Mąż i żona w lepszej kondycji zdrowotnej niż kawaler i panna? Ile zdrowia daje nam małżeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:00
Związek małżeński kluczem nie tylko do szczęścia, ale i zdrowia? To fakt! Okazuje się, że statystycznie mąż czy żona są w lepszej kondycji zdrowotnej niż kawaler czy panna. Co sprawia, że małżeństwo zapewnia nam zdrowie?
Badania populacyjne potwierdzają dobroczynny wpływ małżeństwa na zdrowie.
Badania populacyjne potwierdzają dobroczynny wpływ małżeństwa na zdrowie.Foto: IVASHstudio/Shutterstock.com

Małżeństwo=mniej stresu

Niedawno grupa naukowców z Wydziału Humanistyki i Nauk Społecznych Carnegie Mellon University w Pittsburghu odkryła, że u małżonków poziom hormonu stresu - kortyzolu - jest zauważalnie niższy niż u osób, które nigdy nie były zamężne lub też były zamężne, ale rozwiodły się bądź owdowiały.Kluczem do wyjaśnienia tego mechanizmu jest, zdaniem autorów badania, fakt, iż ludzie wolnego stanu są narażeni na większy stres psychiczny niż ci, którzy mają mężów czy żony. Poziom kortyzolu podnosi się w wyniku stresu, a wysokie stężenie tego hormonu przyczynia się do rozwoju wielu chorób.

Czytaj także
muzyka 1067x585.JPG
Muzyka najlepszym antydepresantem

Na potrzeby eksperymentu naukowcy pobierali próbki śliny od 572 zdrowych, dorosłych osób, w wieku 21-55 lat. Pobierano je w kilka razy w ciągu doby i u każdego uczestnika cykl taki powtarzano trzykrotnie (jednak nigdy dzień po dniu). Następnie badano zawartość kortyzolu w próbkach.Okazało się, że osoby pozostające w związkach małżeńskich za każdym razem miały niższy poziom hormonu stresu niż te, które nigdy nie były zamężne/żonate albo też rozwiodły się/owdowiały.

Foto: George Rudy/Shutterstock.com

Pary żyją dłużej

Tezę o dobroczynnym wpływie małżeństwa na zdrowie potwierdzają też badania populacyjne. W jednym z amerykańskich badań przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Los Angeles wśród 67 tys. dorosłych osób wykazano, że prawdopodobieństwo zgonu w grupie osób rozwiedzionych lub owdowiałych było odpowiednio o 27 i 40 procent wyższe niż wśród osób żyjących w małżeństwie. Największe było jednak prawdopodobieństwo śmierci w grupie osób, które nigdy nie założyły rodziny - o 58 procent większe niż w grupie małżonków. Autorzy tego badania ustalili, że kawalerowie i panny nieco częściej palą papierosy niż reszta populacji, a palenie tytoniu to jeden z istotniejszych czynników wpływających na skrócenie trwania życia.

Czytaj także
kobieta rower uśmiech radość 1200.jpg
Jak wygrać z chandrą?

Stara miłość nie rdzewieje

Także badania pod kierunkiem dr Lindy Waite z Uniwersytetu Chicago wykazały, że małżeństwo wzmacnia zdrowie, a korzystają na nim najbardziej ludzie w średnim wieku. Im dłuższe małżeństwo – tym lepsze zdrowie. W tym badaniu prześledzono losy ponad 8 tys. osób, które brały udział w wieloletnich amerykańskich badaniach na temat zdrowia na emeryturze. Badani mieli między 51 a 61 lat.

Ciekawostką jest to, że zgodnie z rezultatami sondażu ''Polacy o swoim szczęściu, pechu i zadowoleniu z życia'' przeprowadzonego przez CBOS w 2014 roku, zadowolonych z małżeństwa jest w Polsce więcej mężczyzn niż kobiet. Podobnie jest, jeśli chodzi o satysfakcję życiową.

Źródło: zdrowie.pap.pl

 


Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepsza i najtańsza terapia. Dlaczego warto się przytulać?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 16:15
Jest miłe, przyjemne i poprawia humor – to wie zapewne każdy. Ale okazuje się, że przytulanie to o wiele bardziej poważna sprawa niż mogłoby się wydawać. Nasze emocje są ściśle powiązane ze stanem zdrowia fizycznego, dlatego uściski oprócz tego, że pozytywnie wpływają na nasz umysł, mają też moc uzdrawiania. Te niezwykłe właściwości potwierdziły badania naukowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość wśród chorób psychicznych na liście Światowej Organizacji Zdrowia? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 08:00
W mediach możemy znaleźć informacje o umieszczeniu miłości na liście WHO wśród chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi pod numerem F 63.9. Czy stan zakochania wiążący się z nadaktywnosią, zdolnością do ogromnych poświęceń i podejmowaniem odważnych decyzji można zdefiniować jako... chorobę psychiczną?
rozwiń zwiń