Kwiatowy savoir-vivre, czyli podstawowe zasady wręczania bukietów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 13:30
Kwiaty wręcza się nie tylko z okazji Dnia Kobiet, choć to jedna z najbardziej znanych okazji do obdarowywania. Barwne i pachnące wiązanki kupujemy też w dniu imienin, urodzin, Dnia Babci, w walentynki, w ramach podziękowania czy po prostu, by okazać miłość i wyrazić sympatię. Warto wiedzieć, w jaki sposób wręczać kwiaty, aby nie popełniać błędów.
Choć wręczanie kwiatów jest bardzo powszechne, niełatwo uniknąć gafy.
Choć wręczanie kwiatów jest bardzo powszechne, niełatwo uniknąć gafy.Foto: Unsplash/Pixabay.com

Najlepiej nieparzyście

Kiedy wręczamy jeden kwiat, zwykle wybieramy róże lub tulipany otulone kolorową wstążką. W przypadku bukietu przyjęto, że liczba kwiatów powinna być nieparzysta. Wbrew ogólnej opinii nie chodzi tu o przesądy zwiastujące nieszczęście, lecz o względy estetyczne - lepiej wygląda bukiet z pięciu niż z czterech kwiatów. Warto też pamiętać, że w niektórych środowiskach parzysta liczba kwiatów kojarzy się z uroczystościami pogrzebowymi, jednak zasada ta nie dotyczy kompozycji stworzonej z dużej liczby kwiatów (kilkudziesięciu).

Innym wyjątkiem są bukiety, którymi chcemy uświetnić jubileusz, np. wręczając 10 kwiatów na 10. rocznicę ślubu. Podobnie jest z bukietami urodzinowymi (np. popularne są bukiety złożone z 18 róż wręczane z okazji 18. urodzin).

Kwiaty zwykle kojarzą się z prezentem dla kobiet, ale są sytuacje, w których można je wręczyć także mężczyznom

Cięte czy w doniczce?

Trzeba pamiętać o fundamentalnej zasadzie: tylko kwiaty cięte są eleganckim prezentem. W jakich sytuacjach możemy zatem podarować roślinę w doniczce? Najlepiej wtedy, gdy osoba obdarowywana jest miłośnikiem i kolekcjonerem kwiatów, a my mamy pewność, że dany okaz na pewno ją ucieszy. Taki prezent, dopasowany do gustu odbiorcy, zawsze jest dowodem na to, że włożyliśmy sporo czasu i trudu w wybranie odpowiedniego podarunku. Kwiatem doniczkowym możemy też obdarowywać osoby, z którymi łączą nas szczególnie bliskie i serdeczne relacje: rodzinne lub przyjacielskie. Kwitnące fiołki na pewno będą odpowiednim prezentem na Dzień Matki. Zawsze warto jednak pamiętać o odpowiedniej oprawie: kolorowej, ozdobnej doniczce i o dużej, efektownej kokardzie.

Czerwone róże czy żółte żonkile?

Często zadajemy sobie pytanie, jakie kwiaty wybrać. Dawniej przywiązywano wagę do reguł i symboliki związanej z przypisywaniem znaczenia poszczególnym barwom i gatunkom. Dziś niewiele osób o tym wie. Tradycja wskazuje, że kwiaty w kolorze intensywnej czerwieni oznaczają namiętne uczucie. Kiedyś taki bukiet zarezerwowany był tylko dla wybranej kobiety, dlatego mężczyzna, który chce wręczyć kwiaty starszej osobie, powinien wybierać jaśniejsze kolory. Nie wypada także dawać chryzantem i kalii – są to kwiaty kojarzone z pogrzebem. Tulipany symbolizują sympatię i przywiązanie, gerbery, frezje i anturium są oznaką szacunku. Goździki symbolizują zadowolenie, jednak pamiętajmy, że wielobarwny bukiet z tych kwiatów jest znakiem odmowy. Irys oraz lilia to symbole zaufania. Kiedy pragniemy kogoś przeprosić, możemy wręczyć bukiet z maków. Największą symboliką charakteryzują się róże. Białe oznaczają wierność, różowe elegancję i wdzięk, żółte zazdrość, herbaciane zainteresowanie, a czerwone - oczywiście miłość.

Choć róże do dziś pozostają kwiatową alegorią miłości i namiętności, często podczas zakupów w kwiaciarni kierujemy się jednak gustem własnym lub osoby obdarowywanej, nie zwracając uwagi na symbolikę.


Foto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Kto, komu, jak i kiedy?

W naszej kulturze znanych jest wiele sytuacji, w których wypada podarować kwiaty. Uświetniamy nimi uroczystości rodzinne i jubileusze, obdarowujemy ukochane kobiety. Taki upominek wypada też wręczyć gospodyni, jeśli jesteśmy zaproszeni na przyjęcie lub inne spotkanie towarzyskie. Jeżeli para idzie na kolację do znajomych, to mężczyzna zawsze wręcza kwiaty pani domu. Kiedy przychodzimy z dodatkowym prezentem, kwiaty wręcza mężczyzna, a prezent kobieta. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy jubilatem jest pan domu, wtedy kwiaty wręcza mu kobieta. Jeżeli na przyjęcie przychodzimy z kwiatami i butelką alkoholu, to mężczyzna wręcza bukiet kobiecie, a następnie przekazuje trunek gospodarzowi. 

Gdy mężczyzna przychodzi z pierwszą wizytą do kobiety, w tej sytuacji wypada przynieść kwiaty zarówno dla dziewczyny, jak i dla jej matki. Bukiety nie powinny być identyczne, choć powinny być podobnej wielkości. Jeśli to dziewczyna wybiera się w odwiedziny do chłopaka, także może podarować jego mamie bukiet. 

Czytaj także
2015.12.23 stół 1200.jpg
Savoir-vivre przy stole. O czym trzeba pamiętać?

Kwiaty można też wręczyć, gdy chcemy złożyć gratulacje lub wyrazić wdzięczność. W wielu firmach i instytucjach funkcjonuje zakaz przyjmowania wartościowych podarunków, tak więc bukiet jest dobrym wyborem, by w elegancki sposób komuś podziękować. Dotyczy to na przykład lekarzy, wykładowców i nauczycieli.

Kwiaty zwykle kojarzą się z prezentem dla kobiet. Ale są sytuacje, w których można je wręczyć mężczyznom. Nietaktem nie będzie podarowanie bukietu dziadkowi z okazji imienin, profesorowi po obronie pracy magisterskiej czy starszemu pracownikowi odchodzącemu z firmy.

Wiązankę wręczamy kwiatami do góry, nigdy odwrotnie, wcześniej odwijając go z papieru, jeżeli nie stanowi on elementu kompozycji. Bukiet trzymamy w lewej ręce, witamy się, przekładamy go do prawej i wręczamy. Jeżeli to my jesteśmy obdarowywani, to pamiętajmy, aby kwiaty, które otrzymamy, ustawić w odpowiednim, dobrze widocznym miejscu. W ten sposób okazujemy szacunek oraz pokazujemy, że cieszymy się z prezentu. 


Źródło: X-news


 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

5 podstawowych typów uśmiechu, z którymi spotykamy się na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 17:27
Im więcej się uśmiechamy, tym bardziej pozytywnie reaguje na nas otoczenie. Dowodzą tego nie tylko wyniki badań, ale i doświadczenie w praktyce. Nie przypadkowo mówi się, że śmiech jest zaraźliwy, prowadzi do sukcesu, a nawet jest lekarstwem. Trzeba pamiętać, że to jednak gest, który wykonujemy nie tylko na znak sympatii i zadowolenia. Uśmiechów jest wiele…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaczenie i rodzaje uścisku dłoni. Jak witać się przez podanie ręki?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:34
Uścisk dłoni jako forma powitania jest nam znany już od ponad 100 lat. Wykształcił się jako sposób przypieczętowywania umowy handlowej przez mężczyzn. Dziś na podstawie podania ręki możemy odczytać intencje drugiej osoby, poznać jej cechy charakteru i nastawienie.
rozwiń zwiń