X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gęsia skórka bez znaczenia? Dlaczego powstają dreszcze na skórze?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 16:39
Znana nam fizjologiczna reakcja, kiedy na skórze pojawiają się małe dreszczyki, a włosy staja dęba, jest spadkiem po naszych przodkach sprzed milionów lat. Żyjącym w trudnych warunkach pierwotnym ludziom kurczenie mięśni i prostowanie włosków pomagały w regulowaniu temperatury ciała. A jaką funkcję dzisiaj pełni gęsia skórka?
Gęsią skórkę odziedziczyliśmy  po naszych przodkach. Powstaje ona pod wpływem zimna lub silnych emocji.
Gęsią skórkę odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Powstaje ona pod wpływem zimna lub silnych emocji.Foto: pixabay.com/physicsgirl

Odziedziczona w spadku

Reakcja pilomotoryczna, zwana potocznie „gęsią skórką” to dokładnie skurcz mięśni przywłosowych znajdujących się u podstaw mieszków włosowych na znacznym obszarze skóry, powodujący wyprostowanie włosów. Gęsia skórka jest spadkiem po przodkach sprzed milionów lat, którzy byli znacznie bardziej owłosieni niż współcześni ludzie. W wyniku kurczenia się mięśni między wyprostowane włoski dostawało się powietrze, przez co tworzyła się warstwa chroniąca przed zimnem (ogrzane powietrze zatrzymywało się pomiędzy włosami). Gdy człowiek odkrył ogień, dzięki któremu mógł ogrzać ciało, bujne owłosienie nie było już mu potrzebne i zaczął je tracić. Obecnie włoski na ciele, mimo iż wciąż posiadają zdolność prostowania się, są zbyt cienkie i zbyt krótkie, by pomagały utrzymać ciepło w czasie chłodu. W związku z tym, gęsia skórka nie jest mu już do niczego potrzebna. Inaczej jest w przypadku zwierząt, u których skutkiem reakcji pilomotorycznej jest powstanie warstwy izolującej lub zwiększenie pozornych wymiarów ciała, co pomaga odstraszyć wroga.

Czytaj także
uścisk dłoni powitanie 1280.jpg
Co uścisk dłoni mówi o Tobie?

Dlaczego włos się jeży?

Gęsia skórka ma postać uwypuklenia skóry w okolicy torebek włosowych (zagłębienie w skórze, z którego wyrasta włos). Skóra staje się chropowata, czym przypomina skórę oskubanej gęsi. Reakcja ta często się pojawia na ramionach i udach, choć najczęściej występuje na całym ciele. Jej przyczynami jest niska temperatura lub silne emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Bodziec emocjonalny jest jednak bardziej rozbudowany, chodzi tutaj o wydzielanie adrenaliny. Dlatego skurcz mięśni przywłosowych i podnoszenie włosków może wywołać doraźnie działający bodziec, ale też czynnik w postaci (przyjemnego lub drażniącego) dźwięku czy zapachu, a nawet odległe wspomnienie z dzieciństwa.

Foto: Wikipedia

Inni ludzie wywołują u nas dreszcze?

Psycholog Pontus Leander z Holandii zaprezentował w swoich badaniach bardzo ciekawą teorię, według której dreszcze wywołują u nas ludzie, których mowa ciała nie zgadza się z tym, co przekazują słownie. Dreszcze i dziwne wrażenia wywołują na nas nie tylko osoby psychicznie chore - choć to przy nich te odczucia są najsilniejsze - ale również zwykli ludzie, którzy starają się udawać kogoś innego. W swoich badaniach Leander przyglądał się reakcjom i sposobowi prowadzenia rozmów jednej ze studentek z 40 różnymi osobami. W trakcie niektórych konwersacji dziewczyna wydawała się bardzo podekscytowana tematem dyskusji i zachowywała się otwarcie, w innych natomiast odnosiła się bardzo formalnie do rozmówcy. Na koniec każdej rozmowy badany został poproszony o wypełnienie testu, który sprawdzał, czy odczuł poczucie chłodu podczas konwersacji. To pozwoliło Leanderowi wysnuć wniosek, że dreszcze mogą pojawiać się w dwóch przypadkach: kiedy rozmówca zachowuje podczas rozmowy pewien dystans w stosunku do osoby, z którą rozmawia oraz kiedy mowa ciała oraz słowa jakie wypowiada nasz rozmówca są ze sobą sprzeczne. W ten sposób holenderski psycholog wykazał, że odczuwanie emocji w sposób fizyczny rzeczywiście występuje u ludzi.

Czytaj także
soda oczyszczona 1280.jpg
Nietypowe zastosowania sody

Może i z fizycznego punktu widzenia gęsia skórka nie jest nam potrzebna, ale – jak się okazało – może pomóc w badaniu emocji :- )

 

Źródło: odkrywcy.pl

 

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zrobić, gdy dopada nas chandra i brakuje humoru? Są na to sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:07
Kiedy kończy się lato, słońca jest coraz mniej, pogoda nie sprzyja spacerom i rannemu wstawaniu, brakuje nam energii i motywacji do działania. Co zrobić, aby poprawić sobie nastrój i odzyskać dobry humor?
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 podstawowych typów uśmiechu, z którymi spotykamy się na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 17:27
Im więcej się uśmiechamy, tym bardziej pozytywnie reaguje na nas otoczenie. Dowodzą tego nie tylko wyniki badań, ale i doświadczenie w praktyce. Nie przypadkowo mówi się, że śmiech jest zaraźliwy, prowadzi do sukcesu, a nawet jest lekarstwem. Trzeba pamiętać, że to jednak gest, który wykonujemy nie tylko na znak sympatii i zadowolenia. Uśmiechów jest wiele…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolory wpływają na pamięć? Barwy mają znaczenie!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 17:08
Chromoterapia (lub inaczej koloroterapia) to jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych polegająca na skupianiu wzroku człowieka na odpowiednich barwach. Koloroterapia zakłada że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. Siła barw może uspokajać, relaksować, pobudzać, ale też pomagać w uczeniu się, hamować lub wzmagać apetyt.
rozwiń zwiń