wydarzenie epokowe, bo sobory odbywają się na przestrzeni kilkuset lat. Jan XXIII widział, że świat po II wojnie światowej zmierza w niedobrym kierunku i zauważył, że Kościół ma z tym kierunkiem rozwoju świata problem. Stąd też powiedział w sposób obrazowy: "trzeba otworzyć okno na świat, by świat dotarł do Kościoła i Kościół do świata" - podkreślił hierarcha.

IAR/PAP/asop/mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. "Świętość jest wysoką miarą życia zwyczajnego"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 08:22
- Świętość Jana Pawła II wyrażała się w zwykłej codzienności, stawiał sobie wysokie wymagania - ocenił sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwóch papieży żywych, dwóch papieży świętych"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 09:15
Hiszpańscy wierni śledzą kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII. Media określiły niedzielne uroczystości mianem "nadzwyczajnego dnia w historii Kościoła katolickiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msze, wspólna modlitwa, koncerty. Polacy dziękują za kanonizację

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 18:40
W Polsce trwają uroczystości towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homilia papieża Franciszka [cały tekst]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 11:44
- Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg - tak o Janie Pawle II i Janie XXIII mówił podczas homilii papież Franciszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Ks. Oder: zakończyłem swoją misję

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:35
Kanonizacja Jana Pawła II to zakończenie misji, którą otrzymałem 13 maja 2005 roku - powiedział postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Sławomir Oder po zakończeniu niedzielnych uroczystości w Rzymie.
rozwiń zwiń