X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia obchodzone w USA

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 14:30
Święto obchodzone w każdy czwarty czwartek listopada, czyli w tym roku przydające na 24 dzień tego miesiąca, jest dla Amerykanów jedną z najważniejszych dat roku. Tego dnia odbywają się parady, msze i mecze, a rodziny zasiadają do uroczystej kolacji, której obowiązkowym składnikiem jest pieczony indyk.
Co roku w Święto Dziękczynienia Amerykanie zjadają ok. 46 milionów indyków.
Co roku w Święto Dziękczynienia Amerykanie zjadają ok. 46 milionów indyków. Foto: pixabay.com/pixel1

Łączy niezależnie od wyznania

Oficjalnie przyjmuje się, że po raz pierwszy to Święto Dziękczynienia obchodzone było w kolonii Plymouth w 1621 roku. Pielgrzymi na statku Mayflower przypłynęli jesienią 1620 roku do wybrzeży Cape Cod i założyli tam kolonię. Po przetrwaniu ostrej zimy, która zabiła ponad połowę z nich, wspólnie z Indianami obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i pierwsze obfite zbiory. Zorganizowali ucztę, w czasie której spożywali ptactwo (kaczki, gęsi, indyki), dziczyznę, kukurydzę i gotowaną dynię. Zwyczaj uroczystej kolacji przetrwał do dziś, tyle że z delikatnymi modyfikacjami w menu, ale cel pozostał ten sam: dziękowanie Bogu za udany rok. Dzień Dziękczynienia to najbardziej jednoczące z obchodzonych w Stanach Zjednoczonych świąt. W porównaniu z Bożym Narodzeniem, ,,Thanksgiving Day" łączy wszystkich, niezależnie od wyznania. Co ciekawe, Święto Dziękczynienia obchodzi też Kanada, ale geneza tego dnia jest inna i sięga czasów angielskiego odkrywcy, Martina Frobishera, który bezskutecznie próbował znaleźć przejście północne do Chin. Udało mu się jedynie założyć osadę w Kanadzie, a w roku 1578 odprawił oficjalny ceremoniał, aby podziękować za przeżycie tak długiej wyprawy. Akt ten uważany jest za pierwsze kanadyjskie dziękczynienie i jedno z pierwszych oficjalnych dziękczynień w Ameryce Północnej.

Czytaj także
galeria handlowa zakupy świąteczne 1280.jpg
,,Black Friday” – dzień rabatów i wyprzedaży
Indyk - symbol Święta Dziękczynienia             Foto: Pixabay.com/skeeze

Smacznie i rodzinnie

Coroczną tradycję ułaskawiania indyków rozpoczął oficjalnie w 1989 r. prezydent George Bush.

23 listopada 1789 pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington ustanowił Święto Dziękczynienia (zwane w USA ,,Thanksgiving Day” lub po prostu ,,Thanksgiving”). Obchodzone jest ono w każdy czwarty czwartek listopada (w Kanadzie w drugi poniedziałek października). Dzieje tego święta nie prowadzą do żadnego patrona, chociaż nazwa nasuwa skojarzenia religijne. W Święto Dziękczynienia Amerykanie wyjeżdżają z wielkich miast, by odwiedzić bliskich i zasiąść z nimi przy obficie zastawionych stołach. Menu jest również tradycyjne: na stole nie może zabraknąć pieczonego indyka z sosem żurawinowym, tłuczonych ziemniaków, kukurydzy, ciasta z dyni i innych amerykańskich potraw, jak np. „apple pie” czy „sweet potato casserole”. Jedni decydują się na świętowanie w domach, inni udają się do hoteli i restauracji, które z tej okazji przygotowują specjalne oferty. Tradycją Święta Dziękczynienia jest też wspólne oglądanie futbolu amerykańskiego czy udział w organizowanych tego dnia mszach, marszach i paradach.

Ciasto dyniowe     Foto: pixabay.com/mjpatter

Dzień Indyka

Co roku w Święto Dziękczynienia Amerykanie zjadają ok. 46 milionów indyków, a uroczystej kolacji bez pieczonego ptactwa nie wyobraża sobie ponad 95 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Indyk symbolizuje ten dzień, jest dla Amerykanów tym, czym wigilijny karp dla Polaków, dlatego też Święto Dziękczynienia nazywa się czasami Dniem Indyka. Przypuszcza się, że to właśnie indyk był ofiarą dziękczynną za obfite plony pielgrzymów. Ptaka docenił też niegdyś Benjamin Franklin, który postulował uczynić go godłem USA. Ze Świętem Dziękczynienia wiąże się także zwyczaj polegający na ułaskawieniu jednego indyka przez urzędującego Prezydenta USA. Coroczną tradycję ocalania ptactwa oficjalnie rozpoczął prezydent George Bush w 1989 r., choć jej źródeł historycy doszukują się już w 1863 r., kiedy prezydent Abraham Lincoln oszczędził bożonarodzeniowego indyka na prośbę swego syna Tada. Ten nazwał swego nowego przyjaciela imieniem Jack i nauczył go chodzić za sobą po ogrodach Białego Domu. Ułaskawienie indyka jest ważną ceremonią, w której uczestniczy rodzina prezydenta i wielu gości.

Czytaj także
pizza włoska kuchnia 1280.jpg.jpg
Światowy Tydzień Kuchni Włoskiej

Początek okresu świątecznego

Dzień Dziękczynienia, po którym następuje Boże Narodzenie i Nowy Rok, jest świętem rozpoczynającym tak zwany ,,holiday season”, czyli okres świąteczny. Przypomina coś w rodzaju świeckiej wigilii i jest uznawane za początek okresu świątecznego, dlatego można tego dnia usłyszeć już kolędy. W piątek po Święcie Dziękczynienia, w tak zwany ,,Black Friday", wiele osób bierze w pracy wolne i wybiera się na zakupy świąteczne, ponieważ jest to dzień obniżek cen i promocji sklepowych. Zwyczaj ten przywędrował do Polski i kusi okazjami pod nazwą ,,Czarny Piątek”.

 

 

Aleksandra Rybińska

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Wielkiej Brytanii i w ponad 70 innych krajach obowiązuje ruch lewostronny. Z czego to wynika?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 11:42
Polscy kierowcy przyzwyczajeni są do prawostronnego ruchu ulicznego i pewnie większość z nich nie wyobraża sobie jazdy lewym pasem. A musieliby to zrobić, gdyby przekroczyli granice Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii czy Japonii. Co sprawiło, że mieszkańców tych państw różni od nas zasada poruszania się po jezdni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking najbardziej empatycznych państw. Na którym miejscu jest Polska?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:40
Zespół psychologa z Michigan State Univeristy stworzył ankietę internetową, w której badani odpowiadali na pytania dotyczące m.in. swojej empatii, umiejętności nawiązywania więzi emocjonalnej i intelektualnej, zachowań prospołecznych i wielu innych. Jak się okazało, Polska nie może pochwalić się zdolnością do empatii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym się charakteryzują generacje X, Y, Z? Nadchodzi era nowych pokoleń?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:10
Zmieniają się czasy, a wraz z nimi tryb życia, rynek pracy, rozwija się nauka, postępuje technika. Przekształca się też charakter osób żyjących w konkretnych czasach, ponieważ starają się przystosowywać do warunków, jakie panują. Muszą wykazywać się pewnymi cechami i umiejętnościami, by zrobić karierę, odnieść sukces i mieć szansę na rozwój. Aby ułatwić określanie konkretnych pokoleń i ich specyfiki, wyodrębniono je i nazwano literami X, Y i Z.
rozwiń zwiń