Uzależnienie od makijażu. Czy istnieje zdrowy make-up?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 12:00
Delikatny i starannie wykonany makijaż jest przejawem dbałości o wygląd, poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie. To pozytywny aspekt wizerunku o ile nie popadamy w przesadę. Kiedy boimy się pokazać innym bez wcześniej wykonanego make-upu, może okazać się, ze jesteśmy od niego uzależnione…
Według badań 14 kobiet jest uzależnionych od makijażu.
Według badań 14% kobiet jest uzależnionych od makijażu. Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Bez makijażu nie wychodzę

Nie ma w tym nic złego, a wręcz jest to całkowicie normalne i naturalne, że kobiety chcą dobrze wyglądać, lubią o siebie dbać i chętnie sięgają po kolorowe kosmetyki, których dziś na rynku mamy mnóstwo. W dodatku ładny i profesjonalny makijaż może zdziałać cuda. Jeśli jednak bez nałożenia mak-upu kobieta nie potrafi normalnie funkcjonować, jest to powód do obaw. Problem pojawia się wtedy, gdy wyjście z domu uzależnia od tego, czy ma makijaż i do aspektu swojego wyglądu przywiązuje zbyt wielką wagę. Jeżeli ta kwestia determinuje nasze samopoczucie i tylko na tym budujemy naszą samoocenę, to mamy kłopot, bo nie da się idealnie wyglądać.


Czytaj także
makijaż dziewczyna_1280.jpg
Moda na brak makijażu. Fenomen #nomakeup

Make-up w liczbach

Jak wynika z badań, 14% kobiet jest uzależnionych od makijażu, a 25% z nich zaczyna się malować przed 13 rokiem życia. Co trzecia kobieta nie wychodzi z domu bez makijażu, a co dziesiąta nigdy nie pokazałaby się bez niego swojemu partnerowi. Przeciętna kobieta czeka ponad 2 miesiące zanim stanie przed nowym partnerem bez makijażu, aż 14 % kobiet jest gotowych wstać wcześniej i umalować się, zanim partner się obudzi.


Foto: Nicolae Cucurudza/Shutterstock.com

Czym to grozi?

Kiedy podporządkowujemy nasze plany, zajęcia i spotkania kwestii makijażu i tego jak wyglądamy, stajemy się ofiarami własnych wyobrażeń i oczekiwań, jesteśmy ograniczone. Przestajemy akceptować siebie, a jedynie wizerunek sztuczny, który osiągamy poprzez jego dosłowne namalowanie. Osoby uzależnione od makijażu bez tzw. „tapety” czują się nie tylko nieatrakcyjne, ale wręcz niewidzialne. 

Kolejną sprawą jest koszmar, jaki fundujemy skórze. W skrajnych sytuacjach zdarza się, że z obawy o wygląd osoba uzależniona nie tylko nie zmywa dziennego makijażu na noc, ale starannie poprawia make-up celowo przed położeniem się do łóżka, a rano znów doskonali to, co zburzył sen. Skutkuje to oczywiście złym stanem cery, zapychaniem porów, ziemistością skóry i zmianą jej pH oraz wysypem trądziku. W dłuższej perspektywie prowadzi do szybkiego starzenia się skóry, która zapychana przez podkłady i pudry nie ma możliwości regenerować się i oddychać w czasie snu. Niezmyta mascara usztywnia i osłabia rzęsy, sprawiając, że się kruszą i wypadają.

Czytaj także
dziewczyna nastolatka makijaż 1280.jpg
Nie podbieraj mamie. Makijaż dla nastolatki

Osoby przekonane o swojej nieatrakcyjności bez makijażu mogą też popadać w depresję i odczuwać wstręt w stosunku do swojego odbicia w lustrze.

Prestiż i dominacja

Mężczyźni uważają, że makijaż dodaje kobiecie prestiżu. Panie natomiast twierdzą, że przedstawicielki płci pięknej w makijażu są bardziej dominujące od tych, które się nie malują. Decyzja o malowaniu się często w codziennych sytuacjach wpływa na sposób, w jaki kobiety są odbierane. Przykładowo, podczas rozmowy o pracę może to pomóc im dostać upragniony etat. Często podejmują decyzje o nakładaniu make-upu na podstawie tego, czy komisja rekrutacyjna będzie składała się z kobiet czy z mężczyzn. W wielu przypadkach to, w jaki sposób kandydatka jest postrzegana, ma większy wpływ na decyzję rekruterów niż sama rozmowa. 

Nie zapobiegniemy faktowi, że makijaż świadczy o naszym odbiorze. Ale zbyt mocny i wręcz sztuczny, tylko pogorszy postrzeganie nas w oczach innych. Kobiety kochają makijaż i nic dziwnego, że w czasach dominacji kultu piękna, chcą podkreślać urodę. Trzeba jednak pamiętać, że make-up ma uwydatniać nasze atuty i tuszować ewentualne niedoskonałości, a nie tuszować prawdziwą twarz i nadawać wygląd zupełnie innej osoby.


X-news

 

 

 

Źródła:

http://naukawpolsce.pap.pl

http://www.pkik24.pl

 

 

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dezodorant vs antyperspirant. Czym się różnią i który jest lepszy?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 16:30
Pocenie to naturalna czynność fizjologiczna naszego organizmu. Sam pot nie ma zapachu, ale w połączeniu z bakteriami z otoczenia wydziela nieprzyjemną woń. Aby tego uniknąć, producenci oferują szeroką gamę dezodorantów i antyperspirantów o różnych właściwościach i szerokim przeznaczeniu. Jak dobrać odpowiedni do naszych potrzeb, skóry i upodobań?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczne i naturalne maseczki ze składników z naszych kuchni

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 13:00
Czasem szukamy pomocy dla skóry zdecydowanie dalej niż trzeba. Zamiast czekać na zamówione przez internet kosmetyki, krążyć po drogeriach i wydawać duże sumy na testowanie nowości, można skorzystać z tanich, ale skutecznych maseczek, do wykonania których wystarczą produkty z naszych kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka problemów, jedno rozwiązanie. Jak działają wielofunkcyjne kremy BB?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 16:43
Kremy BB to hit sprzedażowy na całym świecie. I nie ma się co dziwić. W jednym opakowaniu zawiera mieszaninę kilku różnych kosmetyków upiększających i pielęgnujących, co czynić go produktem wielozadaniowym. Choć jest podobny do podkładu, różni się od niego. Czym zatem jest BB?
rozwiń zwiń