Przerażające zdjęcia na paczkach papierosów wywierają wpływ na palaczy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 19:47
Jak zachęcić palacza do rzucenia nałogu? Może w tym pomóc odpowiednie zdjęcie na opakowaniu papierosów? Na rynku już pojawiły się nowe opakowania: oprócz napisu ostrzegającego przed negatywnymi skutkami palenia, znajdują się na nich zdjęcia. Czy są skuteczne?
W Polsce pali 9 milionów osób
W Polsce pali 9 milionów osóbFoto: Protasov AN/Shutterstock.com

Odpowiedzi na to pytanie szukał niedawno zespół pod kierunkiem prof. Josepha N. Cappelli z University of Pennsylvania i  dr Emily Brennan z Center for Behavioural  Research (Cancer Council Victoria, Australia). Wyniki ich badań przeprowadzonych w Penn Tobacco Center for Regulatory Science publikuje „Nicotine & Tobacco Research”. 

Czytaj także
zegar budzik kobieta 1200.jpg
Zarywanie nocy stopniowo niszczy zdrowie

Przeprowadzony przez naukowców eksperyment składał się z dwóch etapów. W pierwszym udział wzięło 924 czynnych palaczy. Ochotnikom pokazywano w trzech odsłonach losowo wybrane obrazki należące do pięciu kategorii tematycznych. (Pierwsza: „palenie zabija”, druga: „powoduje śmiertelne choroby płuc”, trzecia: „choroby serca/udar”, czwarta: „uzależnienie”, piąta: „śmiertelne choroby płuc u osób niepalących”, w tym przypadku chodziło o biernych palaczy).

Na obrazkach przedstawiających hipotetyczną paczkę papierosów mógł widnieć:

- sam napis ostrzegawczy,

- napis ostrzegawczy plus obrazek ilustrujący daną przypadłość (np. płuca zniszczone przez substancje - zawarte w papierosach),

- napis ostrzegawczy plus zdjęcie człowieka chorego z powodu palenia,

- napis ostrzegawczy plus zdjęcie człowieka chorego z powodu palenia samych i opis (np. „Terrie: umarł z powodu raka w wieku 53 lat”).

- Po obejrzeniu obrazów ochotnicy odpowiadali m.in. na pytania mierzące ich negatywna reakcję na to, co zobaczyli oraz na ile są skłonni spróbować rzucić palenie w ciągu następnych 30 dni.

Foto: Krunja/Shutterstock.com

Obraz przemawia do wyobraźni

Badania ujawniły, że w porównaniu z ostrzeżeniami tekstowymi, obrazy powodowały znacznie silniejszą reakcje emocjonalną i zwiększały chęć rzucenia palenia. W drugim etapie eksperymentu, który odbył się pięć tygodni później, wzięło udział 698 osób spośród pierwszej grupy. Naukowcy sprawdzali, ilu ochotników, którzy podjęli próbę rzucenia palenia, wytrwało w swoim postanowieniu. Uzyskane wyniki były interesujące:

spośród osób, którym pokazywano obrazek z tekstem widniejącym na opakowaniu, 7,4 proc. spróbowało zerwać z nałogiem;

wśród uczestników oglądających obrazy prawdziwych, cierpiących ludzi liczba ta była ponad dwukrotnie większa i wynosiła 15,4 proc. U takich osób prawdopodobieństwo wytrwania w postanowieniu (przynajmniej po założonych przez naukowców 5 tygodniach) było również 4 razy większe.

Co ciekawe, dodanie informacji osobistych na temat osoby widniejącej na zdjęciu (np. „Terrie: umarł z powodu raka w wieku 53 lat”), nie ma wpływu na wytrwanie w abstynencji od papierosów.

Czytaj także
emocje złość gniew zmutek depresja1280.jpg
Tłumione emocje rujnują od środka

– Istnieje pewne ludzkie przywiązanie do fotograficznych świadectw pokazujących cierpienie prawdziwych osób w prawdziwym kontekście. Te zdjęcia zwiększają prawdopodobieństwo, że ludzie podejmą próbę rzucenia palenia i wytrwają – mówi prof. Cappella. Według niego, bardziej przemawiają do nas fakty, jeśli zawierają emocje związane z prawdziwym życiem.    

Jak podkreślają badacze, zrekrutowani przez nich ochotnicy nie stanowią grupy reprezentatywnej dla amerykańskiego społeczeństwa. Jednak ta próba była na tyle duża i zróżnicowana, że odzwierciedlała w znaczącym stopniu tamtejszą populację. Ponieważ eksperyment ujawnił, że obrazy silniej niż tekst przemawiają do palaczy, Cappella i Brennan sugerują, iż powinny stać się częścią kampanii antynikotynowych. Ponieważ na różnych etapach eksperymentu różne rodzaje połączeń obrazów i tekstu zdały egzamin, uczeni sugerują umieszczanie  na paczkach papierosów kilku rodzajów przekazu, tak by dłużej podtrzymać ich prozdrowotny efekt.

 

 

 

Źródło: zdrowie.pap.pl

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko łagodzi obyczaje. Muzyka jest naturalnym antydepresantem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:13
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, ale w rzeczywistości potrafi zdziałać znacznie więcej. Według badań dźwięki mają wpływ na rozwój dzieci, nawet tych jeszcze nienarodzonych. W dodatku poprawiają wydajność umysłową i fizyczną. Ulubione melodie dostarczają nam emocjonalnych bodźców, poprawiają humor, a do tego jeszcze zapewniają doznania estetyczne. Zdaniem lekarzy zastosowanie muzykoterapii podczas leczenia wspomaga jego proces i łagodzi ból.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyleczyć się z traumy? Skutki urazów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 14:36
Choć to często używane słowo, wiele osób różnie je interpretuje i dla każdego może oznaczać co innego. Psychologowie opisują je jako stan psychiczny wywołany działaniem zagrażających zdrowiu i życiu czynników zewnętrznych, prowadzący do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. Co powoduje traumę i jak walczyć z jej skutkami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mąż i żona w lepszej kondycji zdrowotnej niż kawaler i panna? Ile zdrowia daje nam małżeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:00
Związek małżeński kluczem nie tylko do szczęścia, ale i zdrowia? To fakt! Okazuje się, że statystycznie mąż czy żona są w lepszej kondycji zdrowotnej niż kawaler czy panna. Co sprawia, że małżeństwo zapewnia nam zdrowie?
rozwiń zwiń