Dzień Kobiet reliktem PRL-u? Czym panowie zaskoczą panie 8 marca?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 16:00
W Polsce jest już blisko 20 milionów przedstawicielek płci pięknej, które 8 marca mają swoje święto. Jak się okazuje, więcej pań niż panów zapomina o Dniu Kobiet. Prawie wszyscy mężczyźni pamiętają o tym dniu i zdecydowana większość składaj paniom z tej okazji życzenia. Co jeszcze na ten dzień dla swoich kobiet szykują panowie?
Z okazji Dnia Kobiet blisko 70 panów planuje dołączyć do życzeń dla swojej partnerki drobny prezent.
Z okazji Dnia Kobiet blisko 70% panów planuje dołączyć do życzeń dla swojej partnerki drobny prezent.Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

Jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll, panowie starają się umilić ten dzień życzeniami przede wszystkim swojej partnerce (78%), mamie czy babci (65%) oraz koleżankom z pracy (60%). Przeszło 60% mężczyzn twierdzi, że zawsze pamięta o złożeniu życzeń swojej partnerce i robi to w miarę możliwości osobiście. Połowa panów deklaruje, że składa życzenia tym paniom, które akurat w tym dniu spotkają, a 47% mężczyzn dzwoni z życzeniami do najbliższych kobiet w rodzinie. Część (37%) wykorzystuje w tym celu media społecznościowe.

Kobiecy upominek

Blisko 70% panów planuje również swojej partnerce dołączyć do życzeń drobny prezent z okazji Dnia Kobiet. Prym wiodą kwiaty (80%) oraz kosmetyki (21%). Nie do końca jednak pokrywa się to z oczekiwaniami samych pań. Najbardziej ucieszyłyby się one z perfum, książki oraz kwiatów (po 25%). 24% kobiet chciałoby natomiast otrzymać bilet do teatru czy na koncert.

80% panów z okazji Dnia Kobiet planuje wręczyć paniom kwiaty, 55% podaruje słodkie upominki

Jak się jednak okazuje najbardziej trafionym prezentem będą słodycze. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PAYBACK bombonierka pełna pralin lub ulubiona czekolada wywoła uśmiech na twarzy prawie 60% kobiet. Nie dziwi więc, że słodkie upominki planuje wręczyć 55% panów.

- Czekoladowe smakołyki są zawsze doskonałym pomysłem na prezent, w końcu powodują wydzielanie endorfin poprawiających nastrój. Przed takimi okazjami jak np. walentynki czy Dzień Kobiet zauważamy wzrost popularności szczególnie produktów personalizowanych. Można zamieścić ozdobny grawer na szkatułce pełnej pralin, dodać zdjęcie czy bilecik z dedykacją, co powoduje, że zwykły z pozoru prezent nabiera niepowtarzalnego charakteru. Prawdziwe rekordy popularności bije jednak czekoladowe fondue, które nie dość, że zachwyca smakiem to jeszcze pozwala wytworzyć niepowtarzalną atmosferę – mówi Monika Witt, kierownik ds. marketingu i klientów korporacyjnych w Mount Blanc.

Czytaj także
para chlopak dziewczyna 1280.jpg
Dlaczego kobiety są bardziej spostrzegawcze?

Prezent nie zrujnuje kieszeni

Upominki dla swoich partnerek z okazji Dnia Kobiet nie stanowią najczęściej dużego wydatku. Przeszło połowa mężczyzn planuje wydać na nie mniej niż 50 zł. Nieco ponad 50% panów zamierza podarować prezent również innym kobietom ze swojego otoczenia. Upominków mogą spodziewać się również przede wszystkim mamy (63%) i córki (28%), którym mężczyźni chcą wręczyć kwiaty (68%), perfumy (22%) i słodycze (21%).


Foto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

Wręczenie prezentu to jednak nie jedyny pomysł Panów na umilenie Dnia Kobiet swoim partnerkom. 30% z nich zamierza 8 marca zaprosić żonę czy też dziewczynę na kolację, a 16% panów deklaruje, że będzie spełniać w tym dniu wszystkie życzenia swojej partnerki. Z drugiej strony prawie 20% mężczyzn nie zamierza celebrować 8 marca ze swoimi partnerkami w szczególny sposób.

Blisko 70% mężczyzn uważa, że 8 marca jest dobrą okazją, by uprzyjemnić bliskiej kobiecie dzień

Czego pragną kobiety?

Jak wynika z badania większość pań chciałaby usłyszeć od swojego partnera (73%) i innych mężczyzn ze swojego otoczenia (52%) życzenia z okazji Dnia Kobiet. 26% przedstawicielek płci pięknej zamierza spędzić 8 marca ze swoim partnerem, ale nie ma jeszcze skonkretyzowanego planu. Nieco mniej pań (23%) liczy na to, że ich partner zorganizuje jakąś niespodziankę. Co piąta kobieta chciałaby natomiast, żeby mąż czy też chłopak zaaranżował miło czas w tym dniu, nawet jeśli miałoby to być w domu. Z drugiej strony ¼ pań nie ma żadnych szczególnych oczekiwań wobec swoich partnerów. Co więcej ponad połowa kobiet zamierza spędzić ten dzień jak każdy inny, a 30% planuje wybrać się na zakupy i sprawić sobie na własną rękę jakiś upominek z okazji Dnia Kobiet.

Czytaj także
kobieta blond dugie wlosy_1280.jpg
O czym świadczy kolor włosów?

Dzień Kobiet reliktem PRL-u?

Wręcz przeciwnie. Blisko 70% mężczyzn uważa, że 8 marca jest dobrą okazją, by uprzyjemnić bliskiej kobiecie dzień. 26% panów twierdzi natomiast, że ludzie powinni się szanować i doceniać cały rok, a nie tylko od święta. Co ciekawe, tego samego zdania jest blisko połowa pań. Z kolei 35% kobiet docenia, kiedy mężczyźni pamiętają o tym dniu, ale też nie ma im za złe, jeśli zdarzy im się zapomnieć. Co trzecia z pań uważa za miłe, że jest święto, kiedy mężczyźni w sposób szczególny adorują i doceniają kobiety.

Do zapominania o Dniu Kobiet przyznaje się 23% pań i zaledwie 4% panów.

 

 

 

Źródło: PAYBACK Opinion Poll

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym się charakteryzują generacje X, Y, Z? Nadchodzi era nowych pokoleń?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:10
Zmieniają się czasy, a wraz z nimi tryb życia, rynek pracy, rozwija się nauka, postępuje technika. Przekształca się też charakter osób żyjących w konkretnych czasach, ponieważ starają się przystosowywać do warunków, jakie panują. Muszą wykazywać się pewnymi cechami i umiejętnościami, by zrobić karierę, odnieść sukces i mieć szansę na rozwój. Aby ułatwić określanie konkretnych pokoleń i ich specyfiki, wyodrębniono je i nazwano literami X, Y i Z.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaczenie i rodzaje uścisku dłoni. Jak witać się przez podanie ręki?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:34
Uścisk dłoni jako forma powitania jest nam znany już od ponad 100 lat. Wykształcił się jako sposób przypieczętowywania umowy handlowej przez mężczyzn. Dziś na podstawie podania ręki możemy odczytać intencje drugiej osoby, poznać jej cechy charakteru i nastawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsza i najtańsza terapia. Dlaczego warto się przytulać?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 16:15
Jest miłe, przyjemne i poprawia humor – to wie zapewne każdy. Ale okazuje się, że przytulanie to o wiele bardziej poważna sprawa niż mogłoby się wydawać. Nasze emocje są ściśle powiązane ze stanem zdrowia fizycznego, dlatego uściski oprócz tego, że pozytywnie wpływają na nasz umysł, mają też moc uzdrawiania. Te niezwykłe właściwości potwierdziły badania naukowe.
rozwiń zwiń