Dzieci będą mogły samodzielnie wyrażać zgodę na przetwarzanie danych osobowych w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:25
Nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych wskazują, że zgodę na ich przetwarzanie w internecie będą mogły udzielać samodzielnie dzieci. Krajowe ustawy mogą ustanowić własną granicę wiekową, ale nie niższą niż 13 lat. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych ma konsekwencje prawne.
Dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo w sieci.
Dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo w sieci.Foto: Sergey Maksienko/Shutterstock.com

Ile lat ma dziecko?

W maju 2018 roku mają wejść w życie nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Zgodę na ich przetwarzanie w internecie będą mogły udzielać samodzielnie dzieci, które ukończyły 16 lat, choć w krajowych ustawach tę granicę można obniżyć do 13 lat. Dotychczas – w przypadku korzystania z poczty elektronicznej, gier czy portali społecznościowych – w regulaminie zwykle były określone wymogi wiekowe. Jednak dostawcy tych usług w zakresie dotyczącym ochrony danych nie mieli ani możliwości, ani wprost obowiązku weryfikowania wieku użytkownika. Nowe przepisy mają to zmienić.

Czytaj także
portfel 1200.jpg
10 podstawowych zasad ochrony konsumentów w UE

Rozporządzenie europejskie przewiduje, że dzieckiem jest osoba, która nie ukończyła 18 lat, ale ta kategoria nie jest jednolita. Od 16 roku życia dzieci mogą swobodnie wyrażać zgodę na korzystanie z usług społeczeństwa informacyjnego, ale wiek może być obniżony.

W trosce o bezpieczeństwo

Jak twierdzi Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, nie zawsze będzie to bezpieczne. Trzeba brać pod uwagę, że dzieci są szczególnie narażone na zagrożenia w cyfrowym świecie – przypomniała w rozmowie z agencją informacyjną Newseria – Problematyka zgody wyrażanej przez dziecko na korzystanie z usług społeczeństwa informacyjnego jest zagadnieniem niezwykle złożonym, zarówno prawnym, jak i psychologicznym. Niesie też ze sobą poważne konsekwencje społeczne – podkreśliła Bielak-Jomaa.

Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych i Rzecznik Praw Dziecka zainicjowali dyskusję, od ilu lat dzieci powinny móc same wyrażać zgodę na wykorzystanie ich danych osobowych. Eksperci podkreślają, że dzieci powinny być szczególnie chronione, przede wszystkim przed określonymi treściami. Dlatego zaniżanie wieku, w którym mogą one samodzielnie wyrażać zgodę na korzystanie z usług społeczeństwa informacyjnego, może okazać się niebezpieczne.

– Zgoda jest wyrażeniem woli, które ma swoje konsekwencje prawne. Trzeba też patrzeć na to z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka w internecie, możliwości korzystania przez niego z dobrodziejstwa sieci, ale i zagrożeń, które się tam znajdują – podkreśla Edyta Bielak-Jomaa.

Będą nowe problemy?

Wśród wpływających do GIODO skarg te, które dotyczą przetwarzania danych osobowych dzieci stanowią na razie znikomą część. Z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dzieci korzystających z usług społeczeństwa informacyjnego mogą wiązać się nowe problemy, m.in. jak postępować w przypadku błędu popełnionego przy składaniu oświadczenia woli i czy zgodę wyrażoną w imieniu dziecka przez rodzica będzie można odwołać, np. po osiągnięciu pełnoletności.

Czytaj także
błąd zmartwienie 1000x713.jpg
''Cofasz się do tyłu"? Poznaj najczęstsze błędy językowe!

– Nie wiadomo, w jaki sposób będziemy oceniać zakupy dokonywane przez 13-letnie dziecko albo jego udział w grze, gdzie stawką są pieniądze. Co z odwołaniem zgody i jakie konsekwencje ma odwołanie zgody przez dziecko, które tę zgodę uprzednio złożyło, albo jak będzie wyglądał problem potwierdzania przez rodzica czy opiekuna zgody w przypadku dziecka, które nie ma prawa do swobodnego działania w tym zakresie – analizuje Edyta Bielak-Jomaa.

Obecnie GIODO zwrócił się o wyrażenie opinii w tej sprawie przez nauczycieli. Środowisko to ma bowiem odpowiednią wiedzę, tak potrzebną przy ustalaniu, kiedy można uznać, że dzieci będą rozumiały kierowane do nich komunikaty informacyjne i wyrażając zgodę na wykorzystywanie ich danych, będą świadome, na co się godzą.

 

 

Źródła:

www.giodo.gov.pl

www.biznes.newseria.pl

 

 

Aleksandra Rybińska

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za co odpowiada prawa, a za co lewa półkula mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:00
Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Składa się z dwóch półkul, w których umiejscowione są różne zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. To właśnie stopień rozwinięcia tych struktur decyduje o tym, czy jesteśmy humanistami czy umysłami ścisłymi, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, czy myślimy twórczo czy logicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7 powodów, dla których warto czytać książki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 16:02
Wyniki badań poziomu czytelnictwa nie dają powodów do dumy: w 2015 roku ponad 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki, co stanowi najniższy wynik w historii badań, czyli od 1992 r. Wypadamy naprawdę kiepsko, ponieważ w większości krajów Europy poziom czytelnictwa to ponad 50 proc. Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto sobie uświadomić, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

12 mitów związanych z podróżowaniem samolotem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 16:19
Niezależnie od tego, jak często podróżujemy samolotem, pewnie nie raz już słyszeliśmy różne teorie dotyczące latania. Które z nich są prawdziwe, a które nie?
rozwiń zwiń